Czy archetypy, które ludzkość wykształciła przez tysiące lat, są kawałkiem Ciebie?

Każdy z nas napotyka w życiu różne wyzwania, problemy, trudne decyzję, które muszą być podjęte. Kiedy ogarnia nas strach, niezdecydowanie, czujemy złość, jesteśmy pokrzywdzeni i nie widzimy dobrego rozwiązania to oznaka, że musimy sięgnąć do swoich pokładów mądrości, które kryją się gdzieś w głębi nas. Jakkolwiek dziwnie to brzmi w tym momencie, to myślę, że pod koniec czytania posta zgodzisz się ze mną i zauważysz różnicę.

Ciekawy jest fakt, że na przestrzeni wieków ludzie tworzyli mity, historie, opowieści. Przedstawiały one przeróżne postacie i ich przygody. Dlaczego niektóre z tych mitów tak dobrze się utrwaliły na przestrzeni setek lat? Dlaczego fascynują, są bliskie i zrozumiałe dla każdego pokolenia? Ponieważ potrafiły pomóc ludziom z poradzeniem sobie w życiu z trudnymi sytuacjami. Pozwoliły zarówno zrozumieć jak również przetrwać dziejącą się im krzywdę i niesprawiedliwość. Były przytaczane w różnych okresach ludzkości. Niosą ze sobą morały i lekcje. Chyba wszelkie problemy jakie można tylko wymyślić, znajdują się w jakieś charakterystycznej formie we wspomnianych opowieściach.

Oczywiście można patrzeć na nie pod różnym kątem, ale archetypy, osobowości człowieka występujące w mitach, opowieściach i historiach, dzielą się na cztery podstawowe rodzaje. Patrząc trochę męskim okiem, są to: wojownik, czarodziej, kochanek i władca. Oczywiście każdy archetyp można przekształcić na jego kobiecy odpowiednik, myślę że wyglądałoby to tak: wojowniczka, czarodziejka/czarownica, kochanka i królowa. Nazwy nie mają aż takiego znaczenia. Najważniejsze są cechy tych postaci, które są uniwersalne i prawdziwe dla obojga płci.

Zanim zacznę opisywać poszczególne archetypy, miej cały czas świadomość tego, że każdy z nich jest cząstką Ciebie. Cechy, które reprezentują, są częścią Ciebie. Być może jeden z nich dominuje w Twoim życiu, ale pozostałe istnieją i masz do nich dostęp.

Wojownik jest najbardziej podstawowym archetypem. To ta część Ciebie, która jest porywcza, intensywna i silna. Wojownik zmienia świat i otoczenie poprzez robienie czegoś. Chce działać. Widzi świat poprzez pryzmat materialnej i fizycznej siły. Przeważnie gdy dzieje Ci się krzywda i niesprawiedliwość, gdy jesteś zły, to wojownik w Tobie każde Ci coś zrobić, ukarać kogoś, przyłożyć mu w Twarz, zmienić to co Cię martwi poprzez podjęcie jakiegoś działania. Może poprzez rozmowę z kimś, może poprzez atak, zemstę itp.

Czarodziej, to ta część Twojej osoby, która nie bierze bezpośrednio udziału w tym co się dzieje. Stoi z boku i obserwuje. Potrafi dostrzec to czego człowiek nie jest w stanie zobaczyć. Widzi jak ludzie wchodzą w różne stany, reagują automatycznie bez zastanowienia, dla niego to wszystko hipnoza i zaklęcia. Rozumie zachowania i psychologię, dlatego nie martwi się. Wie, że wszystko może zmienić błyskawicznie, pstryknięciem palców, w przeciwieństwie do wojownika, który musi użyć swojej broni. Jego cechy to kreatywność i humor. Polega na swojej intuicji.

Kochanek jest reprezentacją najgłębszych, wewnętrznych emocji miłości i bliskości. Ta część Ciebie, odczuwa w sposób nieskażony i najczystszy bezwarunkową miłość. Potrafi docenić piękno danej chwili, smak wina, piękno krajobrazu. Chce tworzyć więź z innymi ludźmi, naturą i Bogiem. Chce radować się chwilą i czuć bliskość.

Władca to ostatni z czterech archetypów. Jest część Twojej osobowości, która ma wizję i patrzy w sposób długoterminowy na sprawy. Władca zna Twoje przeznaczenie i cel Twojego życia, wie po co się urodziłeś oraz jakie jest Twoje zadanie, miejsce na tym świecie. Posiada ogromną mądrość. Jest doświadczony, był w tym miejscu i przeżywał to wydarzenie wcześniej, rozumie zasady gry. Wie czego może się spodziewać i jak mogą potoczyć się wydarzenia. Dzięki temu może dobrze dowodzić Tobą w sposób pozbawiony dzikiej, nieprzemyślanej reakcji na to co się dzieje.

Szczególnie jeżeli jesteś mężczyzną musisz mieć świadomość tego w jaki sposób rozwijają się w Tobie poszczególne archetypy. Przeważanie młodzi mężczyźni charakteryzują się dominacją kochanka i wojownika. Świat należy do nich, jeśli zdobędą się na odwagę by sprzeciwić się oczekiwaniom wszystkich, to budzą w sobie żądnego krwi i sukcesu wojownika.

Z kolei kiedy mężczyzna jest już starszy, posiada rany, które zdobył walcząc, budzi się w nim władca. Ten który jest mądry i rozważny. Bardzo często faceci zatrzymują się na etapie wojownika lub kochanka i w nie potrafią zachować się adekwatnie do wieku. Wciąż ganiają za młodymi kobietami, albo wykłócają się i walczą o wszystko. Nie potrafią się ustatkować i dostrzec tego, że przeżywają ciągle to samo. Nie umieją wyciągnąć wniosków, są zbyt zapatrzeni na bieżące wydarzenia, żeby dostrzec jakiś głębszy sens i schemat.

Problem tkwi w tym, że jeśli nie ma balansu pomiędzy archetypami w naszym życiu to czujemy się wyczerpani, pozbawieni sił. Człowiek nie może ciągle walczyć jak wojownik, albo upajać się chwilą jak kochanek. Nie może także patrzeć na wszystko z dystansu jak czarodziej, oraz nie może rządzić w sposób wykalkulowany. Prawdziwy król potrafi kochać i walczyć. Tylko dzięki temu nie zniszczy swojego królestwa. W przeciwnym wypadku poddani znienawidzą go, albo wybuchnie bunt.

Kluczem jest równowaga. Jak więc wykorzystać te niesamowite pokłady i cechy, znajdujące się w naszym wnętrzu? Jeżeli masz jakiś problem, wyzwanie, decyzję do podjęcia to zapytaj siebie, co zrobił by wojownik w Tobie, na co ma ochotę, czego pragnie. Podobne pytania zadaj w odniesieniu do kochanka, czarodzieja i władcy.

Mój wojownik mówi, że…
Mój kochanek mówi, że…
Mój czarodziej mówi, że…
Mój władca mówi, że…

Sądzę, że rozumiesz powoli jakie potężne są powyższe pytania. W ten sposób spojrzysz na sprawę z różnych stron. Różne głosy przemówią przez Ciebie, a co najważniejsze zyskasz odpowiedź od wszystkich, co oznacza, że będziesz kierował się większym balansem i równowagą. To najlepszy sposób, żeby poradzić sobie ze wszystkim. Prawdopodobnie dowiesz się o sobie nowych rzeczy, odkryjesz czego naprawdę chcesz.

Jeśli masz jakieś przemyślenia na ten temat to zapraszam Cię do komentowania i dyskusji.

Chętnie poznam Twoją opinię – skomentuj tego posta na portalach społecznościowych. Nie zapomnij mnie otagować, jeśli chcesz mieć pewność, że zobaczę Twój komentarz.

Polub Brieftip