Spotkanie pierwsze. Prelegentem był prof. Tadeusz Uhl.

Cykl spotkań z ludźmi sukcesu wreszcie się rozpoczął. W środę odbyło się pierwsze spotkanie z osobą o potężnym dorobku naukowym i biznesowym. Tadeusz Uhl, profesor AGH, autor 16 książek oraz ponad 500 publikacji naukowych, prezes EC Grupy. Zatrudnia ponad 800 osób w 14 firmach.

Powyżej kilka podstawowych informacji o naszym prelegencie, aby pokazać z jakimi ludźmi mamy okazję spędzać czas w ramach projektu.

Kilka słów o spotkaniu

Na początku spotkania prof. Tadeusz Uhl opowiedział jak wyglądały lata jego młodości, co sprawiło, że postanowił zająć się nauką i dlaczego założył własną firmę.

Z czasem studenci zaczęli zadawać pytania. Było ich naprawdę dużo i myślę, że dzięki temu całe spotkanie przekształciło się w swobodny dialog. Nie brakowało humoru, żartów, ale i rozmów o sprawach poważnych. Osobiście uważam, że panowała świetna atmosfera sprzyjająca rozwojowi.

Zgodnie z obietnicą, którą złożyłem w poprzedniej części, opiszę wszystko czego się nauczyłem oraz co jest wartościowe dla moich czytelników. W trakcie spotkania starałem się robić notatki, aby niczego nie zapomnieć, ale jeżeli któryś z uczestników spotkania zechce dodać coś od siebie, to zapraszam do komentowania.

Na podstawie tego, co usłyszałem podczas spotkania, postaram się wyciągnąć zasady postępowania, które sprawdziły się w przypadku naszego prelegenta. Dzięki temu przekonasz się, że filozofia życia prof. Tadeusza Uhla, pokrywa się z podstawowymi zasadami psychologii sukcesu, które często opisuję na blogu. Ja to zauważyłem i mam nadzieję, że Ty również to dostrzeżesz.

Początek kariery – co dalej?

Pierwszą rzeczą, która mnie zaskoczyła, było to, że prof. Tadeusz Uhl nie od zawsze wiedział co robić ze swoim życiem. Po ukończeniu studiów, tak jak większość ludzi zastanawiał się co dalej?. Wtedy, jak sam stwierdził, nie miał nic prócz wiedzy i wymagań wobec siebie oraz własnego życia. Postanowił zająć się nauką.

Jaką lekcję możemy z tego wyciągnąć?

Nie musisz od razu wiedzieć co robić i jaką ścieżkę obrać w życiu. Ważne, że masz wobec siebie wymagania, a więc wizję, która Cię przyciąga.

Chwycić byka za rogi

Jak każda osoba, która chce uczyć się od ludzi sukcesu, uwielbiam początki. Uwielbiam czytać i słuchać o tym jak wyglądały pierwsze dni, tygodnie i miesiące. To, jak ktoś radzi sobie na początku, świadczy o tym czy odniesie sukces. Dlaczego? Bo wtedy jest najtrudniej, wtedy nic nie jest pewne, a wizja przyszłości jest mglista. Jak to więc było w przypadku prof. Uhla?

Jako pracownik AGH został zatrudniony przez prywatną firmę do pomocy z instalacją nowoczesnego sprzętu. Firma po poważnej awarii starego sprzętu potrzebowała pomocy specjalisty. Po wykonanej pracy, z powodów biurokratycznych na uczelni, prof. Uhl nie mógł dostać faktury, co stanowiło spory problem z otrzymaniem wynagrodzenia od firmy.

Założył więc własny biznes i zaczął oferować swoje usługi innym firmom. Kiedy dokumenty przestały się mieścić w jego teczce, zatrudnił księgową do pomocy. Tak rozpoczęła się przygoda.

Lekcja, którą możemy wynieść z tej historii brzmi:

Nie bądź ofiarą warunków, w których się znajdujesz. Jeżeli coś Ci się nie podoba, mocno chwyć byka za rogi i zmień to.

Get Rich Slowly

W trakcie całego spotkania nasz prelegent powtarzał często, żeby nie próbować szybkich biznesów, które mają krótkie nogi. Mówił ciągle, że biznes to trwałe zarabianie pieniędzy. Sam powoli i konsekwentnie pracował nad własną firmą. Po 16 godzin na dobę. Ciągle inwestując w rozwój biznesu.

Równolegle starał się szkolić w zakresie zarządzania. Sam nigdy nie miał mentora, ale uważa, że ciągły rozwój i nauka są konieczne. Mimo tego, że jest zwolennikiem posiadania własnego biznesu zamiast etatu uważa, że praca dla kogoś jest doskonałym źródłem wiedzy, umożliwia pozyskanie kontaktów oraz zorientowanie się w potrzebach rynku.

Jeżeli chcesz być dobry w tym co robisz, powinieneś poznać to od podszewki. Prof. Uhl mówi w przenośni, że na początku był murarzem, który uczestniczył bezpośrednio w budowie. Następnie został kierownikiem budowy, a teraz uważa się za architekta.

Prof. Uhl często podkreślał, jak ważne jest bycie elastycznym. Firma ma zarabiać pieniądze. Nie warto za wszelką cenę iść obraną drogą, jeżeli dane podejście nie działa. Trzeba być elastycznym i umieć zmieniać sposób działania tak, aby realizować cel. Nie ma znaczenia sposób. Liczy się efekt.

Jego zdaniem najłatwiej zacząć biznes usługowy, ale prędzej czy później firma musi mieć swój produkt. Usługi są nietrwałe, a jak już wiemy, zadaniem firmy jest trwałe zarabianie pieniędzy. Nie liczy się jedna duża transakcja, ale ciągły przepływ pieniędzy.

Lekcja?

Pracuj solidnie i ciężko. Nie przywiązuj się do sposobu działania, ale bądź elastyczny. Miarą sukcesu są rezultaty. Jeśli chcesz być w czymś dobry, poznaj to od podszewki.

A co z porażkami?

Porażki są nieodłączną częścią sukcesów. Prof. Uhl mówił, że pierwsze 5-10 lat życia firmy zawsze będzie trudne i trzeba być na to przygotowanym. Dlatego tak ważne jest, aby nie marnować czasu, ale wykorzystywać go jak najlepiej.

5-10 lat trudności to dużo. Ważna jest cierpliwość. Idź do celu powoli, ale pewnie. Aby osiągnąć to czego chcesz musisz być cierpliwy. Nie buduj szybko i nietrwale. Twórz powoli i solidnie, tak żeby konstrukcja była nie do zburzenia.

Mam nadzieję, że ten artykuł wniósł wartość do Twojego życia. Przedstawiłem Ci zasady, które wyniosłem ze spotkania z prof. Tadeuszem Uhlem, człowiekiem o ogromnym dorobku naukowym i biznesowym. Myślę, że zauważyłeś, iż jego podejście do życia w dużej mierze pokrywa się z podstawowymi zasadami, które głosi psychologia sukcesu.

Poza lekcjami, które opisałem w artykule, podczas spotkania poznaliśmy także wiele historii z życia firmy prof. Uhla. Mieliśmy także okazję poznać jego pogląd na światową gospodarkę i sztukę prowadzenia biznesu. Z pierwszej ręki dowiedzieliśmy się jak rzeczywiście wygląda droga od zera do milionera.

Jeżeli ten artykuł podobał Ci się, proszę o zalajkowanie i podzielenie się nim ze znajomymi.

część 2

Chętnie poznam Twoją opinię – skomentuj tego posta na portalach społecznościowych. Nie zapomnij mnie otagować, jeśli chcesz mieć pewność, że zobaczę Twój komentarz.

Polub Brieftip