Czy nasze myśli rzeczywiście mają magiczną moc? Dowiedz się, jak działa podświadomość człowieka oraz jaki ma wpływ na nasze życie.

Świat jest dość skomplikowanym miejscem. Trzeba zadbać o bardzo wiele spraw i dbać o relacje z innymi ludźmi, którzy również są złożonymi istotami. Żeby nie zwariować, każdy z nas wykształcił w sobie zestaw wielu różnych skrótów i schematów zachowań.

Przykłady z życia

Czy zauważyłeś, że jedne osoby są spokojne i opanowane podczas kłótni, a drugie muszą krzyczeć, wrzeszczeć i sprawiają wrażenie, iż za chwilę eksplodują? Wynika to ze sposobu, jaki podświadomie uważają za skuteczny. Jedni osiągali sukcesy (emocjonalne) w kłótni opanowaniem, inni krzykiem. Dlatego zawsze stosują tę samą strategię bez głębszych refleksji.

Nasze schematy myślowe są mocno wykorzystywane przez speców od marketingu. Ceny produktów, ich sposób ułożenia na półkach sklepowych, różne oferty nie są przypadkowe. W XXI wieku takie sprawy są wynikiem wielu badań nad ludzkim zachowaniem. Przykładowo, większość z nas podświadomie sądzi, iż droższe = lepsze. Więcej na ten temat pisze Robert Cialdini w książce Wywieranie wpływu na ludzi.

Jeśli zaczepi Cię ktoś na ulicy, to w zależności od jego wyglądu zareagujesz inaczej. Jeśli będzie miał na sobie garnitur, to poświęcisz mu uwagę i prawdopodobnie nie odczujesz strachu. Jeśli będzie ubrany casualowo albo jak bezdomny, to odczujesz inne emocje i potraktujesz tę osobę inaczej. Sposób, w jaki zareagujesz na tego człowieka, będzie zależny od Twoich wewnętrznych przekonań na temat nieznajomych oraz ich wyglądu zewnętrznego.

Idźmy dalej…

Powyżej przedstawiłem Ci kilka dość oczywistych sytuacji. Wynikają one ze schematów zachowania i skrótów myślowych, którymi kieruje podświadomość. Z kolei podświadomością kierują Twoje myśli, to jak zostałeś wychowany, jakich ludzi spotkałeś i spotykasz, co Ci się przydarzyło i wiele innych czynników. Sporą część z nich możesz kontrolować, np. myśli, ludzi, którymi się otaczasz, rzeczy, które robisz.

Wpływ podświadomości ma dużo większe i poważniejsze konsekwencje niż te kilka przykładów, które poznałeś. Kiedy kończysz edukację podstawową i zastanawiasz się nad wyborem studiów, często nie masz pojęcia, które są lepsze, a które gorsze. Ta sama sytuacja ma miejsce, kiedy szukasz pracy. Jest to decyzja, której konsekwencji nie jesteś w stanie przewidzieć, a niewątpliwie są one poważne.

Podobnie, gdy decydujesz się na związek z drugą osobą. Wpłynie to na całe Twoje życie, nie masz najmniejszego pojęcia, jak się to skończy i ile Cię to będzie kosztować. Nie da się tego przewidzieć.

W naszych życiach zwracamy uwagę na niektóre rzeczy, a na inne olewamy. Lubimy jednych, a innych nie cierpimy. Szukamy danych rzeczy w internecie, a inne ignorujemy. Dodatkowo przydarzają nam się na pozór przypadkowe sytuacje, które później okazują się zmieniać nasze całe życie. Czy na pewno to wyłącznie kwestia losowości i przypadku? W końcu każdy mógł być oszukany, stracić swoje oszczędności, zgubić portfel albo zachorować w najgorszym momencie. Prawda?

Nieprawda.

Podświadomość człowieka – jak działa

Takie myślenie jest przyjemne i bezpieczne, ponieważ zwalnia nas z jakiejkolwiek odpowiedzialności za nasz los. W dużej mierze tzw. przypadkami i rzeczami, na które nie mamy wpływu, kieruje nasza podświadomość. Innymi słowy, to my nieświadomie nimi kierujemy.

To podświadomość każe nam się czymś zainteresować. To ona sprawi, że w towarzystwie danego człowieka poczujemy się dobrze lub źle. W przypadku niespodziewanej sytuacji to ona pokieruje naszymi działaniami. Z tego powodu jedni będą się zawsze pakować w kłopoty i problemy, a inni będą znajdywać okazje, których nikt inny nie dostrzegł.

Zapamiętaj sobie, że podświadomość ma wpływ na to, gdzie, kiedy i z kim jesteś, a w związku z tym, co Ci się przytrafi. Nie chodzi więc o to, że Twoje myśli poruszą cały wszechświat, aby je zrealizował. Jest odwrotnie, Twoje myśli pokierują Tobą, tak żeby się spełnić.

Z tego powodu bardzo ważne jest zrozumienie i wbicie sobie do głowy jeszcze jednej rzeczy – mamy wpływ na podświadomość, czyli na jakość naszego życia. Warto myśleć nad tym, czy właśnie nie robisz czegoś, co w nauczy Twoją podświadomość działać przeciw Twojemu szczęściu.

Właśnie z tego wynikają wszelkie sukcesy i porażki. Bogactwo i bieda. Historie od zera do milionera i odwrotnie. Nawet choroby i uzdrowienia.

Reasumując

Mam nadzieję, że dzisiejszy artykuł uświadomił Ci, że przypadki są dla ludzi, którzy nie chcą wziąć losu w swoje ręce. Jeśli zależy Ci na świadomym kierowaniu swoim życiem, zapomnij słowo przypadek i zamiast niego zastanawiaj się nad powodem zaistnienia danej sytuacji. Każdy z nas dokonuje wyborów, które sumują się i kształtują nasze życie. Te małe, pojedyncze wybory zależą od nas – świadomych lub nie. Trochę jak w filmie Efekt motyla. Tak wygląda prawdziwa potęga podświadomości i jej wpływ na nasz los.

Jeśli podobał Ci się dzisiejszy artykuł, to zachęcam do zalajkowania go na Facebooku i podzielenia się nim ze znajomymi.

Chętnie poznam Twoją opinię – skomentuj tego posta na portalach społecznościowych. Nie zapomnij mnie otagować, jeśli chcesz mieć pewność, że zobaczę Twój komentarz.

Polub Brieftip