Jak w jednej, sensownej historii połączyć sto małp, słodkie ziemniaki oraz eksperyment społeczny?

Historia, którą za chwilę przeczytasz, przybliży Ci sens i cel, który mi przyświecał, gdy zdecydowałem się rozpocząć blogowanie.

Makak japoński to małpa słynąca ze swoich zdolności uczenia się. Zwierzę w swym naturalnym, dzikim środowisku stało się przedmiotem obserwacji naukowych. W 1952 roku na wyspie Koshima miał miejsce pewien niezwykły eksperyment. Polegał on na tym, że naukowcy dostarczali małpom słodkie ziemniaki, za którymi małpy bardzo przepadały. Było tylko jedno małe ale – ziemniaki zrzucane były na piach. Małpy, mimo że uwielbiały smak surowych i słodkich ziemniaków, nie były zbyt zadowolone z brudu.

Pewna młoda samica wpadła na rozwiązanie tego problemu myjąc ziemniaki w pobliskim strumyku. Nauczyła tego swoją matkę, a następnie rówieśników, którzy z kolei przekazali umiejętność swoim matkom. Coraz więcej osobników myło ziemniaki przed spożyciem. Część dorosłych, naśladująca potomstwo, także przyswoiła ten pomysł. Reszta małp ciągle jadła brudne ziemniaki.

Jesienią 1958 roku pewna liczba małp myła ziemniaki przed zjedzeniem. Nie wiadomo dokładnie ile wynosiła, ale na potrzeby historii często podaje się, że było to 99 małp. Przypuśćmy, że jednego poranka setna małpa nauczyła się czyścić słodkie ziemniaki. Wtedy została przełamana pewna bariera.

Do końca dnia prawie wszystkie małpy przyswoiły sobie ten pomysł. To właśnie setna małpa spowodowała swego rodzaju przełom ideologiczny, zmianę w społeczeństwie. O ile wcześniej było to nowością – od tego momentu stało się to czymś oczywistym.

Najciekawsze w tej historii jest to, że nawyk mycia ziemniaków w jakiś magiczny sposób przeniósł się na sąsiednią wyspę! Gdy określona liczba osobników uzyskała pewien poziom nowej świadomości, wtedy zaczęła się ona szybko rozprzestrzeniać w jakiś niewyjaśniony sposób.

Z tą historią spotkałem się oglądając nagranie z seminarium Jasona Nazara zatytułowane How to Break Out of the Pack. Przytaczając tę opowieść miałem na celu uświadomienie Ci jak ważne jest powtarzanie i komunikowanie ludziom idei, w które wierzysz. Jeśli wiesz, że coś jest słuszne – rób to, żyj tym, oddychaj tym. Założyłem ten blog, gdyż może właśnie dla Ciebie będę setną małpą. Być może czytając mój post coś w Tobie kliknie, coś się zmieni i już nigdy nie będziesz taki sam. Często jest tak, że interesujesz się czymś, słyszysz jakieś pomysły, ale dopiero słuchając czegoś po raz kolejny w pewnym momencie zapala się żarówka i wiesz, że tego Ci właśnie brakowało.

Blog ten będzie dotyczył rozwoju osobistego, przedstawiania Ci różnych ciekawostek i modeli, technik i strategii, które będziesz mógł wprowadzać w swoje życie i nad którymi będziesz mógł się zastanowić. Wierzę, że te pomysły i idee są jak czyste słodkie ziemniaki z naszej opowieści i że trzeba je komunikować raz po raz, aż ludzie je zaakceptują, aż społeczeństwo potraktuje je jako coś oczywistego i będzie nimi po prostu żyć. Moim zdaniem, tak jak setna małpa w pewien sposób zmieniła swój świat i otoczenie na stałe, tak każdy człowiek, który głosi pewne pomysły może zmienić i wpłynąć na czyjś świat.

Chętnie poznam Twoją opinię – skomentuj tego posta na portalach społecznościowych. Nie zapomnij mnie otagować, jeśli chcesz mieć pewność, że zobaczę Twój komentarz.

Polub Brieftip