…inaczej zrobią to za Ciebie.

Zanim założyłeś konto w banku, ile ofert przejrzałeś? Czy zasugerowałeś się znajomym? Czy chciałeś załatwić to w miarę szybko i mieć z głowy? Jaki jest Twój poziom wiedzy jeśli chodzi o inwestowanie i oszczędzanie?

Jesteśmy wychowani w świecie, który bombarduje nas od dziecka możliwościami wydania własnych pieniędzy. Dlatego właśnie, gdybyś miał mi powiedzieć jak mógłbyś wydać swoje pieniądze w tej chwili, to zapewne podałbyś mi wiele możliwości. Niestety, gdybym zapytał Cię jak mógłbyś zarobić pieniądze, to Twoje odpowiedzi prawdopodobnie nie byłyby już tak liczne.

Sam więc widzisz, że jesteś świetnie wyszkolony i nauczony jak wydawać pieniądze. Świat Cię tego nauczył, a Ty będziesz posłuszny jego ideom, dopóki nie powiesz STOP! i nie zaczniesz troszczyć się o swoje pieniądze. Czy jesteś mi w stanie powiedzieć ile i na co dokładnie wydajesz każdego miesiąca? Część ludzi powie pieniądze rozeszły się. Niezbyt wyrafinowana filozofia.

Sam prowadzę kilka arkuszy kalkulacyjnych, w których zapisuję każdy swój wydatek, wspólne pieniądze moje i mojej narzeczonej, pożyczony kapitał i oszczędności. Dzięki nim jestem Ci w stanie dokładnie powiedzieć ile i na co wydałem pieniądze przedwczoraj, miesiąc i dwa miesiące temu. Szczerze polecam Ci ten prosty sposób śledzenia swoich zysków i strat. Każdy plik arkusza jest przeznaczony innej tematyce (chodź równie dobrze mógłbym mieć wszystko w jednym pliku). Zapisuję sobie datę, ilość i cel na który pieniądze zostały wydane, lub w jaki sposób je uzyskałem. Jeśli pożyczam komuś, to nie ma prawa się ze mną kłócić o żaden grosz, bo wszystko mam uczciwie i wyraźnie zapisane.

Jeśli nie lubisz załatwiać spraw w banku i czujesz się przytłoczony każdą informacją czy propozycją ze strony bankiera, to proszę, nie zamykaj się na tę część swojego życia. Daj sobie czas, doucz się. Skorzystaj z internetu lub idź do swojego banku i wypytaj o wszystko. Siedź tam do momentu, aż będziesz usatysfakcjonowany. To Twoje prawo, Ty jesteś klientem i mają o Ciebie dbać. Z pewnością bankier będzie chciał namówić Cię na jakąś ofertę, co nie jest niczym złym, ale przecież możesz odmówić! Przychodzisz zapytać, skonsultować, masz prawo zadawać pytania i nie musisz się decydować na nic. Równie dobrze możesz powiedzieć, że chcesz sobie to na spokojnie przemyśleć w domu.

Nie bądź leniwy i nie odkładaj w nieskończoność takich spraw. Jeśli chcesz zacząć oszczędzać – idź do swojego banku lub do kilku innych i dowiedz się co Ci proponują, i na jakich warunkach. Jeśli chcesz zacząć inwestować zrób to samo! Gwarantuję Ci, że jeśli będziesz otwarty, szczery i ciekawski to taka wycieczka będzie dla Ciebie bardzo edukująca! Po kilku konsultacjach zdobędziesz wiedzę, która pozwoli Ci podjąć decyzję i porównać różne oferty. Dlatego warto, nawet jeśli nie planujesz nic zmieniać, zawsze możesz się przejść i odmówić, bo wiedza i umiejętności zostaną w Twojej głowie, a Ty poszerzysz swoje horyzonty.

Pomijanie tematu pieniędzy, traktowanie go po macoszemu lub z niechęcią i brak zainteresowania nim do niczego Cię nie doprowadzi. Jeśli Ty nie zainteresujesz się swoim dobrem finansowym, nikt nie zrobi tego za Ciebie. Jeśli Ty nie będziesz wiedzieć co masz z nim robić, świat podejmie decyzję za Ciebie, kusząc Cię nowym, rewolucyjnym produktem, a Ty z braku doświadczenia i odwagi – ulegniesz. W Twoim interesie leży zostanie mistrzem we władaniu pieniędzmi. Musisz sam myśleć i sam decydować, bo jeśli zrobią to za Ciebie, to czy na Twoją korzyść?

Jeśli chodzi o mnie, to przeczytałem kilka książek na temat finansów, które zmieniły moje podejście do współpracy z bankami. Kiedyś nie miałem o nich zielonego pojęcia (i dlatego bałem się jakiegokolwiek kontaktu). Wielki wpływ miały na mnie słowa Bryana Tracy, mówiące że jeszcze żaden bogaty nie uniknął współpracy z bankami. Jeśli chcesz być kiedykolwiek być bogaty, to musisz nauczyć się z nimi obcować.

Chętnie poznam Twoją opinię – skomentuj tego posta na portalach społecznościowych. Nie zapomnij mnie otagować, jeśli chcesz mieć pewność, że zobaczę Twój komentarz.

Polub Brieftip