Kiedyś uważano, że inteligencja logiczno-matematyczna, którą badają testy IQ, jest wyznacznikiem sukcesu. Dziś wiemy, że to inteligencja emocjonalna jest głównym czynnikiem decydującym o powodzeniu w życiu osobistym i zawodowym. Jaki jest Twój EQ (iloraz emocjonalny)? Zrób darmowy test inteligencji emocjonalnej i dowiedz się, dlaczego cechy człowieka sukcesu wiążą się z wysokim poziomem jego dojrzałości emocjonalnej.

Poniżej znajdziesz test, którego zadaniem jest zmierzenie poziomu Twojego EQ. Opracowany został na podstawie artykułu doktora Travisa Bradberry’ego, w którym opisał cechy człowieka inteligentnego emocjonalnie. Jeżeli interesuje Cię profesjonalny i naukowo potwierdzony test inteligencji emocjonalnej, zainwestuj w książkę Emotional Intelligence 2.0.

Tabelę wypełnij odpowiedziami, które najtrafniej charakteryzują Twoją osobę. Postaraj się być obiektywny w swojej ocenie i pomyśl, czy osoby, które Cię dobrze znają, zgodziłyby się z Twoimi odpowiedziami. Chodzi o to, że czasem mamy o sobie zbyt negatywne lub pozytywne zdanie, które nie do końca jest prawdziwe.

Gdy wypełnisz test, naciśnij przycisk Oblicz. Pojawi się wynik w postaci procentowej, gdzie 100% oznacza bardzo wysoki poziom inteligencji emocjonalnej, a 0% oznacza jej brak. Każdy człowiek powinien mieć więcej niż 0%, które charakteryzuje dojrzałość emocjonalną karalucha ;). Test przeznaczony jest dla dorosłych, mających powyżej 18 lat. Dla młodzieży może być niemiarodajny, a jego wynik może wprowadzić w błąd.

Test inteligencji emocjonalnej

Pytanie Odpowiedź
Umiem rozróżnić i nazwać wiele różnych emocji.
Ciekawią mnie inni ludzie, ciekawi mnie ich natura i życie.
Jestem osobą empatyczną.
Umiem przystosować się do zmian w życiu.
Znam swoje mocne i słabe strony.
Potrafię trafnie oceniać i czytać innych ludzi.
Niełatwo mnie obrazić.
Jestem asertywny.
Jestem zdyscyplinowany. Potrafię kontrolować się.
Pamiętam swoje przeszłe błędy, ale nie pogrążam się w nich. Umiem sobie wybaczyć.
Umiem wybaczać innym.
Umiem dawać rzeczy i pomagać, bezinteresownie.
Potrafię radzić sobie z toksycznymi ludźmi.
Nie próbuję być perfekcyjny.
Często myślę o rzeczach, osobach i wydarzeniach, za które jestem wdzięczny.
Dbam o odpoczynek od pracy, bo wiem, że jest potrzebny.
Staram się wysypiać, aby być w pełni funkcjonalny następnego dnia.
Umiem okiełznać negatywny dialog wewnętrzny i myśli.
Nie przejmuję się zbytnio opiniami. Potrafię cieszyć się niezależnie od zdania innych.


Twój wynik

Naciśnij powyższy przycisk Oblicz, a pojawi się wynik.

16 cech człowieka sukcesu

Poniżej zamieszczam 16 cech osób dojrzałych emocjonalnie. Badania przeprowadzone przez TalentSmart pokazują, że istnieje silna zależność między posiadaniem rozwiniętej dojrzałości emocjonalnej a osiąganiem sukcesów. Inteligencja nie jest czymś stałym – można ją rozwijać. Jesteś najbardziej szczęśliwy oraz odnosisz największe sukcesy, gdy rozwijasz się, uczysz i żyjesz w sposób, który najlepiej wykorzystuje Twoje mocne strony.

1. Masz bogate słownictwo opisujące emocje

Słowa, których używasz do opisywania rzeczywistości, stają się Twoją rzeczywistością. Jeżeli potrafisz nazwać wiele emocji, czujesz wiele emocji. Jeśli znasz dwadzieścia negatywnych określeń i dwa pozytywne, to życia doświadczasz głównie w negatywnych barwach. W zależności od tego, jak w swojej głowie określisz uczucie, tak też na nie zareagujesz. Mniej lub bardziej skutecznie. Nienazwane emocje są przeważnie niezrozumiane, co prowadzi do nieadekwatnych reakcji.

2. Znasz swoje mocne i słabe strony

Ludzie inteligentni emocjonalnie dobrze znają swoje wady i zalety, mocne i słabe strony. Dzięki temu nie pakują się w pewne sytuacje, bo wiedzą, że sobie w nich nie poradzą. Zamiast tego organizują swoje życie tak, aby w pełni wykorzystywać swój potencjał.

3. Umiesz dostosować się

Jak powiedział Heraklit z Efezu: Wszystko płynie i nic nie pozostaje takie samo. Inteligencja emocjonalna przejawia się w umiejętności rozmawiania ze sobą, planowania przyszłości, oceniania sytuacji, dokonywania zmian w sobie i swoim życiu tak, żeby przystosować się do zmieniających się warunków. Utrata pracy? Jeden popadnie w depresję, drugi będzie podekscytowany nowym etapem życia. Koniec może być początkiem, a początek końcem, w zależności od tego, jak sobie wytłumaczysz zaistniałą sytuację. Nie ma czegoś takiego jak dobre lub złe wydarzenie. Jest tylko dobra lub zła jego interpretacja.

4. Niełatwo Cię obrazić

Otwarty umysł i duża pewność siebie, to dwa składniki grubej skóry. Jeżeli znasz swoją wartość, mocne i słabe strony, to niełatwo obrazisz się z powodu czyichś słów.

5. Potrafisz dobrze oceniać i czytać innych ludzi

Duża inteligencja emocjonalna przejawia się w zdolności do wchodzenia w czyjąś skórę. Rozumiesz innych, potrafisz znaleźć powody ich zachowania. Wiesz, co czują i przez co przechodzą. Nie jesteś zbyt osądzający, ale jesteś wyrozumiały.

6. Umiesz odmawiać

Przede wszystkim umiesz odmawiać sobie. Jeśli wiesz, że coś Ci szkodzi, potrafisz kontrolować się. Potrafisz także odmawiać innym, bez wyrzutów sumienia. Właśnie dlatego ludzie inteligentni emocjonalnie są efektywni w swojej pracy. Każde powiedzenie tak dla jednej rzeczy, oznacza nie dla innej. Częste tak dla kalorycznego jedzenia, może oznaczać nie dla upragnionej sylwetki. Z kolei nie dla leniuchowania przed telewizorem, może oznaczać tak dla ćwiczeń.

7. Umiesz dawać i nie oczekiwać niczego w zamian

Ludzie inteligentni emocjonalnie budują lepsze, trwalsze i głębsze związki, ponieważ rozumieją innych oraz są w stanie ich lepiej obdarować. Lepiej? To znaczy słuchają i wypytują o upodobania danej osoby. Interesują się nią. Znają ją i rozumieją, a więc potrafią dopasować spersonalizowany prezent. Ponadto intuicyjnie wiedzą, że radość dawania jest znacznie większa i trwalsza niż radość brania.

8. Rozgrzeszasz się

Nie chodzi o to, że nie masz sumienia, ale o to, że nie żyjesz przeszłością. Istnieje różnica między pamiętaniem a rozpamiętywaniem. Rozpamiętując, ciągle jesteś w tamtym momencie. Pamiętając, jesteś zdystansowany emocjonalnie w stosunku do przeszłego problemu, ale pamiętasz, co się stało, aby uniknąć powtórki. Zdolność do przekuwania błędów w lekcje jest cechą człowieka sukcesu.

9. Umiesz wybaczać

Trzymanie w sobie emocji negatywnych i rozpamiętywanie cudzych win, jest niesamowicie destruktywne. Tworzy potężne ilości stresu, który – jak wiadomo – szkodzi zdrowiu zarówno psychicznemu, jak i fizycznemu. Wybaczanie to akt, który dotyczy przede wszystkim Ciebie i Twojego życia, a nie osoby, która Ci zawiniła.

10. Nie zależy Ci na perfekcji

Perfekcjonizm jest męczący i przynosi efekty niewspółmierne do włożonej pracy. Żaden samoświadomy perfekcjonista temu nie zaprzeczy. Poza tym, perfekcja nie istnieje. Zawsze można zrobić coś lepiej, szybciej, wydajniej, ładniej. Chęć bycia perfekcyjnym odbiera wiele radości z pracy i pozostawia poczucie niespełnienia. Osoba inteligentna emocjonalnie rozumie, że lepiej być zadowolonym z dobrej roboty, niż włożyć trzykrotnie więcej pracy i nadal nie być usatysfakcjonowanym.

11. Umiesz radzić sobie z trudnymi ludźmi

Ta cecha wiąże się z samokontrolą i umiejętnością panowania nad swoimi emocjami. Zgodnie z badaniami, ludzie o wysokiej inteligencji emocjonalnej, w konfrontacji z ludźmi toksycznymi, kierują się przede wszystkim zdrowym rozsądkiem. Nie wybuchają gniewem, płaczem i nie krzyczą. Zawsze starają się zrozumieć drugą osobę i rozważają kompromis.

12. Doceniasz to, co posiadasz

Umiesz czytać. Masz połączenie z internetem. Masz wiele rzeczy, za które możesz być wdzięczny. Słowo możesz jest tutaj kluczowe, ponieważ wcale nie musisz. Wdzięczność to wybór. Badania dowodzą, że regularna kontemplacja rzeczy, za które możemy być wdzięczni, pozytywnie wpływa na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne.

13. Wysypiasz się

Prawidłowy sen to podstawa zdrowia, zdolności kognitywnych i energii. Nie dziwi więc, że najlepsi w swoim fachu czynią go priorytetem. Wiedzą, że brak snu dzisiaj, oznacza zmarnowane jutro.

14. Umiesz wyłączyć się

Ludzie dojrzali emocjonalnie rozumieją potęgę przerw, podobnie jak snu. Znają możliwości swojego umysłu i ciała. Wiedzą, jak ważne jest naładowanie życiowych baterii. Mnóstwo badań potwierdza, że wypoczęty umysł to efektywny umysł.

15. Kontrolujesz swój dialog wewnętrzny

Twój mózg często generuje sporo negatywnych myśli. Jego zadaniem jest utrzymanie Cię przy życiu, a więc podsuwa Ci wszelkie możliwe problemy i zagrożenia. Tym samym wprawia Cię w negatywne stany emocjonalne. Osoby o wysokiej inteligencji emocjonalnej umieją odróżnić swoje myśli i emocje od faktów.

Kiedy w Twojej głowie pojawia się słowo zawsze lub nigdy, powinna Ci się zapalać czerwona lampka. Gdy się dobrze zastanowisz, będziesz w stanie wymyślić sytuacje z życia, które obalą teorię Twojego mózgu, że coś się dzieje zawsze lub nigdy.

16. Nie dajesz innym kontrolować Twoich emocji

Jeśli Twoje emocje zaczynają być uzależnione od emocji, słów, zachowań i opinii innych ludzi, oddajesz kontrolę nad własnym życiem w cudze ręce. To, czy się przejmujesz kimś lub czymś, jest decyzją. Osoba inteligentna potrafi cieszyć się niezależnie od tego, co mówią inni.

Jak rozwijać inteligencję emocjonalną

Jak już wcześniej wspomniałem, inteligencję można rozwijać. Właśnie poznałeś 16 cech człowieka sukcesu i na pewno wyciągnąłeś przynajmniej kilka wniosków, które pozwolą rozbudzić w Tobie emocjonalnego geniusza. Aby artykuł był kompletniejszym źródłem wiedzy, zaproponuję Ci parę ćwiczeń zaprojektowanych pod kątem rozwoju inteligencji emocjonalnej.

Obserwuj swoje emocje

Zwróć uwagę na to, jak czujesz się w określonych sytuacjach oraz jak te uczucia wpływają na Twoje zachowanie. Zacznij łączyć fakty. Zostań emocjonalnym detektywem. Być może zauważysz, że będąc w dużej grupie ludzi, chcesz coś powiedzieć, ale boisz się, że się tylko zbłaźnisz albo wyjdziesz na dziwaka. Zastanów się, kiedy byłeś w takiej sytuacji oraz co mogło być przyczyną Twojego milczenia.

Zacznij analizować swoje emocje. Staraj się nazywać je w swoich myślach. Jeśli znasz nazwy dwóch emocji pozytywnych oraz czterdziestu negatywnych, to jak myślisz – jak będziesz się ciągle czuł? Frustracja to coś innego niż złość, nienawiść czy wkurzenie. Zwróć uwagę, jak dana emocja wpływa na Twoją fizjologię. Oddech zwalnia, czy może przyśpiesza? Zaczynasz się garbić, czy prostować? Zwróć też uwagę na to, jak postura ciała wpływa na Twoje samopoczucie. Być może, gdy zaczniesz mówić głośniej i staniesz prosto, to poziom Twojej pewności siebie wzrośnie. Po prostu obserwuj i wyciągaj wnioski.

Obserwuj emocje innych

Jak inni zachowują się w określonych sytuacjach? Jak wygląda i reaguje ktoś, kto mówi komplement? Jak wygląda i reaguje ktoś, kto go właśnie usłyszał? Jest zakłopotany, czy może wdzięczny? Reakcje nie zawsze będą takie, jakich się spodziewamy. Zacznij zwracać uwagę na to, jaką postawę oraz mimikę twarzy przyjmują ludzie. Dzięki temu nauczysz się czytać i rozpoznawać emocje innych osób.

Wróć do testu inteligencji emocjonalnej i pomyśl, jakie odpowiedzi wybrałyby osoby dojrzałe emocjonalnie. Jak zachowałyby się w danych sytuacjach?

Rozwiń swoją empatię

Empatia to umiejętność wejścia w cudzą skórę. Zadaj sobie pytania: Jak czułbym się w tej sytuacji?, Jak bym postąpił?, Czy moja reakcja byłaby taka sama? Dlaczego?. Jeśli nauczysz się odpowiadać na takie pytania, dużo łatwiej będzie Ci doradzać komuś oraz sobie samemu. Staraj się widzieć więcej niż tylko pojedynczy przypadek. Łatwo oceniać innych patrząc wybiórczo, ale co, gdy spojrzysz na całe życie danej osoby? Wszystko się ze sobą łączy. Jeśli chodzi o emocje, to nie ma izolacji. Coś, co wydarzyło się 10 lat temu, ciągle może rzutować na zachowanie danego człowieka. Zwłaszcza jeśli nie rozwinął swojej inteligencji emocjonalnej.

Edukuj się

Edukacja podniesie Twoją świadomość tego, jak panować nad emocjami. To ważna umiejętność, która w ogromnym stopniu wpłynie na to, jak poradzisz sobie w życiu. Czytaj artykuły takie jak ten. Czytaj książki. Rozwijanie inteligencji emocjonalnej to temat rzeka.

Mów o swoich uczuciach

Komunikowanie swoich uczuć jest dla wielu osób wyzwaniem. Komunikowanie trudnych uczuć, w sposób konstruktywny, to już sztuka, którą opanowało naprawdę niewielu. Aby nauczyć się pływać, musisz wejść do wody. Staraj się więc mówić o tym, jak się czujesz. Nie oczekuj, że wszyscy Cię zrozumieją. Nie oczekuj, że wszyscy się zgodzą. Nie chodzi o innych, ale chodzi o Ciebie i Twoją umiejętność rozmawiania z innymi o sprawach trudnych. Jeśli w normalnej sytuacji zachowujesz milczenie, to następnym razem zrób wyjątek i odezwij się. Wyraź swoją opinię. Zrób to dla samego faktu zdobycia nowej umiejętności komunikacyjnej.

Mam nadzieję, że powyższy test inteligencji emocjonalnej pomógł Ci dowiedzieć się czegoś nowego o sobie. Napisz w komentarzu, jaki wynik uzyskałeś. Jeżeli test Ci się spodobał, to proszę, polub ten artykuł i podziel się nim ze znajomymi.


Chętnie poznam Twoją opinię – skomentuj tego posta na portalach społecznościowych. Nie zapomnij mnie otagować, jeśli chcesz mieć pewność, że zobaczę Twój komentarz.

Polub Brieftip