Jakich problemów doświadczają ludzie sukcesu?

Na samym początku musimy założyć czym jest sukces. Rozpatrzymy więc ten zgodny z najpopularniejszą definicją, czyli sukces rozumiany jako robienie tego co się kocha, tak jak się kocha i otrzymywanie za to ponadprzeciętnych pieniędzy.

Być może Twoja definicja człowieka sukcesu jest inna. W takim wypadku proszę o napisanie jej w komentarzu. Niemniej, w naszym społeczeństwie sukces kojarzy się przede wszystkim z pieniędzmi, z byciem najlepszym w danej dziedzinie i z poważaniem wśród ludzi.

Problemy zewnętrzne

Załóżmy, że chcesz coś osiągnąć, wybić się, być ponadprzeciętnym, zrobić coś inaczej. Już na samym początku będzie Ci ciężko. Powód? Reszta świata.

Każda wielka idea na początku jest bluźnierstwem. – Bertrand Russell

Powyższy cytat jest szczególnie prawdziwy w Polsce. W USA panuje powszechna opinia, żeby próbować, przegrywać, podnosić się i próbować jeszcze raz. Zwłaszcza w biznesie. W Polsce sprawa wygląda całkiem odwrotnie. Każdy zna się na wszystkim, daje sobie prawo do krytyki, tylko że nigdy nic nie zrobił.

Już na samym początku, kiedy Twój pomysł i próby osiągnięcia czegoś ujrzą światło dzienne, ludzie zaczną Cię krytykować, wyśmiewać, zazdrościć. Swoim zachowaniem pokażesz im, że sami mogliby coś ze sobą zrobić. Dla nich jednak łatwiej jest skrytykować Cię, dopatrywać się oszustwa, losowego szczęścia, wad i głupoty.

Pierwszym etapem na drodze do sukcesu jest więc wzmożona krytyka i opór innych. Jeśli Cię kiedykolwiek dotknie, to znaczy, że robisz coś dobrze.

Po latach przychodzi etap przyzwyczajenia. Ludzie obgadali Cię już na wszelkie możliwe sposoby. Przerobili krytykę i niechęć. Nadszedł czas przyzwyczajenia.

Nikt już nie jest Tobą aż tak zainteresowany. Nikt się nie dziwi, że osiągnąłeś to co osiągnąłeś. Nikogo już aż tak nie denerwujesz swoją radością. Wszyscy się przyzwyczaili do Twojego sukcesu.

Inni ludzie, ich jad, zazdrość, strach przed Tobą, to właśnie zewnętrzne problemy, które wiążą się z sukcesem. Niestety wsparcie innych jest często tylko w filmach. W praktyce trzeba się zmierzyć z ogromnym oporem. Nierzadko najbliższych.

W końcu poświęcasz się czemuś. Kosztuje Cię to czas i energię, a nie zawsze Twoi bliscy to zrozumieją. Znalezienie granicy pomiędzy życiem rodzinnym, towarzyskim, a pracą jest bardzo trudne. Dotyczy to biznesmenów, lekarzy, profesorów i wszystkich tych, którzy chcą być ponadprzeciętni w swojej dziedzinie. Utarło się mówić, że to przedsiębiorcy przedkładają pracę nad rodzinę. Guzik prawda. To tylko nasz polski atak w kierunku tych, którzy mają pieniądze.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na temat tego jak poradzić sobie z krytyką innych, to zapraszam do przeczytania artykułu: Jak radzić sobie z krytyką innych.

Wewnętrzne problemy

Czy wiesz jaki jest częsty problem ludzi, którym udało się wypracować źródło pasywnego dochodu? Brak motywacji. Teraz, kiedy mają stałe źródło pieniędzy, na które nie muszą dłużej pracować, rozleniwiają się.

Czy wiesz jaki problem doświadczyli pierwsi astronauci? Depresja. Kiedy byli kosmosie, przez dany moment wszyscy o nich mówili, mogli nawet uścisnąć dłoń prezydenta. Po tak ogromnym sukcesie, bardzo trudno kiedykolwiek osiągnąć coś równie wielkiego. Poprzeczka tych ludzi została podniesiona tak wysoko, że nigdy więcej nie potrafili do niej dostać.

Sukces może napsuć w głowie. Samoocena zostaje zawyżona wraz ze standardami życia, które bardzo ciężko oddać. Dlatego też wielu bogatych w momencie utraty majątku popada w depresję, a nawet popełnia samobójstwo.

Sukces, zwłaszcza ten finansowy, zaburza życiowy balans ludzi, którzy go nie rozumieją. Skoro ktoś finansowo przeskoczył większość społeczeństwa, to jest duża szansa, iż będzie się uważał za najmądrzejszego i najlepszego. Stąd bardzo łatwo o problemy rodzinne spowodowane, brakiem trzeźwego spojrzenia na swoją osobę.

Zostawmy na chwilę sukces finansowy. Jeżeli prowadzisz szczęśliwe życie, robiąc to co kochasz i jesteś w tym najlepszy, to jest duża szansa, że inni będą się od Ciebie oddalać. Będą uważać, że Ty nie zrozumiesz ich problemów codzienności, ponieważ prowadzisz życie na innym poziomie.

Sukces to samotna podróż i bardzo niewielu ludzi jest ją w stanie przebyć. Stajesz się ponadprzeciętny, a więc Twoja praca, problemy, hejt innych, również się taki stanie.

Bo kto chce zachować swoje życie,straci je…

Każdy, kto przywiązuje się do wizerunku człowieka sukcesu, do swoich pieniędzy, do poważania innych, do tego, że ciągle wygrywa, straci to. To kolejny problem, z którym muszą mierzyć się ludzie sukcesu. Muszą nauczyć się z tym żyć, bo w przeciwnym wypadku, albo się rozpadną, albo oszaleją, ponieważ swoje ego i życie oparli na czymś co jest nietrwałe.

Pieniądze i dobra materialne nie są złe. Złe jest przywiązanie do nich. Jest to zbudowanie swojego domu na piachu, a nie na skale.

Kto temu sprosta?

Sukces jest więc dla ludzi z mocną psychiką oraz zdrowym podejściem do życia. Nie zawsze na pierwszy rzut oka widać, kogo uskrzydli, a kogo zniszczy.

Dlatego uważam, że rozwój osobisty jest tak ważny. Kształtuje charakter, pozwala zrozumieć pewne sprawy, poznać i uwierzyć w siebie. Być może zauważyłeś, że większość ludzi sukcesu nie zajmuje się rozwojem osobistym. Jaki więc jest sens?

Kiedy weźmiemy ich pod lupę, przekonamy się, że często ich szczęście jest pozorowane, a oni sami wcale nie czują się tak cudownie we własnej skórze. Stąd biorą się uzależnienia, samobójstwa, przedawkowania.

Artykuł stał się trochę filozoficzno – poetycki. Chciałem w nim podkreślić, że szeroko rozumiany sukces może być zarówno błogosławieństwem jak i przekleństwem. Wszystko zależy od człowieka, który go doświadczy.

Jeżeli artykuł podobał Ci się, to zalajkowanie go oraz podzielenie się nim ze znajomymi.

Chętnie poznam Twoją opinię – skomentuj tego posta na portalach społecznościowych. Nie zapomnij mnie otagować, jeśli chcesz mieć pewność, że zobaczę Twój komentarz.

Polub Brieftip