Prawdopodobnie, gdy otworzysz swoją lodówkę lub szafę w kuchni, zobaczysz produkty firmy Maspex. Przeciętnemu konsumentowi ta nazwa nic nie mówi, natomiast głośno o niej w świecie biznesu. Ty zapewne znasz ją z takich marek jak Lubella, Tymbark, DecoMorreno czy Puchatek.

Szczególnie jeżeli jesteś studentem, to być może przed ostatnim egzaminem/kolokwium popijałeś Tiger’a, aby nie zasnąć w trakcie nauki. Ten produkt także zawdzięczasz grupie Maspex.

Słowem wstępu

W poniedziałek na AGH zagościł dr inż. Krzysztof Pawiński. Absolwent AGH, doktor nauk technicznych, zajmuje 46 miejsce na liście Najbogatszych Polaków w rankingu Forbes. Razem z pięcioma wspólnikami stworzył szóstą największą firmę spożywczą w Polsce – Maspex Wadowice. W 2013 roku skonsolidowane przychody ze sprzedaży osiągnęły poziom 3,1 mld zł.

Nasz gość w pierwszej części spotkania przedstawił rys historyczny firmy. W swoją wypowiedź wplótł bardzo wiele przydatnych porad, życiowych strategii i biznesowych wskazówek. W drugiej części spotkania udzielał odpowiedzi na pytania, którymi zasypywali go studenci. Część pytań dotyczyła rzeczy ogólnych, np. kryzysów firmy, umiejętności przywódczych i podejmowania ryzyka. Znalazło się także kilku studentów, którzy ciekawi byli dosyć konkretnych rzeczy związanych z biznesem jak wypuszczanie nowego produktu czy sposobu funkcjonowania firmy.

Starałem się skrupulatnie śledzić słowa prelegenta, aby opisać jego podejście do życia i biznesu w artykule, który właśnie czytasz. Śmiało stwierdzam, że do swojej wypowiedzi podszedł w sposób techniczny, to znaczy doskonale wypunktował i podsumował to co najważniejsze. Znacznie ułatwiło mi to napisanie artykułu oraz klarowne przekazanie jego myśli.

Zanim zacznę, warto podkreślić, iż wszystkich studentów potraktował bardzo poważnie, z pełnym szacunkiem. Pod koniec swojej wypowiedzi nawet stwierdził, że pewnie nie powiedział niczego, czego sami już nie wiemy.

Nie istnieje recepta na sukces

Na początku wypowiedzi zaznaczył bardzo wyraźnie, że nie istnieje przepis na sukces. Bardzo wiele zależy od szczęścia. Żadna ilość zainwestowanych pieniędzy, energii i poświęcenia niczego nie zagwarantuje. Wiedza z zakresu biznesu jest niepełna. Owszem istnieje wiele wskazówek i porad jak postępować, ale nie ma przepisów, które dają pewne rezultaty.

Warto zawsze dobrze się prezentować. Na tym polega marketing i jeśli chcesz się wybić, to lepiej z niego skorzystaj. Obiecuj więcej niż inni, nie ma w tym nic złego, ale dotrzymuj swoich obietnic. Niezależnie od tego czy prezentujesz produkt, usługę czy samego siebie – nie wstydź się zrobić to lepiej niż reszta.

Dr inż. Pawiński ostrzegł także wszystkich studentów, aby nie postrzegali biznesu poprzez pryzmat mediów, ponieważ jest to obraz nieprawdziwy i wypaczony. Biznes to przede wszystkim ciężka praca. Umowy, pieniądze, sukcesy nie są jego istotą.

Prelegent wspomniał, że drogi do sukcesu są bardzo zawiłe i należy być elastycznym. W latach swojej młodości uważał, że jego praca będzie związana z wykształceniem, które zdobywał na AGH. Obecnie sądzi, że było to płytkie spojrzenie na życie. Trzeba mieć otwarty umysł.

Bądź inny, wyróżniaj się

Dr inż. Pawiński twierdzi, że bardzo ważne jest się wyróżniać. Zawsze warto inwestować w brand. Podejście w stylu zrobię to samo co inni, ale taniej jest nietrwałe na dłuższą metę. Trzeba budować swój osobisty wizerunek i nie liczyć, że jeśli będę tani, to będę częściej wybierany.

Marka stanowi prawdziwą wartość firmy, nie wysokie budynki i nowoczesne biura.

Nie warto ulegać modzie i trendom. Prezes Maspexu wspomina, że kiedy postanowili dokonać zakupu innych firm, było to podejście niepraktykowane w Polsce w tamtym okresie. Oczywiście nie ulegli trendom i zrobili to co uważali za słuszne. Dr inż. Pawiński twierdzi, że była to jedna z najlepszych decyzji, które udało im się podjąć.

Nikt nie będzie na Ciebie czekał

Prelegent uważał, że każdy czas jest dobry na biznes. Nie wolno sobie dać wmówić, że kiedyś były lepsze czasy. Nie wolno ulec powszechnemu narzekaniu. Broń się i nie dopuszczaj do siebie takiego podejścia.

Nikt na Ciebie nie będzie czekał. Nikt nie zaoferuje Ci życia Twoich marzeń jeśli wystarczająco długo poczekasz. Sam musisz na nie zapracować. Zamiast czekać, aż pojawi się doskonała szansa, aby zacząć biznes, sam stwórz swoją własną.

If you’re not sure where to start, do this. Go outside, throw a rock way up in the air, and wherever it lands, start right there! – Jim Rohn

Podczas spotkania nie tylko ja zanotowałem, że liczy się pomysł i działanie. Wielu ludzi ma wiele dobrych pomysłów i nic z tego nie wynika. Trzeba zacząć nad nimi pracować i tutaj pojawia się kolejna doskonała zasada – kończ rzeczy które zacząłeś.

Dr inż. Pawiński uważa, że bardzo dużo porażek wynika z tego, że ludzie zaczynają działać, inwestują swój czas i pieniądze, a potem poddają się. Przestają pracować tak ciężko jak na początku. Nie kończą tego co zaczęli. Nie pozwól sobie na luksus robienia wymówek. Jeśli już musisz polec, niech stanie się to w walce z konkurentem. Nie poddaj się zanim w ogóle zaczniesz na poważnie.

Jest to bardzo ważna zasada, którą sam stara się realizować w swoim życiu. Stąd wynika np. jego tytuł doktora, którego nie musiał zdobywać, ale postanowił skończyć to co zaczął.

Nie musisz myśleć o biznesie od razu w kategoriach budowania wielkiej firmy. Biznes nie musi być duży, ale musi być zdrowy i oparty na dobrych wartościach. Na początku zdefiniuj swoje lokalne otoczenie i skup się na nim. Potem dokonuj stopniowej ekspansji. Dobra intuicja i zdrowy rozsądek są bezcenne. Żadne badania i analizy rynku ich nie zastąpią.

Nasz gość wspomniał, że widział wiele sytuacji gdzie wszystko było jak należy, badania to potwierdzały, a mimo to projekt się nie powiódł. To chleb powszedni biznesu.

Jak Polska prezentuje się w świecie?

Dr inż. Pawiński potwierdził zdanie prelegenta z poprzedniego spotkania Tadeusza Uhla (link) – Polska stoi na bardzo wysokim poziomie jeśli chodzi o edukację. Absolwenci czołowych, polskich uczelni nie mają się czego wstydzić, nawet w porównaniu ze studentami z najbardziej prestiżowych uczelni świata.

Reasumując

 • nie ulegaj ogólnemu narzekaniu i robieniu wymówek,
 • szczęście i przypadek odgrywają dużą rolę w biznesie,
 • jeśli nie wiesz jak wygląda trzeci krok, zrób przynajmniej pierwszy,
 • nie istnieje przepis na sukces,
 • miej otwarty umysł,
 • prezentuj się dobrze, obiecuj dużo i rób dużo,
 • inwestuj w swoją markę – coś co Cię wyróżnia,
 • nie ulegaj modzie i rób co uważasz za słuszne,
 • kończ to co zacząłeś,
 • nie czekaj na szansę, zrób ją sobie,
 • zarobione pieniądze reinwestuj w biznes, nie konsumuj ich zbyt szybko.

Mam nadzieję, że artykuł był ciekawy i wyniosłeś z niego jakąś wartość dla siebie.

część 3

Chętnie poznam Twoją opinię – skomentuj tego posta na portalach społecznościowych. Nie zapomnij mnie otagować, jeśli chcesz mieć pewność, że zobaczę Twój komentarz.

Polub Brieftip