W poprzedniej części skupiliśmy się na typowych środkach oszczędzania i pomnażania pieniędzy. Dziś opiszę kolejne. Niektóre będą dosyć niestandardowe i nieoczywiste, ale z pewnością warte rozważenia.

Jeśli tego nie zrobiłeś, to polecam przeczytać najpierw pierwszą część, którą znajdziesz tutaj.

Konto oszczędnościowe

Pieniądze na koncie są często obłożone jakimiś ograniczeniami, żebyś nie wyciągał ich zbyt często, co oczywiście z punktu widzenia kogoś kto oszczędza jest korzystne. Przykładowo tylko raz w miesiącu można darmowo zrobić przelew z konta oszczędnościowego, a każdy kolejny kosztuje. Te ograniczenia zależą od konkretnego banku.

Wadą kont jest bardzo niskie oprocentowanie. Robiąc jeden dodatkowy (płatny) przelew możemy zniszczyć wypracowany zysk. Lepszą opcją są:

Plany systematycznego oszczędzania

Jest to kolejny twór banków. Plan systematycznego oszczędzania działa na bardzo podobnej zasadzie co fundusze inwestycyjne, ale jest dla ludzi, którzy w ogóle nie chcą sobie zawracać głowy inwestowaniem, a chcą widzieć korzyści.

Czym więc jest? W każdym banku może wyglądać trochę inaczej. Generalnie chodzi o to, że bank automatycznie pobiera z Twojego konta określoną sumę pieniędzy (np. 100 zł – 500 zł) każdego miesiąca. Następnie obraca nimi inwestując w jakieś fundusze. Często nie ma dodatkowych opłat.

Jest to dosyć bezpieczna opcja. Banki starają się inwestować w bezpieczne fundusze. Owszem można stracić, ale ryzyko jest bardzo małe, a co za tym idzie zysk także jest stosunkowo niewielki. Należy dobrze się zapoznać z ofertą swojego banku. Może się przykładowo okazać, że zysk zostanie skapitalizowany dopiero po kilku latach.

Jest to opcja zdecydowanie na dłuższy okres czasu. Może być ograniczona w ten sposób, że kwota pobierana automatycznie jest stała, tzn. nie da się zainwestować więcej lub mniej. Fundusze inwestycyjne są pod tym względem zdecydowanie bardziej elastyczne.

Plany systematycznego oszczędzania to opcja dla tych, którzy czują się całkowicie zieloni w temacie i boją bezpośredniego kontaktu z nim. Bank zrobi wszystko za Ciebie. Wadą jest fakt, iż będziesz musiał się zobowiązać długoterminowo. W innym przypadku nie ma sensu.

Generalnie warto iść do swojego (lub konkurencyjnego) banku i zapytać o możliwości oszczędzania pieniędzy. Myślę, że opowiedzą Ci głównie o funduszach inwestycyjnych oraz planach systematycznego oszczędzania, ale być może, któryś z banków będzie miał ciekawszą dla Ciebie propozycję.

Pożyczki społecznościowe

To ciekawy sposób na inwestowanie małych kwot pieniędzy. O co chodzi? Na stronie kokos.pl istnieje możliwość udzielania pożyczek oraz pożyczania. Ty chcesz być inwestorem, a więc udzielać pożyczek z korzyścią dla siebie.

Pożyczkobiorca zobowiązuje się spłacić pożyczkę w określonym terminie i na określonym oprocentowaniu.

Uwaga. Pożyczki społecznościowe w teorii są bezpieczne i dają zwrot, ale w praktyce istnieje masa ludzi, którzy nie oddadzą Twoich pieniędzy. Z tego co wyczytałem jest to mniejszość, ale należy mieć to na uwadze. Dlaczego? Wyobraź sobie, że zwrot z Twoich niewielkich inwestycji za ostatnie pół roku wynosi 50 zł. Dokonujesz kolejnej inwestycji, wysokości 50 zł, ale trafiłeś na nieuczciwego pożyczkobiorcę.

Co z tego, że zarobiłeś 50 zł, skoro straciłeś 50 zł? Wyszedłeś na zero. Zwrot z inwestycji łatwo stracić poprzez udzielenie pożyczki nieodpowiednim osobom. Trzeba więc inwestować w ludzi sprawdzonych.

Wymiana walut

Tutaj trzeba rozumieć jak działają waluty. Skąd biorą się wzrosty i spadki oraz znać światową ekonomię. Możesz kupować co jakiś czas daną walutę w nadziei, że wzrośnie, a kiedy to nastąpi – sprzedać. Interes jest dosyć ryzykowny. Jeśli mimo wszystko jesteś zainteresowany, zapoznaj się z rynkiem walutowym Forex (Foreign Exchange).

Lokaty bankowe

Jak działa lokata? Wpłacasz stałą kwotę (rzędu przynajmniej tysiąca złotych), która zostanie zamrożona, np. na dwa lata. Twój zysk wynosi min. 0%, to znaczy, że nie stracisz, a możesz trochę zarobić. Oczywiście im więcej zainwestujesz tym możesz więcej zyskać.

Inwestycja w swoją działalność

W dzisiejszych czasach można zbudować potężne imperium przy bardzo małym nakładzie gotówki. Umożliwia to technologia, serwisy społecznościowe itp. Przykładem swojej własności może być:

a najlepiej wszystko naraz. Potrzebne Ci będą niewielkie pieniądze na jakiś sprzęt, stronę WWW, reklamy. Bardziej niż pieniądze, będziesz musiał zainwestować swój czas. Z pewnością będziesz musiał nauczyć się bardzo wiele nie tylko o technicznej stronie prowadzenia takiej działalności, ale przede wszystkim o promowaniu jej w sieci oraz budowaniu swojej marki.

Jest to jedna z trudniejszych inwestycji, bo wymaga najwięcej od inwestującego, ale daje możliwość największego zysku.

Inwestowanie w czas

Być może masz pracę o elastycznym czasie pracy. Jeśli za godzinę zarabiasz, np. 15 zł, to dodatkowe 1-2 godziny dziennie pozwolą Ci zarobić całkiem sporo. Warto zastanowić się, czy nie jesteś w stanie kupić sobie czegoś, dzięki czemu będziesz mieć więcej czasu na pracę. Może to być:

  • asystent/sekretarka,
  • outsourcing,
  • zmywarka do naczyń ;),
  • osoba sprzątająca mieszkanie,
  • aplikacje do planowania i zarządzania swoim grafikiem,
  • zdrowe obiady z dostawą do domu/pracy.

To tylko kilka pomysłów na to jak zaoszczędzić czas na robieniu rzeczy, które nie wykorzystują Twojego pełnego potencjału zarabiania. Jeśli zdrowy obiad z dostawą do domu/pracy kosztuje cię 30 zł, ale dzięki niemu zaoszczędzisz 2 godziny i zarobisz dodatkowe 35 zł, to jesteś 5 zł do przodu. Pracując 20 dni w miesiącu jest to 5*20 = 100 zł miesięcznie.

Oczywiście nie zawsze warto pracować dużo więcej za tak niewielki zysk. Mimo to warto przemyśleć, czy nie marnujesz czasu, który mógłbyś wykorzystać z korzyścią dla siebie.

Spłać długi

Zanim zaczniesz oszczędzać spłać swoje długi, ponieważ najprawdopodobniej stracisz na nich więcej niż zyskasz na inwestycjach.

Święty Graal inwestowania: nie trać pieniędzy

Jak rozpoznać dobrą inwestycję? Dobra inwestycja charakteryzuje się tym, że możesz zyskać dużo, a stracić mało. Idealnie gdybyś nie tracił nic. Przykładowo jeśli na każdej zainwestowanej złotówce możesz zarobić 5 zł, ale istnieje ryzyko, że stracisz 50 gr. To właśnie dobra inwestycja.

O inwestowaniu należy myśleć w perspektywie kilku, kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu lat. Zwłaszcza jeśli myślisz o małych kwotach pieniędzy.

Mam nadzieję, że artykuły były dla Ciebie przydatne i pomogły Ci się zorientować w temacie oszczędzania/inwestowania. Pamiętaj zalajkować je na Facebooku.

Chętnie poznam Twoją opinię – skomentuj tego posta na portalach społecznościowych. Nie zapomnij mnie otagować, jeśli chcesz mieć pewność, że zobaczę Twój komentarz.

Polub Brieftip