Smacznego!

Pojęcie inteligencji finansowej, coraz częściej pojawia się w książkach, szkoleniach i artykułach dotyczących wiedzy finansowej. Co oznacza ten termin? Odnosi się do umiejętności odnalezienia się w świecie finansów. Świadomego, przemyślanego posługiwania się pieniędzmi. Wykorzystywania okazji, zarządzania budżetem, umiejętnego bogacenia się.

Robert Kiyosaki wyróżnia pięć elementów finansowej inteligencji. Poświęć chwilę, na przeczytanie tego posta, a zobaczysz jak ważna jest ich znajomość.

Robienie coraz większych pieniędzy – tę umiejętność ma chyba każdy z nas. Każdy wie, że musi znaleźć jak najlepiej płatną pracę, lub robić coś, co jest najbardziej opłacalne.

Zabezpieczanie zdobytych pieniędzy – przykładem są tutaj sposoby, na płacenie jak najniższych podatków. Należy rozumieć, że np. praca na etacie jest najwyżej opodatkowanym źródłem dochodów. Najpierw od Twojego zarobku odcinany jest podatek, a resztę dostajesz w postaci pensji. Istnieją sposoby zarobku, gdzie możemy legalnie ograniczyć i kontrolować w pewien sposób, ilość odprowadzanych podatków.

Budżetowanie własnych pieniędzy – czyli umiejętność planowania wydatków. Bądź dyrektorem własnych finansów. Zarządzaj nimi. Planuj i przewiduj. Warto znać reguły, które pozwolą Ci zrozumieć, że pod żadnym pozorem, nie wolno wydawać wszystkiego co się zarobi.

Dźwignie, pomnażanie pieniędzy – czyli sposoby inwestowania. Co zrobić gdy odłożymy już poważną sumę pieniędzy? Na pewno nie należy jej ukrywać w skarpecie! Umiejętność stosowania dźwigni finansowej, mierzymy poprzez wysokość zwrotu z inwestycji.

Poprawa własnych, finansowych informacji – nie należy zawsze dawać pieniędzy ekspertom i liczyć, że wszystkim się zajmą. Cały czas, należy edukować się, zwiększać swoje zrozumienie świata finansów, tak aby samemu stać się ekspertem.

Najczęściej ludzie znają, rozumieją i wykorzystuję jeden, lub dwa z powyższych elementów. Zapominają o pozostałych. Ile razy zdarza się, że ktoś zdobywa szybko duże pieniądze i równie szybko je traci? Nie wystarczy zdobywać pieniądze. Należy wiedzieć, co z nimi robić po zdobyciu. Na szczęście, teraz masz punkt odniesienia i wiesz, o co należy zadbać w Twojej finansowej podróży.

Chętnie poznam Twoją opinię – skomentuj tego posta na portalach społecznościowych. Nie zapomnij mnie otagować, jeśli chcesz mieć pewność, że zobaczę Twój komentarz.

Polub Brieftip