Czy wiedziałeś, że 7 miliardów ludzkich charakterów można opisać przy pomocy tylko 16 typów osobowości? Znany szwajcarski psychiatra wrzucił nasze charaktery do 16 szufladek. Poznaj typy osobowości wg Junga i sprawdź, do której szufladki należysz.

W poprzednim artykule opisałem 4 typy osobowości wg Hipokratesa i ich cechy. Przedstawiłem podstawowy podział ludzi ze względu na ich temperamenty: sangwinik, choleryk, melancholik, flegmatyk. Dziś poruszę bardziej złożony temat, jakim są typy osobowości wg Junga. Dzięki tej wiedzy jeszcze lepiej poznasz tajniki ludzkiej natury, co pozwoli Ci lepiej zrozumieć siebie oraz innych.

Typy osobowości wg Junga – krótka historia

Carl Gustav Jung – uczeń słynnego Freuda, człowiek o wielu talentach. Był nie tylko psychiatrą i psychologiem, ale także naukowcem oraz malarzem. To właśnie on wprowadził pojęcie introwersji i ekstrawersji. Na podstawie wieloletnich badań doszedł do wniosku, że ludzkie postawy i preferencje nie są przypadkowe. Określił osobowość jako wypadkową:

 • postawy ekstrawertycznej lub introwertycznej,
 • sposobu gromadzenia informacji (poznanie lub intuicja),
 • sposobu podejmowania decyzji (myślenie lub odczuwanie).

Powyższe właściwości są dychotomiczne, tzn. wzajemnie wykluczające się. Przykładowo im więcej w Tobie introwertyka, tym mniej ekstrawertyka, im bardziej kierujesz się intuicją, tym mniejszą wagę przywiązujesz do suchych faktów. Jung doszedł do wniosku, że jeden ze sposobów gromadzenia informacji lub podejmowania decyzji jest naszą dominującą cechą.

W czasie II wojny światowej dwie kobiety – Katharine Cook Briggs oraz jej córka Isabel Briggs Myers, rozpoczęły pracę nad wskaźnikiem osobowości ludzkiej. Rozszerzyły one teorię Junga o kolejną funkcję wykluczających się zmiennych – osądzania i obserwacji. Ich praca zaowocowała powstaniem MBTI (Myers-Briggs Type Indicator). Oto krótki opis 8 cech, którymi psychologowie posługują się do określania osobowości.

16 typów osobowości

 • Ekstrawersja (E) lub introwersja (I) – ten temat często poruszałem w innych swoich postach. W skrócie – postawa introwertyczna cechuje się wewnętrznym spokojem i chęcią przebywania w mniejszym gronie ludzi lub w samotności. Postawa ekstrawertyczna jest tego przeciwieństwem.
 • Poznanie (S) lub intuicja (N) – sposoby pozyskiwania informacji. Czy wolisz twarde dowody i fakty, czy może polegasz na własnej intuicji, wewnętrznych przemyśleniach oraz wyobraźni?
 • Myślenie (T) lub odczuwanie (F) – strategie podejmowania decyzji. Czy opierasz się na logicznym myśleniu, czy może na tym jak czujesz się z daną sytuacją i ludźmi?
 • Osądzanie (J) lub obserwacja (P) – sposób w jaki kierujesz swoim życiem i realizujesz cele. Czy dokonujesz osądu, organizujesz coś, a następnie mocno trzymasz się swoich planów oraz określonych zasad? A może jesteś osobą o elastycznym podejściu, która nie lubi osądzać, posiada otwarty umysł, lubi improwizować i rozważać alternatywne opcje?

Wszelkie możliwe kombinacje powyższych właściwości psychiki tworzą 16 typów osobowości. Nie są to szufladki, na które jesteśmy skazani. Nasza osobowość może się zmieniać i kształtować przez całe życie. Przykład – osoba o wskaźniku ESTJ, zgodnie z powyższym opisem, jest ekstrawertykiem, który uznaje tylko twarde dowody i fakty, decyzje podejmuje w oparciu o logikę oraz prowadzi zorganizowany tryb życia.

Typy osobowości wg Junga i Myers-Briggs

To czego dowiedziałeś się do tej pory, jest dużym streszczeniem sporego kawałka wiedzy. W dalszej części artykułu poznasz dokładną charakterystykę każdego z typów osobowości wg Junga. Dowiesz się jakie są ich mocne i słabe strony oraz kierunki kariery, które najczęściej preferują.

1. Ekstrawersja, poznanie, myślenie, osądzanie

Pierwszy z typów osobowości wg Junga i Myers-Briggs to ESTJ. To osoby, których uwaga i energia ukierunkowana jest na innych ludzi. Czują się dobrze jako organizatorzy. Potrafią zarządzać innymi oraz dzięki swoim silnym przekonaniom, dobrze radzą sobie z podejmowaniem trudnych decyzji. To konserwatyści, którzy nie przepadają za osobami odstającymi od normy. Nie boją się walczyć o to w co wierzą, nawet jeśli są na przegranej pozycji.

ESTJ uwielbiają porządek i zasady przyjęte przez ogół, a szczególnie ważne są dla nich tradycje. Uczestnictwo w rodzinnych i społecznych uroczystościach traktują jako swój obowiązek. To często osoby religijne, które oczywiście przestrzegają wszelkich świąt i obrzędów. Potrzebują przebywać z ludźmi podobnymi do siebie. Poszukują ich w różnych grupach, kościołach, klubach i organizacjach. Rodzina i własne korzenie to wartości najwyższe dla ESTJ.

W pracy ESTJ przestrzegają zasad oraz cenią sobie etykę. To osoby bardzo odpowiedzialne. Starają się być produktywne oraz zachęcają do tego innych. Ich zdolności organizacyjne dobrze łączą się z analitycznym umysłem. Przeważnie czują się jak ryba w wodzie na stanowiskach:

 • wojskowych,
 • policyjnych,
 • politycznych,
 • inżynierskich,
 • menadżerskich i przedsiębiorczych.

W zasadzie ESTJ odnajdzie się tam, gdzie istnieje potrzeba zarządzania.

2. Introwersja, poznanie, myślenie, osądzanie

Drugi z 16 typów osobowości to ISTJ. Ludzie z tym typem, podobnie jak ESTJ, posiadają silne poczucie dobra i zła, normalności i odmienności, są odpowiedzialni oraz etyczni. Ich introwertyczne podejście do życia sprawia, iż wydają się chłodni i zdystansowani. Okazywanie emocji i ekspresja to dla nich nie lada wysiłek. W życiu preferują podejście krok po kroku.

ISTJ łatwo frustrują się brakiem konsekwencji u innych. Nie cierpią ludzi, którzy nie wywiązują się ze swoich obietnic i zobowiązań. Nie dzielą się swoimi emocjami, jeśli nikt o nie nie zapyta. Preferują dobrze ustandaryzowane organizacje, gdzie odnajdują porządek i mogą pracować w dobrze zorganizowanym środowisku. ISTJ, podobnie jak ESTJ, cenią sobie wszelkie tradycje.

ISTJ dobrze sprawdzają się na stanowiskach związanych z kontrolą produkcji, gdzie potrzebne jest zrozumienie szczegółów, planowanie i odpowiedzialność. Doskonale radzą sobie w policji, wojsku, jako inżynierowie, prawnicy i chirurdzy. Można ich często spotkać w firmach technologicznych – nie tylko na stanowiskach programistycznych, ale również menadżerskich i dyrektorskich.

3. Ekstrawersja, intuicja, myślenie, osądzanie

ENTJ to doskonali liderzy. Uwielbiają planować i trzymać się wyznaczonych celów, nawet jeśli nie mają one znaczenia dla innych ludzi. Gdy opowiadają o swoich pomysłach, ich wizja jest globalna i zdecydowanie wykracza poza najbliższe otoczenie. Nawiązują nawet do niezniszczalnych wartości, które są nieograniczone czasem i przestrzenią. To doskonała umiejętność dla sprzedawców i pisarzy.

ENTJ to osoby, które nie boją się podejmowania decyzji. Wiedzą co musi być zrobione i nie mają oporów, aby oddelegować odpowiednie zadania innym ludziom. W razie potrzeby nie boją się kłótni, a zwłaszcza jeśli ktoś się o nią prosi.

ENTJ lubią stanowiska, które wymagają umiejętności organizacyjnych i kreatywności. Dobrze spisują się tam, gdzie jest potrzeba intelektualnego wysiłku oraz pojawiają się ciągłe wyzwania. Znajdziesz ich w firmach technologicznych na stanowiskach menadżerskich, dyrektorskich, a nawet programistycznych. Dobrze radzą sobie z odpowiedzialnością i dają sobie radę w prowadzeniu projektów. ENTJ, podobnie jak ESTJ oraz ISTJ, dobrze czują się w zawodach związanych z wojskiem, policją, prawem, zarządzaniem i technologią.

4. Introwersja, intuicja, myślenie, osądzanie

INTJ z zewnątrz wyglądają na ludzi pewnych siebie. Ta cecha nie wynika jednak z ich ogólnej wiary w siebie, a z posiadania bardzo konkretnej wiedzy. INTJ inwestują wiele czasu i energii w opanowanie danej dziedziny (lub dziedzin) wiedzy, w której czują się bardzo pewnie. To osoby konkretne, które są świadome tego co wiedzą, a co ważniejsze – czego nie wiedzą.

To perfekcjoniści, którzy w nieskończoność szlifują swoje rzemiosło. Dzięki swemu pragmatycznemu podejściu do życia nie popadają jednak w chorobliwy perfekcjonizm. Ciągle zastanawiają się: Czy to sprawdza się w praktyce?. To pytanie towarzyszy im zawsze i wszędzie. Bez wyjątków. Skierowane jest do wszelkich filozofii, ludzi oraz do samych siebie. To sprawia, że INTJ są odważnymi i niezależnymi myślicielami. Nie uznają autorytetów, konwencji i sentymentów.

INTJ tworzą swoje własne systemy. Posiadają odpowiednią mieszankę wyobraźni oraz solidności. Każdy kto nie daje z siebie wszystkiego, traci w ich oczach szacunek i często jest o tym poinformowany – przełożeni również. INTJ to osoby przejmujące inicjatywę. Są w stanie podjąć kluczowe decyzje, nawet bez potrzeby konsultacji z przełożonymi. Często dostrzegają okazje tam, gdzie inni ich nie widzą.

Z powodu zamiłowania do budowania systemów oraz szlifowania bardzo konkretnej wiedzy, INTJ często odnajdują się w życiu jako inżynierowie, naukowcy lub prawnicy. Ci, którzy zdecydują się zainwestować w marketing, osiągają stanowiska kierownicze. Związki to ich pięta achillesowa. Owszem, INTJ są w stanie zadbać i poświecić się swoim bliskim, których przeważnie jest niewielu. Z drugiej strony ich pewność siebie i wiara we własne umiejętności często prowadzi ich na towarzyskie manowce.

INTJ nie rozumieją sensu flirtowania oraz pogawędek. Nie mają cierpliwości, a na dodatek są ekstremalnie prywatni. W ludzkim zachowaniu doszukują się sensu, nie zawsze z powodzeniem. Zamiast romantyzmu i uczuć oczekują odpowiedzialności oraz bezpośredniości. Z drugiej strony dobrze rozwinięta intuicja oraz chęć pracy nad związkiem jest ich ogromną zaletą. Mimo iż nie posiadają zbyt wysoko rozwiniętej empatii, to są w stanie nauczyć się odpowiednich reakcji na określone zachowania i emocje innych, co w praktyce stanowi dobry substytut.

INTJ odnajdują się w firmach technologicznych, zwłaszcza w działach R&D lub jako menadżerowie. Sprawdzają się także jako prawnicy korporacyjni i menadżerowie w instytucjach finansowych.

5. Ekstrawersja, poznanie, myślenie, obserwacja

ESTP to aktywne i spontaniczne osoby. Czerpią dużą satysfakcję z życia chwilą i działania pod wpływem impulsów. Żyją dla ekstremalnych momentów. Uwielbiają prędkość, ryzyko i dozę niebezpieczeństwa. Jeśli przez dłuży czas nie zrobią czegoś szalonego, czują się martwi w środku.

To osoby bezwzględne jeśli chodzi o rywalizację z innymi. Muszą wygrywać za wszelką cenę. Szukają słabości u swoich oponentów i nie boją się ich wykorzystać. Co ciekawe, ESTP darzą wielkim szacunkiem tych, którzy potrafią ich pokonać. Podziwiają i szanują jednostki silne. Każde przyznanie się do słabości jest dla nich równoznaczne z porażką i upokorzeniem. ESTP uwielbiają być podziwiani oraz znajdować się w centrum uwagi.

Jeśli chodzi o życie zawodowe, ESTP potrzebują zajęcia, które zapewni im spontaniczność. To doskonali sprzedawcy, sportowcy, aktorzy, ratownicy, przedsiębiorcy, a nawet politycy i żołnierze. Docenią wszelkie zawody wiążące się z ryzykiem.

6. Introwersja, poznanie, myślenie, obserwacja

ISTP, podobnie jak ESTP, są osobami, które potrzebują sukcesów. Ich zainteresowania są jednak ukierunkowane na rzeczy techniczne. Nie potrzebują ciągłego działania. Czekają na przedsięwzięcie warte ich czasu i energii, aby dać z siebie wszystko.

To osoby o nietypowym zachowaniu w stosunkach z innymi. Cenią sobie prywatność i starają się być spontaniczni na tyle, na ile czują, że powinni być. To z kolei prowadzi do zerowej spontaniczności w stosunku do osób, które zagrażają ich stylowi życia. Swoje emocje wyrażają głównie niewerbalnie. Potrafią rzucić żartem w nawet bardzo napiętej sytuacji, co często wydaje się zachowaniem pozbawionym smaku.

ISTP nie lubią pasywnej nauki w szkolnej ławce. Dosyć sceptycznie podchodzą do klasycznego nauczania, które związane jest często z dużym poziomem abstrakcji. Wolą konkretne, bardziej namacalne rzeczy. Z tego powodu są ukierunkowani na zajęcia związane z produkcją, utrzymaniem, które wymagają dobrego zrozumienia szczegółów i analitycznego myślenia. ISTP odnoszą sukcesy jako technicy, mechanicy, elektrycy. Dają sobie również radę jako atleci, programiści a nawet zawodowi kierowcy.

7. Ekstrawersja, intuicja, myślenie, obserwacja

ENTP to osoby, które przez innych są postrzegane jako bystrzaki. Uwielbiają słowne starcia. Dzięki nim udowadniają swoją rację oraz demonstrują umiejętności konwersacyjne. ENTP mają zboczone i nietypowe poczucie humoru. Często denerwują ludzi, którzy nie rozumieją, że sporna debata może być swego rodzaju sportem.

ENTP to osoby innowacyjne, które doskonale radzą sobie z rozwiązywaniem problemów. Ich zbytnia pewność we własne możliwości często prowadzi do osiągania celu poprzez drobne oszustwa i drogę na skróty. Zbyt duża ambicja może wpakować ich w przedsięwzięcia, z którymi nie dadzą sobie rady.

Zarówno w pracy, jak i w domu szukają możliwości zabawienia swojego intelektu. Po znudzeniu się daną sytuacją lub zabawką szukają nowej. ENTP to optymiści chociaż dają się rozdrażnić błahostkom. To osoby pełne uroku. Nie wykazują dużej cierpliwości wobec ludzi, których uznają za mniej inteligentnych od siebie.

Jeśli chodzi o życie prywatne, ENTP potrafią nawiązać głębokie więzi z bliskimi. Są lubiani i łatwo pozyskują nowych przyjaciół. W komunikacji cenią sobie bezpośredniość. ENTP potrzebują intelektualnych i wymagających kreatywności wyzwań. Często pracują w działach analitycznych lub R&D. Ze względu na swoje zdolności umysłowe osiągają doskonałe wyniki na polach naukowych. Typowy profesor z osobowością ENTP potrafi zaciekawić i zabawić humorem swoich studentów. Opowiadając absurdalne rzeczy, nauczy ich materiału i zainspiruje do własnych przemyśleń.

8. Introwersja, intuicja, myślenie, obserwacja

INTP to osoby o analitycznym podejściu do życia. Często są tak zamyślone, że mogą wydawać się oderwane od codziennej rzeczywistości. Czują się w obowiązku poprawiać błędy innych. Ta cecha może wydawać się denerwująca, ale jest kluczowa w przypadku zawodów związanych np. z gramatyką i lingwistyką. Łatwo się z nimi dogadać dopóki ich zasady nie są naruszone. W stosunku do własnych reguł są nieugięci.

INTP nie ufają swoim rozwiązaniom. Ciągle zastanawiają się, czy nie pominęli jakiegoś ważnego szczegółu lub lepszego rozwiązania problemu. Czują się w obowiązku przekonać samych siebie do swoich racji, podobnie jak próbują przekonać innych. INTP kochają wszelkie zależności i systemy. Wielu z nich ceni matematykę, systemy komputerowe oraz języki (te również w pewnym sensie są systemami, z określonymi konstrukcjami i zasadami). Bardziej skupiają się na logice i analizie niż na osiągnięciu konkretnego celu.

INTP posiadają obsesję na punkcie poprawności oraz logiki. Poszukują więc zajęć, podczas których mogą gimnastykować swój intelekt oraz dawać upust swojej kreatywności. Podobnie jak ENTP, często pracują w wydziałach odpowiedzialnych za analizę, badania i rozwój. Często odnoszą sukcesy na polach akademickich.

9. Ekstrawersja, poznanie, odczuwanie, osądzanie

ESFJ kochają wszelkie święta i rodzinne uroczystości, podczas których muszą być gospodarzami oraz organizatorami. Słyną także ze swej hojności. Posiadają jasną wizję tego, co pragną osiągnąć. W razie potrzeby potrafią oddelegować pracę innym, a sami dają z siebie wszystko. To osoby wrażliwe i podatne na zranienie. Nie kryją swych uczuć przed innymi.

Ich silne poczucie dobra i zła jest w ciągłym konflikcie z matczynym instynktem. Gdy zajdzie potrzeba, są w stanie szybko i skutecznie powstrzymać wroga, ale w ostateczności nie potrafią udzielić kary tym, którzy na nią zasłużyli. To osoby, które dopatrują się zagrożenia we wszystkim. Nie ufają światu i wiedzą, że to niebezpieczne miejsce. Takie podejście sprawia, że nadają się doskonale na stanowiska związane z opieką innych, np. medyczne lub nauczycielskie.

W pracy potrzebują ciągłego kontaktu z innymi. Nie chcą być odizolowani. Chcą mieć na sobie dużą odpowiedzialność, ponieważ ich zdaniem doskonale się do tego nadają. Ich potencjał jest wykorzystywany w świecie opieki zdrowotnej oraz przeróżnych socjalnych organizacjach. To osoby, które świetnie nadają się na opiekunów i nauczycieli w szkołach podstawowych.

10. Introwersja, poznanie, odczuwanie, osądzanie

Ponad wszystko ISFJ chcą czuć, że są potrzebni innym. W ekstremalnych przypadkach nie czują się dobrze nawet w układach, z których osiągają jakiekolwiek korzyści. Przeważnie jednak udaje im się zaspokoić tę silną potrzebę w codziennym życiu. Z powodu altruistycznego podejścia, są często niedoceniani w domu i pracy. Ich poświęcenie jest brane za coś pewnego. Są podatni na wykorzystywanie przez innych.

ISFJ są często przekonani, że aby coś było zrobione dobrze, trzeba zrobić to samemu. To osoby kiepskie w delegowaniu zadań innym. Mimo że uważają, iż należy im się więcej szacunku za ich pracę, to jednak sądzą, że nie wypada dopominać się o niego. Często cierpią z tego powodu.

W pracy są przyjaźni wobec innych. Często imponują swoimi osiągnięciami. Dobrze czują się w mniejszych grupach oraz w pracy z pojedynczym klientem. Nie sprawdzają się natomiast na stanowiskach związanych z zarządzaniem. To osoby lojalne, tworzące silne więzi z innymi. Mimo iż etyka pracy jest jednym ich priorytetów, to rodzinę stawiają w centrum swojego życia. Lubią wszelkie uroczystości i tradycje. Starają się dbać o domowe ciepło. Preferują konwencjonalne podejście do życia, ale starają się być mili również w stosunku do ludzi o odmiennym podejściu do życia.

ISFJ posiadają niewielką grupę bliskich przyjaciół wobec których są lojalni. Nie potrafią wyrażać swoich uczuć werbalnie. W trudnych chwilach nieudolnie próbują być mili, choć przeważnie widać po nich, że coś nie gra. Przeważnie są dobrze rozumiani przez swoich przyjaciół, którzy z czasem uczą się obserwować ich humory i pytać w czym leży problem.

ISFJ uwielbiają pracę, w której mają kontakt z ludźmi oraz gdzie wymagana jest staranność. W zasadzie sprawdzają się na przeróżnych stanowiskach pod warunkiem, że nie są odizolowani. Przykładowe zajęcia związane są z opieką zdrowia, administracją, usługami oraz z wszelką pracą społeczną.

11. Ekstrawersja, intuicja, odczuwanie, osądzanie

ENFJ to osoby o potężnej charyzmie, która działa na innych jak magnes. Posiadają doskonałe zdolności interpersonalne, które umożliwiają im łatwą manipulację innymi, ale rzadko jest to ich celem. To osoby wierzące w swoje marzenia, chętnie niosące pomoc innym. ENFJ mają umiejętność dostrzegania szerszej perspektywy. Niektórzy z nich doskonale radzą sobie z ogromem odpowiedzialności, realizując wiele projektów jednocześnie. Dzięki tym zdolnościom stanowią doskonały materiał na sprzedawców i przedsiębiorców.

ENFJ to ludzie, którzy nie mają problemu z podejmowaniem decyzji. Ich relacje z innymi są uporządkowane. Otaczają się dobrymi ludźmi, których potrafią docenić. Często przedkładają potrzeby innych nad swoje i są zbyt ufni. To naraża ich na skrzywdzenie ze strony osób mniej wrażliwych. ENFJ świetnie radzą sobie ze zmianą kontekstów. To osoby, które w trakcie intensywnej pracy uprzejmie Cię przywitają i poświęcą Ci całą uwagę, odbiorą telefon w trakcie rozmowy, po czym wrócą do niej, a Ty nie odczujesz najmniejszego zaniedbania swojej osoby.

Praca odpowiednia dla ENFJ musi bazować na umiejętnościach interpersonalnych oraz możliwości budowania relacji z innymi. Podobno to najbardziej uniwersalny typ osobowości, ponieważ doskonale odnajduje się na przeróżnych stanowiskach, które związane są przykładowo z doradztwem, sprzedażą, nauczaniem, zarządzaniem, służbą zdrowia, prawem.

12. Introwersja, intuicja, odczuwanie, osądzanie

INFJ charakteryzują się złożonym charakterem. Posiadają zadziwiająco wiele talentów. Ich tendencja do bycia idealistami wymieszana jest z odpowiednią dozą pragmatyzmu. To osoby, które marzą równie często co działają. Takie połączenie sprawia, że biorą na siebie dużo odpowiedzialności. Dbają zarówno o relacje z bliskimi, jak również przejęci są stanem całej ludzkości.

Są często postrzegani jako ekstrawertycy, ze względu na towarzyskie podejście do innych oraz szczere zainteresowanie ludźmi. To jednak introwertycy, których uczucia są bardzo intymne. Potrzebują jedynie garstki bliskich osób. Bywa, że w trudniejszych chwilach, stają się niedostępni emocjonalnie nawet dla nich. Największą siłę czerpią z wewnątrz. Takie na pozór sprzeczne zachowania (odcięcie i zaangażowanie) są często źle odebrane przez innych. Z drugiej strony, bogate życie wewnętrzne i zewnętrzne sprawia, iż doskonale rozumieją zachowania oraz motywy innych ludzi.

Złożoność osobowości INFJ nierzadko prowadzi do wewnętrznych konfliktów, np. pomiędzy idealizmem a pragmatyzmem. INFJ dobrze radzą sobie z przelewaniem swoich myśli na papier. Dzięki silnej charyzmie nadają się do pracy, w której ważne jest inspirowanie innych, np. wykładowcy na uczelniach, przywódcy religijni. Zawody związane z psychologią i doradztwem to oczywiste wybory, jednak ten typ osobowości trudno dopasować do konkretnej ścieżki kariery. Wielu INFJ, ze względu na swoją umiejętność spojrzenia w głąb siebie, rezygnuje z kierunków technicznych. Jednak Ci, którzy się na nie decydują, również odnoszą duże sukcesy.

INFJ uwielbiają tworzyć systemy, jednak nie w oparciu o mechanikę i technologię, a w oparciu o ludzi. To osoby, które posiadają zdrową dawkę podejrzliwości w stosunku do innych. Z tego powodu nie łatwo nimi zarządzać. Potrzebują pracy, w której będą mogli wykazać się intelektem, dbać o innych oraz dawać upust swej kreatywności.

13. Ekstrawersja, poznanie, odczuwanie, obserwacja

ESFP to osoby najbardziej rozrywkowe. Uwielbiają ludzi, plotki oraz dobrą zabawę. W pracy, domu, na scenie – ESFP muszą ciągle zabawiać innych. Wszelkie spotkania towarzyskie oraz imprezy dają im potężną dawkę energii. Dosyć fascynujący jest ich sposób przekazywania informacji. Nie mówią bezpośrednio o danej sprawie. Wspominają natomiast o różnych anegdotach i historiach, krążąc wokół tematu. Początkowo trudno jest uchwycić główny sens wypowiedzi, ale przy odrobinie cierpliwości wszystko staje się jasne.

ESFP ciągle gonią za nowościami. Nowa dieta, nowy trend w modzie, nowa książka, nowy film, nowy gadżet. To ludzie, którzy żyją dla takich impulsów. Uwielbiają dużo mówić. Zwykłe pytanie o drobnostkę może zakończyć się kilkunastominutową konwersacją. Jeśli chodzi o pracę, to musi być związana z rozrywką i aktorstwem. ESFP dobrze radzą sobie w zawodach, które wymagają bezpośredniej komunikacji z innymi, a nawet z publicznością. Często odnajdują się na stanowiskach związanych z mediami, jak np. prezenterzy.

14. Introwersja, poznanie, odczuwanie, obserwacja

ISFP to osoby spontaniczne, działające pod wpływem impulsów. Żyją tu i teraz. Czasem dają się ponieść szalonym pomysłom w najmniej oczekiwanych momentach. Potrafią być czarujący i łatwo ich polubić. Zdarzają im się jednak emocjonalne odcięcia od świata zewnętrznego.

ISFP mają skłonność do rywalizacji. Lubią wygrywać oraz podejmować ryzyko jeśli czują, że warto. Formalna edukacja im nie służy. Wielu odpuszcza sobie szkołę jak najszybciej to możliwe. Preferują naukę poprzez doświadczenie. Całymi godzinami potrafią ćwiczyć np. grę na gitarze, ponieważ czerpią z tej czynności przyjemność.

ISFP wolą przeżyć daną rzecz niż o niej mówić, czytać lub pisać. Na codzień żyją zgodnie z przyjętymi konwencjami i standardami, jednak z czasem narasta w nich potrzeba spontaniczności oraz impulsywność, która przychodzi równie szybko co odchodzi. ISFP radzą sobie dobrze w pracy, w której wymagane jest poczucie estetyki oraz kontakt z klientem. Przykładowe stanowiska to doradcy w sklepach lub projektanci. Lubią również kontakt z dziećmi. Radzą sobie także na stanowiskach związanych z analizą danych i obsługą arkuszy kalkulacyjnych.

15. Ekstrawersja, intuicja, odczuwanie, obserwacja

ENFP widzą wszystko i wszystkich jako część wielkiej, kosmicznej całości. Zależy im na ludziach tak samo jak na pomysłach i ideach. Łatwo ich polubić ze względu na ciepłe usposobienie jakim darzą innych. Chcą być podziwiani i doceniani za swoją pomoc, zarówno w relacjach z bliskimi, jak i na większą skalę. ENFP to ludzie o silnych i czasem zaskakujących przekonaniach oraz wartościach. Lubią wykorzystywać swoje kontakty i relacje z innymi, aby w delikatny sposób przekonywać ludzi do swoich racji. Czasem, będąc w pogoni za rozwiązaniem problemów świata, zaniedbują swoich najbliższych.

To osoby miłe, pozytywne i podnoszące na duchu. W związkach niekoniecznie myślą o szarej rzeczywistości, jak np. finanse. Ulegają nowym znajomościom, często zaniedbując te starsze i trwalsze. W pracy ENFP są osobami ciepłymi i przyjaznymi. Doskonale sobie radzą podczas kreatywnych sesji. Z drugiej strony łatwo rozpraszają się nowymi i bardziej interesującymi sprawami. ENFP mają tendencję do odkładania rzeczy na później i nie cierpią zajmować się nudnymi drobnostkami.

Z łatwością zmieniają swój stan z całkowicie poważnego na totalnie szalony. Nie ważne czy ENFP jest prezesem czy intelektualistą, kiedy tylko nadarzy się okazja, zostanie liderem wszelkich szalonych zabaw i głupkowatych zajęć. ENFP to osoby, które ogarniają szerszą perspektywę i rzadko zajmują się szczegółami, choć niektórzy wielcy matematycy zostali sklasyfikowani jako posiadacze osobowości ENFP. Ponieważ żyją oni dla przyjaciół, mają problem z przebywaniem w samotności.

Sprawdzają się w zawodach, które wymagają kreatywności oraz wiążą się z naukami społecznymi i humanistycznymi. To doskonali trenerzy personalni, pracownicy socjalni, psychologowie, doradcy. Świetnie nadają się na nauczycieli i wykładowców. Dobrze radzą sobie tam, gdzie potrzeba dobrych umiejętności komunikacyjnych (np. w dziennikarstwie).

16. Introwersja, intuicja, odczuwanie, obserwacja

INFP nigdy nie tracą podziwu dla świata, który uważają za magiczne miejsce. Potrafią dostrzec dobro niemal we wszystkim i wszystkich, nawet jeśli innym wydaje się to niemożliwe. Ich głębokie uczucia są często skryte, aż nadarzy się okazaja, aby dać im upust.

Mimo swojego pozytywnego nastawienia, INFP cierpią na podobne problemy co wszyscy. Często mają poczucie, że ich kompetencje nie są wystarczające, nawet jeśli jest inaczej. To dobrzy rozmówcy. Potrafią wytłumaczyć techniczne i skomplikowane zagadnienia, największym laikom.

W ogólności INFP sprawdzają się dobrze w pracy związanej z humanizmem i naukami społecznymi, gdzie mogą zainspirować innych oraz wykazać się kreatywnością. To doskonali trenerzy, psychologowie, nauczyciele, artyści, pisarze i pracownicy socjalni.

Reasumując

Tylko 16 typów osobowości, a tak duże i skrajne różnice. Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu, najdziwniejsze zachowania innych przestały być dla Ciebie tajemnicą. Wszyscy jesteśmy wypadkową tylko 4 funkcji:

 • postawy ekstrawertycznej lub introwertycznej,
 • funkcji gromadzenia informacji,
 • funkcji podejmowania decyzji,
 • sposobu kierowania swoim życiem i realizacji planów.

Przy pomocy tych 4 cech możemy opisać wszystkich ludzi na świecie. Myślę, że typy osobowości wg Junga, które dziś poznałeś, uchyliły Ci rąbka tajemnicy, jaką jest ludzka psychika. Artykuł jest dosyć długi i kosztował mnie sporo pracy. Jeśli więc chcesz docenić mój wysiłek, to proszę zostaw lajka i podziel się nim ze znajomymi :).

Chętnie poznam Twoją opinię – skomentuj tego posta na portalach społecznościowych. Nie zapomnij mnie otagować, jeśli chcesz mieć pewność, że zobaczę Twój komentarz.

Polub Brieftip