Jak zwiększyć produktywność, zwielokrotnić osiągnięcia i spotęgować sukces? Ewaluacja pomysłów.

Z poprzednich 3 artykułów dowiedziałeś się jak zarządzać swoim życiem w sposób, który umożliwi Ci maksymalizację sukcesów. Poznane reguły są bardzo ważne i warto wprowadzić je we własnym życiu. Dzisiejszy artykuł porusza równie ważną kwestią: oceny własnych pomysłów

Zanim zaczniemy, chcę zachęcić Cię do zapoznania się z poprzednimi artykułami z tej serii. Ich znajomość pozwoli Ci wynieść jeszcze więcej pożytecznej wiedzy. Znajdziesz je tutaj i tutaj.

Często jest tak, że mamy bardzo wiele różnych idei oraz zajęć i trudno nam zdecydować co jest najważniejsze. Taka umiejętność ewaluacji jest bardzo potrzebna i zdecydowanie przekłada się na realizację własnych celów.

Narzędzia, które dziś poznasz nie są skomplikowanymi i profesjonalnymi sposobami oceny pomysłów, rodem wziętych z poradników dla biznesmenów. Są łatwe w użyciu i zrozumieniu. Mogą być stosowane przez każdego, w każdej chwili.

Pierwszy odstrzał

Korkiem numer 1, jest zadanie sobie 3 pytań, które w oczywisty sposób odfiltrują dobre pomysły od złych.

  1. Czy Twój projekt stworzy produkt lub usługę?
  2. Czy znasz ludzi, którzy będą nim zainteresowani? (Czy wiesz gdzie ich szukać?)
  3. Czy w oczywisty sposób skorzystasz na jego realizacji?

Jeśli odpowiedź na któreś pytanie brzmi: nie, to powinieneś odpuścić sobie realizację danego pomysłu. Czasem jednak odpowiedź nie jest tak prosta, zwłaszcza przy skomplikowanych ideach. Wtedy należy skorzystać z poniższego narzędzia.

Macierz ewaluacji pomysłów

Jej twórcą jest Chris Guillebeau, autor książki The $100 Startup.

Wpływ Wysiłek Zysk Wizja Suma
Pomysł 1
Pomysł 2
Pomysł 3

Należy uzupełnić powyższą tabelkę pomysłami, a następnie przypisać im oceny w skali od 1 do 5. Zrób to według poniższych kryteriów.

  • Wpływ – jak duży wpływ wywrze realizacja danego pomysłu na osiągnięcie Twojego celu? Jak duży wpływ będzie miał dany projekt na Twój biznes i klientów?
  • Wysiłek – ile czasu i pracy będzie Cię kosztować jego realizacja? W tym wypadku 1 oznacza ogromny wysiłek, natomiast 5 minimalny nakład pracy.
  • Zysk – w porównaniu do pozostałych pomysłów, ile pieniędzy przyniesie Ci realizacja tego?
  • Wizja – jak blisko Twojej wizji własnej przyszłości oraz misji, jest ten pomysł?

Po dodaniu punktów, zsumuj je dla każdego pomysłu. Jeśli musisz zrezygnować z jednego projektu, zrezygnuj z tego o najmniejszej ilości punktów. Jeśli musisz wybrać jeden, wybierz ten z największą liczbą.

Dzięki temu, w krótkim czasie możesz łatwo zdecydować, czym powinieneś się zająć w pierwszej kolejności, a co kompletnie okazało się złym pomysłem.

Mam nadzieję, że seria artykułów dotyczących zwiększaniu produktywności, była dla Ciebie inspiracją oraz przydatnym źródłem informacji. Zdobyłeś właśnie podstawy zarządzania, o których napisano grube książki. Sądzę, że teraz jesteś wyposażony w wiedzę oraz umiejętności, które pozwolą Ci zoptymalizować własne życie.

Zachęcam do zalajkowania tego artykułu na Facebooku i podzielenia się nim ze znajomymi.

Chętnie poznam Twoją opinię – skomentuj tego posta na portalach społecznościowych. Nie zapomnij mnie otagować, jeśli chcesz mieć pewność, że zobaczę Twój komentarz.

Polub Brieftip