Sprawdź czy rzeczywiście warto.

Zapewne wiesz jak zmartwienia potrafią zniszczyć życie. Przejmując się, patrzymy na życie negatywnie, omijają nas piękne chwile, które normalnie potrafilibyśmy docenić, w naszym ciele zachodzą reakcje, które mają negatywny wpływ na zdrowie. Ale czy zdarzyło Ci się martwić, a później uświadomić sobie, że nie były warto? Bardzo często emocje biorą górę nad logiką i nie zastanawiamy się oraz nie analizujemy sytuacji, ale popadamy w emocjonalny dół. Wchodzimy w pewien stan umysłu, jak gdyby ktoś nas zahipnotyzował. Wyłącza się myślenie o tym co jest, a po naszej głowie zaczynają krążyć destruktywne myśli.

Dlatego właśnie warto znać bardzo łatwe i krótkie ćwiczenie, które natychmiast pozwoli zweryfikować czy naprawdę mamy się czym martwić. Gdy następnym razem poczujesz chęć, aby poużalać się nad sobą i swoim życiem (każdy z nas czasem tak ma!), to proszę przypomnij sobie o tym ćwiczeniu, które pozwoli Ci rzucić nowe światło na sytuację. Dzięki temu staniesz się silniejszym człowiekiem, który nie tylko potrafi pomóc sobie, ale także innym.

Koło wpływu

Narysuj trzy okręgi, każdy wewnątrz następnego. W zewnętrznym wpisz wszelkie rzeczy, które co jakiś czas budzą w Tobie negatywne emocje, ale nie masz na nich żadnego wpływu. Może to być przykładowo pogoda. Postaraj się wypisać jak najwięcej.

W następnym okręgu (wewnętrzny, ale nie najbardziej) wpisz te elementy, na które masz częściowy wpływ. Chodzi o te rzeczy, które w pewnym stopniu zależą od Ciebie, ale koniec końców nigdy nie wiesz jak coś się potoczy. Przykładowo możesz odżywiać się zdrowo, ale to nie daje Ci gwarancji, że nie zachorujesz. Możesz obrać mniej zakorkowaną drogę, ale nie wiesz czy nie wydarzy się tam coś co sprawi, że i tak się spóźnisz.

W środkowym okręgu wpisz wszystkie rzeczy, które możesz całkowicie kontrolować. Proces oraz ostateczny efekt zależy tylko i wyłącznie od Ciebie.

Teraz pomyśl nad sensem poświęcania energii oraz czasu na zamartwianie się o rzeczy, na które nie masz żadnego wpływu. Jaki sens ma przejmowanie się rzeczami, na które masz tylko częściowy wpływ?

rys

Swoją energię, emocje, starania możesz przede wszystkim poświęcić rzeczom, które możesz kontrolować. Co znajduje się w najbardziej wewnętrznym okręgu? Tutaj możesz się wykazać. Jeśli wydaje Ci się to zbyt proste, to nic innego niż wyuczona potrzeba niepotrzebnego komplikowania spraw.

Sam widzisz, że zbyt często wchodzimy w negatywne stany niepotrzebnie. Wystarczy tylko przemyśleć pewne sprawy. Mam nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny. Zachęcam Cię, do napisania w komentarzu co dziś odkryłeś? Jakimi rzeczami przejmowałeś się, a teraz widzisz, że całkiem zbędnie?

Chętnie poznam Twoją opinię – skomentuj tego posta na portalach społecznościowych. Nie zapomnij mnie otagować, jeśli chcesz mieć pewność, że zobaczę Twój komentarz.

Polub Brieftip