Zwierzęta rozwiązują konflikty na dwa sposoby: walką lub ucieczką. W przypadku ludzi preferowany jest sposób trzeci, w którym nikt nie musi przegrać. Jest nim dialog. Często jednak nie potrafimy jednoznacznie stwierdzić, kiedy asertywność zamienia się w egoizm, co robić, gdy inni czują się skrzywdzeni i gdzie są granice, których nie wolno przekraczać. Z tego posta dowiesz się, jakie są zasady asertywnego postępowania i co to znaczy być asertywnym.

Asertywny – co to znaczy

Asertywność to sposób komunikacji z innymi. Polega na jasnym wyrażaniu swoich poglądów, odczuć i potrzeb w sposób, który nie narusza praw i godności innych. Bez zmuszania ich do obrony siebie i kontrataku. Asertywność jako sposób na życie wymaga od ludzi dojrzałości. Niestety rzadko ją obserwujemy i dlatego trudno się jej nauczyć. Całe szczęście z pomocą przychodzi nam filozofia i psychologia.

Zasady asertywnego postępowania

Aby odróżnić asertywność od agresji i egoizmu należy zdawać sobie sprawę z tego, że nasze prawa nie mogą naruszać praw drugiego człowieka. Łatwo zapomnieć o tym, że szacunek i prawa, które nam się należą, powinniśmy również respektować w przypadku innych ludzi.

Celem poniższych zasad jest pokazanie Ci jasnych granic asertywności, w których możesz czuć się bezpiecznie. Nie powinieneś ich przekraczać. Inni nie mogą ich przekraczać wobec Ciebie.

12 zasad asertywnego zachowania

 1. Masz prawo do własnej oceny swoich zachowań, myśli i emocji oraz do brania odpowiedzialności za ich wyrażanie i konsekwencje. Nikt nie ma prawa zmuszać Cię do żadnych zachowań i poglądów. Możesz żyć według własnych wartości, własnym życiem, ponosząc także odpowiedzialność i konsekwencje za własne wybory. Nikt nie może wbrew Twojej woli odebrać Ci możliwości poniesienia konsekwencji za Twoje własne czyny.
 2. Masz prawo nie podawać powodów bądź usprawiedliwień, aby wyjaśnić swoje zachowanie. To prawo, które zapewne wiele osób zdziwi. Szczególnie trudno zaakceptować je rodzicom, których dzieci są już dorosłe. Masz pełne prawo do tego, aby się nie tłumaczyć przed nikim i to jest w porządku.
 3. Masz prawo do wypowiadania opinii, które nie mają logicznej podstawy i których nie musisz uzasadniać (intuicyjne myśli, uwagi, skojarzenia).
 4. Masz prawo oceniać i decydować, czy jesteś odpowiedzialny za rozwiązywanie problemów innych ludzi. Każdy ma prawo do popełniania błędów i brania odpowiedzialności za to, co przytrafia się w jego życiu. Nie jesteś zobowiązany w to ingerować, jeśli nie chcesz.
 5. Masz prawo do podejmowania własnych decyzji i radzenia sobie z ich skutkami. Twoje decyzje wcale nie muszą być logicznie uzasadnione. Możesz podejmować złe decyzje, ale nie oczekuj, że inni zmierzą się z ich konsekwencjami za Ciebie.
 6. Masz prawo do zmiany swoich poglądów i opinii na jakiś temat. Życie płynie do przodu. Zmieniamy się i uczymy. Zmiana opinii i zachowań wcale nie świadczy o nieodpowiedzialności i chwiejności.
 7. Masz prawo popełniać błędy i brać za nie odpowiedzialność. Popełnianie błędów często oznacza rozwój i zdobycie doświadczeń. Każdy wujek dobra rada powinien być świadom, że jeśli chcesz jego zdaniem popełnić błąd, to masz do tego pełne prawo.
 8. Masz prawo powiedzieć nie wiem. Bez poczucia winy.
 9. Masz prawo być niezależny od życzliwości czy nieżyczliwości innych. Jeśli ktoś jest dobry lub zły wobec Ciebie, to jego decyzja, a Ty nie jesteś zobowiązany się odpłacać.
 10. Masz prawo powiedzieć nie rozumiem. Nie musisz wiedzieć, jakie są potrzeby i motywy innych. Nie musisz spędzać godzin na domyślaniu się tego, co chcą inni.
 11. Masz prawo powiedzieć to nie moja sprawa. Sam decydujesz, w które sprawy chcesz się wmieszać, a w które nie.
 12. Masz prawo wyboru – czy zachować się asertywnie, czy nieasertywnie. Nie musisz być idealnym wg wymagań innego człowieka. Pojęcia doskonałości i poprawności są subiektywne.

Reasumując

Mam nadzieję, że po lekturze tego artykułu wiesz, co to znaczy być asertywnym. Poznałeś zasady asertywnego postępowania. Dzięki nim możesz jednoznacznie stwierdzić, kiedy ktoś zabiera Ci wolność i jakie są Twoje prawa wobec innych.

Jak widzisz, nie mamy obowiązku wyznawać wartości, które wielu przyjęło za jedyny i właściwy sposób życia. Możemy się z nimi zgodzić lub odrzucić. Nikt (również my sami) nie ma prawa nas zmusić do swojej wizji poprawnego życia.

Chętnie poznam Twoją opinię – skomentuj tego posta na portalach społecznościowych. Skorzystaj z #brieftipPL #asertywność. Nie zapomnij mnie otagować, jeśli chcesz mieć pewność, że zobaczę Twój komentarz.

Polub Brieftip