W poniedziałek odbyło się czwarte spotkanie z cyklu Z najlepszymi w przyszłość. Prelegentem był dr hab. inż. Herbert Wirth. Prezes Zarządu KGHM Polska Miedź S.A. Prymus na studiach, samouk, człowiek pazerny na wiedzę. Co mówi o swoim sukcesie? Jaką filozofię pracy wyznaje?

Spotkania z cyklu Z najlepszymi w przyszłość mają na celu umożliwienie studentom bezpośredniego kontaktu z ludźmi, którzy osiągnęli coś wyjątkowego. Jedną z takich osób jest dr hab. inż. Herbert Wirth, który w tym roku rozpoczął trzecią kadencję prezesa zarządu lidera w produkcji miedzi i srebra – KGHM.

Absolwent Wydziału Geologiczno-Poszukiwawczego AGH, z KGHM związany od 1998 roku, współtwórca think tanku Poland Go Global, odznaczony Odznaką Honorową Bene Merito oraz Złotym Krzyżem Zasługi.

Twierdzi, że nie planował być na aktualnej pozycji oraz że jego sukces wynika ze splotu wielu zdarzeń. Mimo wszystko jego filozofia przypomina filozofię innych prezesów co oczywiście nie jest przypadkiem. Jakim człowiekiem jest? Jakie zasady wyznaje? Co pozwoliło mu znaleźć się na aktualnej pozycji?

Jak się wyróżnić?

Kiedy zapytano naszego gościa dlaczego to właśnie on jest prezesem, a nie ktoś inny, odpowiedział natychmiast: perfekcja zawodu. Jak sam wspomina, na studiach był prymusem, często molem książkowym. Twierdzi, że jedną z cech, które pozwoliły mu osiągnąć sukces w pracy jest bycie pazernym na wiedzę.

Niewątpliwie jego tytuł naukowy świadczy o tym, że jest specjalistą w swej dziedzinie. Wspominał, że w pracy zauważono i doceniono jego ponadprzeciętne kompetencje. Czyta, kształci się i uczy kiedy tylko ma czas. Jego pasją jest szeroko pojęty rozwój i nauka.

Czego zabrakło na studiach?

Twierdzi, że absolwenci uczelni, którzy chcą osiągnąć sukces, powinni sami pozyskać wiedzę z dwóch dziedzin.

  • Ekonomii i liczenia kosztów – jeśli umiesz zrobić to samo co inni, ale taniej, jesteś lepszy. W firmie będziesz uczestniczył w realizacji projektów, ponieważ firma na nich zarobi, a nie dlatego, żebyś miał zajęcie. Miej przed oczami szarszą perspektywę.
  • Umiejętności miękkich – bardzo ważna cecha, której brak niszczy karierę wielu specjalistów. Czasy samotnych wynalazców dawno minęły. Dziś świat zdobywa się pracą zespołową.

Prelegent wspomina, że po studiach zauważył te dwa braki i zaczął uczyć się sam. Dziś widać tego owoce.

Czego brakuje młodym?

Pan Herbert Wirth wierzy w osoby młode. Twierdzi, że potężne bariery dla starszych pokoleń są niczym dla młodszych. W tym tkwi ich potencjał. Po raz kolejny udowodnił, że ludzie na najwyższych stanowiskach nie mają nic przeciwko młodym, a wręcz rozumieją, że są przyszłością.

Z drugiej strony stwierdza, że dużą przeszkodą młodych na drodze do sukcesu jest brak asertywności. Uważa, że zbyt łatwo i zbyt często rezygnujemy ze swoich racji. Nie potrafimy się postawić. To spory problem młodszych pokoleń. Asertywność to cecha ludzi sukcesu.

When you say Yes to others, make sure you are not saying No to yourself.

Paolo Coehlo

Jak współpracować z ludźmi?

W pracy otacza się wyłącznie osobami kompetentnymi, zaufanymi, które pracują dużo. Często młodymi. Na tym poziomie praca wypełnia większość życia. Prelegent, podobnie jak nasz poprzedni gość (link) uważa, że życie prywatne praktycznie nie istnieje. Nie ma innego wyjścia niż poświęcić się pracy.

Na swoim stanowisku dr hab. inż. Herbert Wirth spotyka ludzi przeróżnych. Jak radzi sobie z osobami trudnymi? Stara się ich eliminować ze swojego otoczenia. A co jeśli się nie da? Wszelkimi siłami próbuje przemówić im do rozsądku. Bycie dobrym liderem często oznacza kompromisy, nawet jeśli nam się to nie podoba.

Nasz gość często wspominał o polskiej zawiści. Twierdzi, że chęcią zatrzymania wszystkiego dla siebie niczego się nie osiągnie. Sam uważa, że posiada gen dzielenia się i wierzy, że ludzie powinni myśleć o dobru innych. Niestety w Polsce jest to rzadko praktykowane.

Dwie ciekawostki

Kiedy zapytano prelegenta czy przy podejmowaniu decyzji kieruje się bardziej intuicją czy wynikami analiz, podał przykład badań psychologicznych, w których zadano grupie prezesów podobne pytanie. Okazało się, że 70% prezesów kieruje się nosem. Pozostała część badaniami. Nasz gość stwierdził, że podejmowanie decyzji wygląda podobnie u niego – 70% nos, 30% wyniki badań i analiz.

A co ze stresem? Decyzje, które podejmuje mają potężne konsekwencje. Jak daje sobie z tym radę?

Uważa, że gdyby miał 40 lat, spaliłby się. W obecnym wieku jest bardziej doświadczony i zdystansowany. Jego zdaniem właśnie dzięki temu radzi sobie z napięciem emocjonalnym.

W trakcie całego spotkania z dr hab. inż. Herbertem Wirthem, który okazał się być człowiekiem z wyjątkowym poczuciem humoru, odbyło się wiele dyskusji na tematy związane z inwestowaniem oraz ekonomią. Na koniec, ku zaskoczeniu wszystkich, prelegent uścisnął dłoń każdemu uczestnikowi.

Mam nadzieję, że dowiedziałeś się dziś czegoś wartościowego. Celem tej serii artykułów nie jest opisywanie szczegółów, ale ogólnych zasad, które będziesz mógł dopasować do swojego życia/wykształcenia/kariery. Warto się więc pod koniec zastanowić, czego Ci brakuje i jak możesz skorzystać z tego co właśnie przeczytałeś :)

część 5

Chętnie poznam Twoją opinię – skomentuj tego posta na portalach społecznościowych. Nie zapomnij mnie otagować, jeśli chcesz mieć pewność, że zobaczę Twój komentarz.

Polub Brieftip