Jak powiększyć swój majątek i mieć wymarzone życie, bez góry pieniędzy?

Ponieważ inteligencja finansowa i dobre zarządzanie swoimi pieniędzmi to tematy, którymi się interesuję oraz które chcę opanować do mistrzostwa, staram się regularnie dokształcać w tych dziedzinach. Uczę się z różnych źródeł i dzięki temu wiem, jakie elementy powtarzają się na okrągło, toteż są najważniejsze. Z tego powodu mogę szybo i treściwie przekazać wszystko to, na co sam poświęciłem wiele godzin.

Dzisiejszy artykuł w świetny sposób pokazuje, jakie są podstawowe elementy, które budują bogactwo oraz jak współgrają miedzy sobą. Zanim zacznę, chcę zwrócić Twoją uwagę na ważną sprawę. Zauważ, że przeciętny Polak koncentruje się na trzech elementach: zdobywaniu pieniędzy z pracy, odkładaniu pieniędzy na trudne czasy i oszczędzaniu na jakiś cel.

Jeśli chodzi o pierwszy element – dochód z pracy, to przeważnie chodzi tu o aktywną pracę, czyli taką, w której musi pracować codziennie, od poniedziałku do piątku, żeby dostać pensje za przepracowane godziny. Drugi element jest oczywisty, ponieważ większość ludzi czuje potrzebę jakiegoś zabezpieczenia finansowego. W końcu trzeci element, czyli oszczędzanie pieniędzy na cel również jest dość oczywiste. Tym celem, może być wykształcenie dzieci, wyjazd na wakacje czy kupno mebli i sprzętu do mieszkania.

Ludzie, którzy potrafią dobrze rządzić się swoim kapitałem, uwzględniają jeszcze dwie dodatkowe rzeczy: dochód pasywny i inwestycje. Jeśli śledzisz mojego bloga od jakiegoś czasu, to znasz je i rozumiesz czym są oraz jak ich używać. Ale jest jeszcze jeden element, o którym zapomina większość ludzi, niezależnie czy są bogaci, czy nie. Jest to prosty styl życia. Co przez niego rozumiem? Dowiesz się w dalszej części posta, ponieważ jest on komplementarny z pozostałymi czynnikami bogactwa, które także omówię.

Podsumowując – na prawdziwe bogactwo składają się 4 czynniki:
-dochód (pasywny i aktywny),
-oszczędności,
-inwestycje,
-prostota.

Dochody mogą przyjmować dwie formy. Z pracy i pasywne. Jak już wspomniałem, dochód z pracy dostajesz za coś, co wykonujesz dla innych. W przypadku przedsiębiorców jest to dochód z działalności i zysków firmy. Często nie jest stały lub bezpieczny tak jak w przypadku pracownika. Może z dnia na dzień wzrosnąć lub zmaleć. Nie zawsze jest też regularny.

Pasywny dochód to taki, który nie wymaga Twojego aktywnego udziału. Wykonujesz dużą pracę raz, a potem zbierasz jej owoce. Nie zawsze są to setki czy tysiące złotych. Interesuję się publikowaniem ebooków w sklepie internetowym – Amazon. Jeden z blogerów, który się tym zajmuje, napisał kilka książek, napisanie wielu innych zlecił komuś innemu i teraz sprzedaje jako swoje. Osobno, żadna nie przynosi mu wielkich zysków, ale ponieważ sprzedaje ich dużo, to w sumie zarabia na tym pokaźne kwoty przewyższające $20000. Książka jest napisana raz i już zawsze będzie przynosić zyski. Oczywiście musi je odpowiednio promować.

Im większy dochód tym więcej możesz zaoszczędzić. Jeśli wydajesz wszystko co zarabiasz to nigdy nie będziesz mieć majątku oraz finansowego zabezpieczenia. Wielu ludzi woli krótkoterminową przyjemność niż długoterminową strategię. Myślenie na teraz i na dzisiaj rzadko jest dobrym pomysłem. Nawet wiewiórki gromadzą zapasy na zimę. Jeśli zdobędą więcej niż im potrzeba, odkładają. Ludzie mają tendencję do wydawania niespodziewanych pieniędzy natychmiastowo. Nie ma w tym nic złego tak długo jak odkładają część z tej kwoty.

Częstymi powodami tego, że ludzie nie oszczędzają, są nawyki myślowe, których nauczyło ich otoczenie lub rodzice. To tylko pieniądze i dlatego należy wydać wszystko teraz? Żyję chwilą, nie ma w tym nic złego, ale jeśli chcesz mieć pieniądze w swoim życiu, musisz myśleć o przyszłości. Życie chwilą nie powinno być zawsze związane z wydawaniem pieniędzy czyż nie? W przeciwnym wypadku to tylko ładna nazwa na brak samokontroli zakupowej.

Bez dochodu nie ma oszczędności, a bez oszczędności nie ma inwestycji. Nie jest to łatwa dziedzina. W przeciwnym wypadku co drugi inwestor byłby milionerem! Z drugiej strony jest to umiejętność, której można się nauczyć, jak chodzenie i mówienie. Im lepiej inwestujesz, tym większe twoje ROI (Return On Investment), czyli zysk z inwestycji. Im wcześniej zaczniesz tym wcześniej się nauczysz. Uwaga! Nie musisz czekać, na astronomiczne kwoty, żeby inwestować. W banku możesz zostać uczestnikiem funduszu inwestycyjnego za darmo. To nie to samo, co giełda papierów wartościowych, ale na potrzeby nauki wystarczy i dodatkowo pozwala zarobić.

Bogaci ludzie są inwestorami, ciągle kształcą się w tej dziedzinie i podnoszą swoje umiejętności. Nie mam tu na myśli oszustów i przekrętów jakich niemało, ale prawdziwie inteligentnych finansowo ludzi. W najprostszym wypadku powierzają swoje pieniądze innym, aby nimi zarządzali. Nie robią tego wyłącznie przedsiębiorcy, ale także aktorzy, piosenkarze i celebryci.

Większość ludzi ma przekonanie, że inwestycje są dla bogatych i dlatego nie interesują się tym. Prawda jest taka, że tam gdzie kierujesz uwagę, tam Twój umysł zaczyna pracować na Twoją korzyść. Tworzy filtr, który nie przepuszcza obojętnie ważnych informacji. Zaczyna się uczyć, analizować, wyciągać wnioski. Oczywiście jeśli tylko regularnie się czymś interesujesz. Jeśli ignorujesz i uważasz, że to nie dla Ciebie to wszelkie okazje, ludzie i informacje są również podświadomie ignorowane przez Twój umysł.

Ostatnim czynnikiem bogactwa jest prostota. Potrafi zmienić biednych w bogatych i bogatych w żebraków. Jeśli zarabiasz 1 milion złotych rocznie i w całości go wydajesz, to bardzo łatwo popaść w długi. Z drugiej strony jeśli doprowadziłeś do sytuacji, w której pasywny dochód generuje Ci 3000 zł miesięcznie, to możesz poważnie myśleć o rzuceniu pracy, a nawet podróżach dookoła świata. Jak to możliwe?

Dzięki prostocie życia. Jeśli nie potrzebujesz najlepszego auta, największego domu i najdroższych ubrań, to koszt Twojego życia nie będzie aż tak duży. Dodatkowo, jeśli jesteś sprytny to możesz szukać tanich okazji. Przykładowo są kraje, gdzie życie kosztuje dużo mniej niż w Polsce. Zamiast lecieć samolotem, możesz jechać stopem. Sam mam znajomych, którzy robią to od lat. To tylko powszechne i nieprawdziwe przekonanie, że podróże kosztują. Jeśli chcesz to znajdziesz sposób na ciekawe życie, podróże i przygody bez wydawania góry pieniędzy. Gwarantuję Ci, że jeśli poszukasz to znajdziesz ludzi, którzy już to robią i od których możesz się nauczyć.

Zmniejszając koszt utrzymania, zwiększasz oszczędności i ilość funduszy, które możesz zainwestować. Ludzie, którym brakuje chęci lub inteligencji żeby znaleźć dobre okazje i sposoby, nadrabiają płacąc więcej. Nie musisz oszczędzać cały rok, żeby wyjechać za granicę, albo przeżyć dzień pełen atrakcji. Możesz zrobić to dzisiaj, jeśli siądziesz i pomyślisz jak?, z kim?, kto mi może pomóc?, jak mogę pomóc sobie?, to znajdziesz sposób. Niestety większość ludzi jest zbyt próżna żeby to zrobić.

Jeśli chcesz 10 samochodów, kilku rezydencji i wszystkiego co najlepsze, to masz przed sobą trudne zadanie. Co wcale nie znaczy, iż niemożliwe. Zbudowanie takiego bogactwa jest niemałym wyzwaniem. Z drugiej strony, jeśli chcesz żyć w miarę przyzwoicie, cieszyć się wolnością i swobodą, to masz przed sobą dużo łatwiejsze zadanie. Kwota, która Ci na to pozwoli jest mniejsza niż byś się spodziewał.

Przykładowo czy 36000 zł rocznie, przy małym nakładzie pracy wystarczyłoby Ci? To 3000 zł miesięcznie. Czy mając tyle byłbyś w stanie żyć tak, jak pragniesz? Oczywiście, że tak! Czy jesteś w stanie nauczyć się jak zarobić 36000 zł rocznie z pasywnego dochodu? Myślę, że nigdy w historii człowieka, nie było to łatwiejsze. Zwłaszcza przy użyciu internetu. Potrzeba czasu i wytrwałości.

W społeczeństwie jest normą, że wydatki rosną proporcjonalnie do dochodów. Gdyby ktoś się wybił, był mądrzejszy i nie podążał bezmyślnie za trendami, to taka osoba mogłaby cieszyć się upragnionym życiem. Nie biegałaby od sklepu do sklepu myśląc, na co wydać ekstra pieniądze.

W tym poście poznałeś 4 składniki bogactwa. Zrozumiałeś, dlaczego nie potrzebujesz wcale dużo, żeby mieć takie życie, o którym marzysz. W kolejnym artykule pokażę Ci jak wykorzystać swój umysł i podświadomość na swoją korzyść.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania, to śmiało zadaj mi je w komentarzu. Z drugiej strony jeśli znasz sprytne sposoby jak żyć na tym samym poziomie, ale mniejszym kosztem, to podziel się nimi. Ja i pozostali czytelnicy będziemy Ci bardzo wdzięczni. Jestem wielkim zwolennikiem tego, aby uczyć się i wzrastać wspólnie z innymi. Żeby wspierać się nawzajem.

Naszym największym, zewnętrznym zasobem są inni ludzie.

Chętnie poznam Twoją opinię – skomentuj tego posta na portalach społecznościowych. Nie zapomnij mnie otagować, jeśli chcesz mieć pewność, że zobaczę Twój komentarz.

Polub Brieftip