Poznaj różnicę pomiędzy bogactwem a wolnością finansową.

Być wolnym finansowo, to znaczy mieć przychód z dochodu pasywnego, który przewyższa koszt Twojego standardu życia. Co to oznacza? Może to znaczyć przykładowo, że każdego miesiąca otrzymujesz pieniądze ze źródeł dochodu pasywnego i dostajesz ich więcej niż wydasz, na wszystko czego potrzebujesz, włącznie z rozrywką, jedzeniem itp.

Czym jest więc dochód pasywny? To pieniądze, które otrzymujesz regularnie, mimo tego, że nie musisz na nie pracować (lub pracować bardzo mało). Przykładowo, wynajmując komuś mieszkanie, każdego miesiąca otrzymujesz od tej osoby pieniądze, a Ty nie musisz robić praktycznie nic. Od czasu do czasu zadbasz o parę drobnych spraw i to wszystko.

Jeśli na życie potrzebujesz 3 tysiące złotych miesięcznie, a z dochodu pasywnego masz 5, to znaczy, że jesteś wolny finansowo. Czy jesteś bogaty? Czy stać Cię na najnowsze auta i piękne domy? Niekoniecznie. To co masz, to czas, który możesz wykorzystać w dowolny sposób, na przykład powiększając dochód pasywny, tak żebyś miał 10 zamiast 5 tysięcy, bez dużego nakładu pracy. Oczywiście, zbudowanie takich źródeł dochodu wymaga inteligencji, sprytu, odwagi, czasu, pracy i wiedzy. Jest to jednak pojedynczo wykonana praca, za którą dostajesz regularnie pieniądze. Robisz to raz i zbierasz owoce cały czas.

Czym jest więc bogactwo? Odpowiedź na to pytanie nie jest taka oczywista. Gdybyś zapytał, kto jest najbogatszy w Twoich okolicach, wszyscy pokazaliby na jednego człowieka. Zapewne jeździłby luksusowymi autami i miał przepiękny dom lub apartament. Gdyby jednak został zaproszony do Warszawy lub Krakowa na przyjęcie, gdzie spotkałby innych bogaczy, to mogło by się okazać, że wcale nie czułby się taki bogaty. Gdyby uczestniczył w wykwintnym przyjęciu w Moskwie, lub Dubaju, to być może wszyscy patrzyliby na niego jak kogoś z niższych sfer. Oczywiście w Twoich stronach nadal uważany jest za kogoś potężnego finansowo. Widzisz więc względność bogactwa. Można rzecz, ze wynika ono z porównywania się do innych

To dane społeczeństwo definiuje kto jest bogaczem. Uważa się również, że bogactwo jest elitarne. Dlaczego? Bo gdy każdy byłby bogaty, to nikt by nie był. W gronie bogaczy, za bogatych postrzega się wyłącznie tych z największym majątkiem. Tylko elitarną grupkę. Reszta to średniaki.

Z wolnością finansową jest inaczej. Każdy może być wolny finansowo. Absolutnie każdy może zbudować źródła dochodu pasywnego. Czy nie uważasz więc, że należy zmienić sposób postrzegania ludzi z pieniędzmi? Co z tego, że ktoś zarabia 15 tysięcy miesięcznie, jeśli pracuje po 14 godzin i nigdy nie ma go w domu? Są osoby które zarabiają kilka tysięcy i pracują maksymalnie kilka godzin w tygodniu na takie pieniądze. Tak jest to możliwe. Przy pomocy dochodu pasywnego. Pomijając w ogóle fakt, że są tacy co zarabiają dobre kilkadziesiąt tysięcy każdego miesiąca, również przy stosunkowo niewielkim nakładzie pracy. Kto z nich charakteryzuje się największą inteligencją finansową?

Teraz, gdy poznałeś różnicę pomiędzy byciem bogatym a byciem wolnym finansowo, masz wybór. Przemyśl sobie własne finansowe cele. Przemyśl sobie czego chcesz od życia i pamiętaj, że dążenie do bycia bogatym jest trochę złudne, bo nigdy nie będziesz wiedział kiedy już nim jesteś. Zawsze, znajdzie się ktoś bogatszy. Wyznacz sobie konkretny pułap do którego chcesz dążyć i który Cię zadowoli. Czy jest to 5 tysięcy? Czy jest to 15 albo 100 tysięcy? Miej konkretną sumę, abyś wiedział kiedy osiągnąłeś swój cel. Gdy będziesz dążył do bycia człowiekiem bogatym, bez konkretnej reguły, która powie Ci, że osiągnąłeś sukces, nie zaznasz szczęścia i spokoju. Sam rozumiesz dlaczego.

Chętnie poznam Twoją opinię – skomentuj tego posta na portalach społecznościowych. Nie zapomnij mnie otagować, jeśli chcesz mieć pewność, że zobaczę Twój komentarz.

Polub Brieftip