Oto bardzo ważny artykuł, który dotyczy ogromnego niezrozumienia tematu introwersji oraz ekstrawersji. Obalimy najgorsze mity i poznamy prawdę. Odpowiemy sobie również na pytanie, czy można z introwertyka stać się ekstrawertykiem i vice versa?

Temat introwersji jest mi szczególnie bliski, jako że sam jestem jego częścią i sam obserwuję oraz doświadczam wszelkich problemów z nim związanych. Już od dłuższego czasu planowałem zrobić wpis o ekstrawersji oraz introwersji, jednak po drodze okazało się, że ktoś już poruszył ten temat i to całkiem nieźle. Wpis będzie opierał się głównie na filmie Włodka Markowicza.

W internecie temat introwersji oraz ekstrawersji staje się coraz popularniejszy. Coraz więcej znanych i poważanych osób porusza ten temat. Dlaczego? Po pierwsze, ponieważ dotyczy wszystkich. Po drugie, jest ciekawy. Po trzecie, pomaga lepiej zrozumieć siebie i innych.

08.07.2015 Karol Paciorek, znany YouTuber, opublikował film zatytułowany Otwórz się! I KWTW, w którym pokrótce opisał charakterystykę introwertyków oraz ekstrawertyków. Oczywiście prawie wszystko co mówił, próbował podeprzeć nauką, starając się, aby film miał wydźwięk naukowo-rozrywkowy.

To właśnie ta druga część – rozrywkowa, pokazuje pobieżne potraktowanie tematu i brak zrozumienia wobec introwertyków. Mam na myśli zbytnie zachęcanie do spróbowania bycia od czasu do czasu ekstrawertykiem. Odniosłem wrażenie, że przez cały film autor wypowiadał się o introwertykach jak o osobach z problemem. Wideo zamieszczam poniżej i zostawiam do Twojej oceny.

Dlaczego film jest masówką?

Być może, gdybym nie zobaczył kolejnego filmu, o którym zaraz napiszę, to nie miałbym nic do niego. Stało się jednak inaczej. Były współpracownik Karola Paciorka, czyli Włodek Markowicz, również nakręcił film traktujący o introwersji. Tym razem nie dostajemy pobieżnych informacji, które w sumie, trochę uczą, trochę bawią. Dostajemy poważne starcie się z tematem.

Całe szczęście Włodek zmienia o 180 stopni podejście do tematu i zamiast wpajać introwertykom, że omija ich piękny świat, wspiera ich i tłumaczy gdzie leży ich wyjątkowość i siła. Ponadto tłumaczy, że introwertycy potrzebują ekstrawertyków na pewnym etapie rozwoju, ale na innym etapie jest odwrotnie. To ekstrawertycy czerpią z introwertyków.

Dla tych z Was, którzy są ciekawi tematu, ale nie mają teraz czasu na obejrzenie 25 minutowego filmu, przedstawiam poniżej najważniejsze wnioski.

Wszystko co powinieneś wiedzieć

 1. Introwertycy postrzegani są jako osoby zamknięte, aspołeczne, smutne i w depresji. Jest to błędny i krzywdzący stereotyp, przez który ludzie starają się na siłę okazywać cechy ekstrawertyzmu tylko po to, aby uchodzić za zdrowe jednostki.
 2. Masa ludzi jest nieświadoma swojej introwertycznej strony.
 3. Trzy najważniejsze cechy introwertyka wg Włodka to:
  • czy potrafię patrzeć wgłąb siebie i analizować swoje myśli oraz zachowania,
  • czy mój świat wewnętrzny różni się od tego zewnętrznego (powierzchownego, kreowanego przez media, tego który jest głośny i wulgarny),
  • czy czerpię energię z wnętrza siebie (np. najlepiej odpoczywam w samotności).
 4. W odczuciu Włodka w społeczeństwie jest mniej więcej tyle samo introwertyków co ekstrawertyków.
 5. Introwertyk może przez pewien czas grać ekstrawertyka, jednak będzie to dla niego męczące. Ludzie udają, aby pozyskać akceptację innych.
 6. Introwertycy dzielą się na grupy A i B. Grupa A charakteryzuje się pewnością siebie, poczuciem samowystarczalności, pracowitością, wyznaczaniem celi, samoświadomością, wolą działania. Grupa B to ludzie, którzy są nieśmiali, wystraszeni, z niską samooceną, wycofani, posiadający niskie umiejętności komunikacyjne.
 7. Podział na te dwie grupy wynika ze skrzywdzenia na pewnym etapie życia. Grupa A, to zdrowi introwertycy w całej swej okazałości. Grupa B, to introwertycy, którzy zostali skarceni za to jakimi są i nie poradzili sobie z tym.
 8. Jak zauważyłeś – zdrowy introwertyk wykazuje bardzo dużo cech ekstrawertyzmu (ambiwertyk – odważny introwertyk).
 9. Kultura zachodu promuje ekstrawersje jako sposób na osiąganie sukcesu, podczas gdy w rzeczywistości cała masa prezesów wielkich firm i korporacji, to introwertycy (typu A).
 10. Introwertyk to osoba wrażliwa i ufna. Łatwo więc go skrzywdzić i sprawić, aby zamknął się w sobie.
 11. Niektórzy skrzywdzeni introwertycy zrozumieją swoją naturę i prędzej czy później będą ze sobą szczęśliwi. Niektórzy będą próbować całe życie bez skutku.
 12. Introwertyk jest dużo słabszy od ekstrawertyka na etapie rozwoju. Potrzebuje wtedy ekstrawertyków, którzy będą go rozumieć i chronić, ponieważ sam nie zawsze jest w stanie to zrobić. Na etapie dojrzewania, zwłaszcza w szkole, to ekstrawertycy będą wzorcami sukcesu.
 13. Dojrzały, zdrowy introwertyk jest jednostką piekielnie zdolną. Introwertycy typu A, to właśnie osoby, które osiągają potężne sukcesy w życiu zawodowym i osobistym. Introwertycy posiadają dużą inteligencję emocjonalną, która w ostatnich latach okazała się głównym czynnikiem wpływającym na sukces (czytaj więcej).
 14. Tworzenie sztuki, budowanie rzeczy (prowadzenie bloga?), to forma autoterapii. Jest to etap przejściowy.
 15. Nie wolno próbować przestawić ekstra na intro oraz vice versa. Nie wmawiaj im, aby byli bardziej szaleni i spontaniczni. Nie wyciągaj ich na siłę poimprezować. Nie próbuj wmówić im, że jak pójdą to będą zdrowi i zobaczą piękny świat. Nie, nie ucieszą się tylko zmęczą zaspakajaniem Twoich potrzeb. Ich piękny świat zlokalizowany jest często w ciszy i spokoju.
 16. Jeśli ktoś lubi spędzać czas sam, nie znaczy, że jest samotny.
 17. Jeśli ktoś się nie wybija i nie krzyczy, to nie znaczy, że nie ma nic do powiedzenia.
 18. Stary wzorzec samca alfa zakłada publiczne udowadnianie swojej siły. Z tego powodu, w środowisku męskim introwertycy są trochę mniej zrozumiani i odrobinę częściej krzywdzeni.

Zachęcam jednak w wolnej chwili zapoznać się z całym filmem.

Czy introwertyk może stać się ekstrawertykiem?

Niektórzy sądzą, że zmiana nie jest możliwa. Niektórzy sądzą, że nie ma etykiet i możesz być kim sobie zechcesz. Najrozsądniejszym w mojej ocenie poglądem jest jednak stwierdzenie, że mniej więcej w połowie jesteśmy uwarunkowani, a w połowie uczymy się i rozwijamy, świadomie lub nie.

To znaczy, że każdy z nas ma pewne predyspozycje. Zmiana więc, w zależności od nich, będzie łatwiejsza lub trudniejsza.

Doskonałym uzupełnieniem tematu będzie film Adama Dębowskiego, który okiem specjalisty omawia temat.

Jeśli artykuł Cię zainspirował i był pomocny, to proszę o wsparcie bloga oraz zalajkowanie posta :).

Chętnie poznam Twoją opinię – skomentuj tego posta na portalach społecznościowych. Nie zapomnij mnie otagować, jeśli chcesz mieć pewność, że zobaczę Twój komentarz.

Polub Brieftip