W piątek na naszej uczelni gościł Zbigniew Stopa, absolwent AGH, Prezes Zarządu LW BOGDANKA S.A. To jedna z największych i najnowocześniejszych kopalni na świecie i w Polsce. Prelegent wspiął się po drabinie kariery na sam szczyt. Jak to zrobił? Jakimi zasadami się kierował?

Kariera pana Zbigniewa Stopy od początku związana była z kopalnią Bogdanka. Jego podejście do pracy i życia pozwoliło mu wspiąć się na stanowisko prezesa zarządu. Warto poznać jego filozofię, zwłaszcza że większość młodych ludzi podobnie jak on – zatrudni się w firmach.

Najważniejsza zasada, którą kieruje się prelegent?

Musisz umieć współpracować z ludźmi

Jest to jedna z tych cech, które pozwoliły mu zajść tak daleko. Jak sam twierdzi, istnieje wielu mądrych i wykształconych ludzi, którzy nie mogą sobie poradzić ze względu na brak umiejętności dobrej pracy w zespole.

Współpraca z innymi to nie tylko stawianie na swoim, ale także kompromisy. Na tak wysokim stanowisku umiejętność otaczania się właściwymi ludźmi jest kluczowa. Nie da się opanować całej wiedzy z potrzebnych dziedzin samemu. Należy otaczać się specjalistami oraz słuchać ich zdania. Pozwala to podejmować rozsądne i trudne decyzje.

Pracuj dużo i długo

To kolejna bardzo ważna zasada, która umożliwiła panu Zbigniewowi Stopie dostanie się na szczyt. Na obecnym stanowisku musi być ciągle dyspozycyjny, niezależnie od godziny i dnia tygodnia. Praca pochłania praktycznie cały jego czas do tego stopnia, że bardzo trudno jest mu zaplanować jakikolwiek urlop.

Wspomina, że od zawsze pracował dużo, brał na siebie wiele obowiązków i odpowiedzialności. Nigdy nie bał się wyzwań i ciężkiej pracy. Ciągle uczestniczył w kursach i szkoleniach zwiększając swoje kompetencje. Prelegent stwierdził, że najgorsze pieniądze to te darowane bez pracy, ponieważ uczą złych nawyków myślenia i działania.

Pan Stopa wierzy w proaktywną postawę. Rób więcej i lepiej niż pozostali. Za pierwszym razem Cię nie zauważą, za drugim także, ale za trzecim już tak i wtedy może mieć to wpływ na Twoją dalszą karierę. Zdaniem prelegenta miało to kluczowy wpływ na jego sukces.

Żyj i myśl adekwatnie do obecnych czasów

Pan Zbigniew Stopa dosyć często wspominał na temat ludzi, którzy kierują się starym, nieaktualnym myśleniem, które zupełnie nie działa w obecnych czasach. To, że Twój pradziadek, dziadek i ojciec postępowali w określony sposób, wcale nie znaczy, że Ty powinieneś robić tak samo.

Prelegent często podkreślał, że wierzy w młodych. Mimo że nie mają tyle doświadczenia co starsi, uczą się dużo szybciej i efektywniej. Zadaniem i obowiązkiem starszych jest przekazywanie im wiedzy, choć niestety nie wszyscy są chętni to robić.

Nie stawiaj sobie dużych i odległych celów

Kiedy zapytałem naszego gościa o to, czy od początku planował zajść tak daleko, od razu zaprzeczył. Polecił nie planować i nie stawiać sobie takich celów, aby w razie porażki nie czuć się ze sobą źle.

Zamiast tego, prelegent poradził, aby patrzeć na kolejny szczebel kariery, ale nie wyżej. Rób możliwie najlepszą pracę dzisiaj. Staraj się dzisiaj. Jeśli przebrniesz przez korporacyjną drabinę zbyt szybko, nie nabierzesz wystarczająco dużo doświadczenia i wiedzy, to na zbyt wysokim stanowisku sobie nie poradzisz.

Podobnie jak dwaj poprzedni prelegenci (link 1 i link 2), pan Zbigniew Stopa podkreślił, że powolne osiąganie sukcesu jest tym właściwym sposobem. Dzięki temu będziesz na swoim stanowisku stabilny. Jeśli szybko się dostaniesz na szczyt, to prawdopodobnie równie szybko stamtąd spadniesz.

Rozmowa z prelegentem była bardzo ciekawym przeżyciem. Duża część spotkania została poświęcona na rozmowy o ekonomii oraz historii kopalni. Studenci mogli poznać nie tylko filozofię życia i pracy pana Zbigniewa Stopy, ale także jego pogląd na współczesną gospodarkę, nie tylko w Polsce.

część 4

Chętnie poznam Twoją opinię – skomentuj tego posta na portalach społecznościowych. Nie zapomnij mnie otagować, jeśli chcesz mieć pewność, że zobaczę Twój komentarz.

Polub Brieftip