Wiara w siebie jest ulotna, zwłaszcza gdy nikt Cię nie wspiera, a Ty wierzysz w negatywne opinie na swój temat. Aby mieć zdrowe i szczęśliwe życie, musisz uwierzyć w siebie. Jak to zrobić? Przeczytaj artykuł i dowiedz się.

When you doubt your power, you give power to your doubt.

Honore de Balzac

Wiara w siebie to puste słowa

Często słyszymy Uwierz w siebie!. Ten tekst pada w filmach, książkach, telewizji, reklamach oraz z ust bliskich. Ludzi sądzą, że wierzą w siebie. Niestety jest to kłamstwo. Bardzo niewielu naprawdę wierzy w siebie. To ludzie, którzy zmieniają świat. Wszyscy inni wciąż walczą ze swoimi wątpliwościami. Jeśli więc czujesz, że brakuje Ci wiary w swoje możliwości, to gratuluję, ponieważ jesteś świadom swojej obecnej sytuacji. Wielu ludzi nie jest. Przyczyn braku wiary w siebie może być bardzo wiele. Do najczęstszych należą:

  • toksyczni ludzie, którzy zarazili Cię swoim pesymizmem i beznadzieją;
  • porażki.

Porażki przybierają różne formy. Porażką może być zarówno nieudane działanie, jak i brak działania wynikający ze strachu przed porażką lub lenistwa. Takie sytuacje powodują, że przestajemy wierzyć w swoje możliwości. Czujemy się słabi i bezwartościowi.

Jak uwierzyć w siebie

Aby uwierzyć w siebie, musisz przekonać się ile jesteś wart, poprzez wyrobienie w sobie odpowiedniego podejścia do życia. Pamiętaj, że są ludzie, którzy osiągnęli bardzo wiele i ciągle uważają się za bezwartościowych. Sukcesy w zewnętrznym świecie nic nie pomogą, jeśli Twój świat wewnętrzny jest ubogi. W tym artykule pokażę Ci co zrobić i jak myśleć, aby uwierzyć w siebie.

Zaakceptuj swoją obecną sytuację

First, accept sadness. Realize that without losing, winning isn’t so great.

Alyssa Milano

Pierwszym krokiem do odzyskania wiary w siebie jest akceptacja obecnej sytuacji. Nieważne jak ona wygląda. Musisz się z nią pogodzić i zaakceptować, że jest jak jest. Upieranie się, że jest inaczej, doprowadzi Cię donikąd. Akceptacja obecnej sytuacji jest równoznaczna z akceptacją tego, że może być lepiej.

Przestań porównywać się z innymi

Jednym z najczęstszych powodów utraty wiary w siebie jest porównywanie się z innymi. Ta destrukcyjna czynność wzmacniana jest przez telewizję, a zwłaszcza reklamy. Ich celem jest zmuszenie nas do kupowania rzeczy po to, abyśmy żyli zgodnie z wpajaną nam wizją szczęścia. Jeśli tego nie robimy, powinniśmy czuć się jak porażki.

Aby przestać porównywać się z innymi, musisz zrozumieć, że otoczenie, w którym żyjesz, zaprogramowało w Twojej głowie jakiś wzór szczęścia, do którego powinieneś dążyć. Powinieneś mieć dobre oceny, dużo pieniędzy, piękny dom. Powinieneś podróżować, mieć dużo znajomych. Co jeszcze powinieneś? Przypomnij sobie co najczęściej słyszysz od najbliższych? Za każdym razem kiedy ja słyszę powinieneś, to żyłka na moim czole zaczyna mocniej pulsować, ponieważ osoba, która to mówi, nie jest świadoma, że właśnie próbuje zabić moją unikalność. Ale ja jestem i niezbyt mi się to podoba.

Na świecie istnieje bardzo wiele kultur i sposobów na życie. Uświadom sobie, że każdy wzór, który został Ci narzucony, w żadnym wypadku nie jest dobrym pomysłem na życie. Po prostu jest jakimś pomysłem. Jeśli więc wzór, z którym się porównujesz sprawił, że czujesz się ze sobą kiepsko, to najwyższy czas z nim skończyć. Został Ci narzucony podświadomie, gdy byłeś zbyt bezbronny, aby się mu oprzeć. Teraz z pełną świadomością możesz wybrać taki, który będzie zgodny z Twoją naturą.

Komunikuj swoje potrzeby

Może kiedyś będziemy żyć w czasach, w których ludzie będą czytać w myślach, ale jeszcze tak nie jest. Nie chodzi o narzucanie się innym, albo ich kontrolę. Chodzi o określenie swojego miejsca na tym świecie oraz życie zgodne z wartościami, w które się wierzy. Jeśli nie będziesz komunikował swoich potrzeb i wartości innym, to nikt nie będzie ich szanował. Nie na złość Tobie, ale dlatego, że nikt ich nie zna.

Jeśli zamierzasz porzucić destrukcyjny wzorzec życia, o którym pisałem powyżej, to klarowne komunikowanie swojego stanowiska i potrzeb, jest tego nieodłącznym tego elementem.

Skończ z toksycznymi ludźmi

Istnieje psychologiczna teoria, która mówi, że jesteś wypadkową pięciu najbliższych osób w Twoim życiu. Jeśli więc zadajesz się z ponurymi pesymistami, którzy Cię dołują, to opcje są dwie – albo podniesiesz ich w górę, albo ściągną Ciebie w dół. Niestety skoro zmagasz się ze zmianą samego siebie, to trudno będzie Ci zrobić to z dodatkowymi osobami.

Jeśli pomimo próśb, Twoi bliscy ciągle nie szanują Twojego nowego stylu życia, to musisz się z nimi pożegnać, a przynajmniej ograniczyć kontakt. Inaczej powrócisz do swoich starych nawyków myślowych. Jesteśmy nauczeni bronić się tylko, gdy ktoś rani nas fizycznie, ale jeśli ktoś robi to w sferze psychiki, to boimy się odejść. Liczymy, że będzie lepiej. Niestety rzadko tak bywa.

Aby uwierzyć w siebie, zadbaj o swój umysł

Zacznijmy od sprawy podstawowej. Myjesz się codziennie i jesz kilka razy dziennie. A jak często dbasz o swoją psychikę? Wiara w siebie wymaga regularności, podobnie jak czynności fizjologiczne. Swojemu ciału poświęcasz wiele czasu, a ile swojej psychice? Aby uwierzyć w siebie, powinieneś regularnie i świadomie dbać o dostarczanie swojemu umysłowi pozytywnych słów. Może w formie książki, artykułu, filmu lub audiobooka.

Jak w siebie uwierzyć? Regularnie czytaj książki i słuchaj wypowiedzi ludzi, którzy pomimo trudnych warunków osiągnęli swoje marzenia. Aktywnie szukaj tych, którzy również mieli problemy z wiarą w siebie i jakoś sobie poradzili. Być może zastanawiasz się nad tym, czy każdego da się zmienić. Czy sam masz wystarczająco dużo sił, aby zmienić siebie? Odpowiedź brzmi: tak. Potrzebujesz tylko właściwego powodu.

Nie wystarczy świadomie wiedzieć, że coś jest złe, a coś dobre. Potrzebujesz to czuć całym swoim ciałem. Wtedy nie potrzeba siły woli, aby się zmienić. Zrobisz to automatycznie. Tym procesem kierują dwie rzeczy – ból i przyjemność. Zawsze dążysz do przyjemności i unikasz bólu. Twoim zadaniem jest zrozumieć ile bólu przynosi i przyniesie Ci brak wiary w siebie oraz jak wiele przyjemności dostarczy Ci zmiana na lepsze.

Pamiętaj o swoich sukcesach

Istnieją psychologiczne badania, które mówią, że częściej skupiamy się na tym co negatywne oraz ignorujemy to co pozytywne. Wiara w siebie zanika, gdy zaczynamy się skupiać na tym, co w życiu negatywne. Aby to zmienić, warto zacząć od przypomnienia sobie wszystkich sukcesów.

Sporządź listę rzeczy, z których jesteś dumny. Uwzględnij również te małe sukcesy, jak np. złożenie mebli ze sklepu lub zorganizowanie miłego popołudnia dla bliskich. Kiedy wypiszesz wszystko, co przyjdzie Ci do głowy, dokonaj analizy i poszukaj wzorców. Czy Twoje sukcesy wiążą się z ludźmi, emocjami, a może ze sprawami technicznymi? Szukając wzorców, poznasz swoje predyspozycje, których świadomość jest kluczowa dla każdego. Nie będziesz szczęśliwy, dopóki nie zaczniesz żyć zgodnie ze swoimi zdolnościami i przekonaniami.

Doceń swój każdy dzień

Jak wspomniałem powyżej – regularna praca nad sobą jest konieczna. Łatwo w wirze codziennych obowiązków zapomnieć o wszystkich dobrych rzeczach i codziennych osiągnięciach. Zanim pójdziesz spać, doceń miniony dzień. Pomyśl za co jesteś wdzięczny, co udało Ci się osiągnąć oraz co chciałbyś poprawić. Nie muszą to być wielkie sukcesy. Chodzi o małe rzeczy, jak np. Pomogłem dziś koledze z pracy, który sobie nie radził..

Skoncentruj swoje siły na bardzo drobnych celach

Istnieje masa młodych i zbyt ambitnych ludzi, którzy oczekują od siebie bardzo dużo. Ich celem jest jak najszybszy sukces, na który inni pracują po kilkadziesiąt lat (to o czymś świadczy). Takie sukcesy się zdarzają, ale są rzadkie jak wygrane w totka. W standardowym przypadku sukces wymaga czasu i wytrwałości. Często takie osoby nie są świadome, że nawet jeśli będą pracować najciężej ze wszystkich, to nie dostaną np. awansu, ponieważ nie ma dla nich miejsca, które dopiero kiedyś może się zwolnić.

Ważną rzeczą, którą należy wziąć sobie do serca jest jeden z moich ulubionych cytatów:

If you do the right thing at the wrong time you get pain – do the right thing at the right time and you will be rewarded – and to do that you need to take control of your own conditioning.

Tony Robbins

Zrobienie właściwej rzeczy w złym czasie nie przynosi efektów. Możesz więc dawać z siebie wszystko, ale jeśli czas będzie zły, to na nic Twoje wysiłki. Dlatego ważna jest wytrwałość i ciągłe próbowanie. Niektórym wystarczy rok, a niektórym trzeba będzie całego życia. Daj sobie przyzwolenie na porażkę, ponieważ w innym wypadku dostarczysz sobie potężnego cierpienia.

Wielu ludzi stawia sobie ogromne cele, ale zapomina o tym, że najważniejsze są drobne postępy, które do nich prowadzą. Jeśli postanowiłeś sobie za cel zarabianie kilku tysięcy więcej, niż zarabiasz obecnie, to może warto najpierw skupić wszystkie swoje siły na zarobieniu kilkuset złotych więcej. Zbyt duży i ambitny cel, często wysysa z człowieka motywację i siły, ponieważ zbyt długo wydaje się odległy. Męczy psychicznie. Postaw sobie więc duży cel, a potem zapomnij o nim. Skup swoje siły na pierwszym i małym kroku, który musisz osiągnąć.

Doskonale się przygotuj

Brak pewności siebie oraz wiary w swoje możliwości często wynika z faktu, iż nie jesteś dobrze przygotowany. Nie przeczytałeś odpowiednich książek, nie wykonałeś odpowiednich ćwiczeń. Nie dałeś z siebie wszystkiego i dlatego teraz boisz się oraz nie wierzysz, że jesteś w stanie sprostać.

Przygotuj się jak nikt inny. Większość ludzi nie ma pojęcia co to znaczy. Nie wystarczy trochę poszperać po sieci. Większość nie spotkała człowieka, który reprezentuje sobą światowy poziom, więc nie wie, co oznacza przygotować się. Przygotować się to znaczy zrobić wszystko, co tylko możliwe, aby pozyskać daną umiejętność. Wiara w siebie pojawi się wtedy jako efekt wielu godzin pracy. Z drugiej strony trzeba uważać, aby ciągłe przygotowywanie się nie było unikaniem podjęcia rzeczywistych działań. Znalezienie granicy jest trudne, ale konieczne.

Resumując

Wiara w siebie jest podstawą zdrowego i szczęśliwego życia. Jest ona efektem pracy nad własną psychiką. Prawie nikt naprawdę nie wierzy w siebie, mimo że świat krzyczy Uwierz w siebie!. Aby uwierzyć w siebie, musisz regularnie i świadomie zwracać uwagę na wszystko, co dobre w Twoim życiu. Musisz również zrezygnować z wzoru sukcesu, który zaoferowali Ci najbliżsi oraz pozbyć się toksycznych osób, którzy nie chcą uszanować tego, że chcesz ruszyć do przodu.

Mam szczerą nadzieję, że ten artykuł nakierował Cię na właściwy tor myślenia, który doprowadzi Cię do zbudowania silnej wiary w swoje możliwości.

Chętnie poznam Twoją opinię – skomentuj tego posta na portalach społecznościowych. Nie zapomnij mnie otagować, jeśli chcesz mieć pewność, że zobaczę Twój komentarz.

Polub Brieftip