Dotarliśmy do końca. W ostatniej części z tego cyklu opisałem dwie kolejne zasady szczęśliwego wydawania pieniędzy. Obydwie związane są dobrodziejstwem internetu. Pierwsza mówi, aby nie kierować się zbytnio parametrami technicznymi podczas zakupu. Druga, aby sugerować się opinią większości, ponieważ nie jesteśmy tak różni jak myślimy.

Przebrnęliśmy długą drogę. Zanim zacznę omawianie kolejnych reguł, przypomnę te, które poznaliśmy do tej pory.

  1. Kupuj przeżycia, nie rzeczy.
  2. Zamiast wydawać na siebie, wydaj na innych.
  3. Lepiej częściej i taniej, niż rzadziej i drożej.
  4. Ogranicz ubezpieczenia.
  5. Płać teraz, konsumuj później.
  6. Pomyśl o potencjalnych problemach.

Zasada 7: Strzeż się porównywania parametrów technicznych

Tę regułę należy dobrze zrozumieć. Zbytnie skupianie się na parametrach technicznych prowadzi do zmiany kontekstu, w którym szukamy szczęścia. Przykładowo kupując dom wydaje nam się, że musi być najlepszy, największy, najpiękniejszy, najnowszy, na cudownym osiedlu. Takie myślenie może doprowadzić do tego, że skończymy z za dużym długiem, który będzie odbierał nasz spokój i komfort przez następne lata.

Dom to coś więcej niż jego parametry techniczne.

Jeśli natomiast kupujemy sprzęt elektroniczny, warto skorzystać z takich porównywarek jak http://www.ceneo.pl/ czy http://www.skapiec.pl/. W końcu jeśli chodzi o sprzęt, parametry są tak naprawdę jedyną rzeczą, która nas interesuje. Oczywiście kobiety mają trochę inne podejście i generalnie, dla nich liczy się bardziej wygląd i wygoda.

Pamiętajmy, że cechy, które porównujemy podczas zakupu danej rzeczy, są rzadko cechami, które się dla nas liczą podczas konsumpcji.

W przeprowadzonym eksperymencie umieszczono badanych w dwóch pomieszczeniach. W pierwszym znajdowały się zdrowe przekąski, jak sałata, warzywa, ryby. W drugim niezdrowe takie jak czekolada czy ciastka. Badani mieli określić jak będą im smakowały chipsy ziemniaczane. Ci, którzy byli w zdrowym pokoju stwierdzili, że chipsy będą bardzo dobre. Ci w niezdrowym pokoju umniejszyli chipsom.

Wyniki pokazały, że chipsy smakowały badanym dokładnie tak samo, mimo że sądzili inaczej. Ten eksperyment po raz kolejny pokazuje jakimi kiepskimi konsumentami jesteśmy i jak łatwo nami manipulować. Wystarczy zmienić kontekst, w którym dokonujemy decyzji i zmienia się całkowicie nasze podejście.

Przeprowadzono inny eksperyment, który miał pokazać jak szczęśliwi będą studenci mieszkający w lepszych i gorszych akademikach. Lepsze akademiki były nowocześniejsze i znajdowały się bliżej uczelni. Zanim studenci zostali przydzieleni, spodziewali się, że będą znacznie szczęśliwsi jeżeli się dostaną do tych najlepszych akademików.

Po kilku miesiącach, studenci zamieszkujący nowsze i starsze akademiki deklarowali podobny poziom szczęścia. Nasze szczęście nie zależy od czysto technicznych spraw, ale do towarzystwa, w którym się obracamy i przeżyć, których doświadczamy. Należy mieć to na uwadze przy każdym zakupie.

Zasada 8: Sugeruj się opinią większości

Nie wiem jak Ty, ale ja dosyć mocno sugeruję się ocenami filmów na http://www.filmweb.pl/. Prawie zawsze ocena innych jest zgodna z moją własną. Dlatego zanim pójdę do kina, zaglądam na tę stronę, żeby sprawdzić czy warto.

Przeprowadzono eksperyment, gdzie grupie kobiet pokazano opisy i zdjęcia potencjalnych partnerów na randkę. Pokazano im także opinie innych kobiet, które już były z danym partnerem. Uczestniczki eksperymentu sądziły, że podejmą lepszą decyzję na podstawie opisu i zdjęcia.

Wyniki pokazały, że prawie w każdym przypadku, kobiety bawiły się z danym facetem tak samo jak te, które już z nim były. Jeśli chodzi o ocenianie naszych przeżyć i zakupów, wszyscy jesteśmy bardzo podobni do siebie. Z tego powodu sugerowanie się opinią grupy ludzi ma sens i jest bardzo duża szansa, że pozwoli nam dokonać dobrego zakupu.

Wezwanie do działania

  • Następnym razem kiedy będziesz chciał kupić coś droższego, zastanów się, która cecha tej rzeczy uczyni Twój przeciętny dzień lepszym. Czy będą to parametry techniczne? Być może nie mają, aż takiego znaczenia jak sądziłeś?
  • Zawsze jeśli masz możliwość, zapoznaj się z opinią dużej grupy ludzi. W dzisiejszych czasach, z dostępem do internetu, nie jest to trudne. Szansa jest bardzo duża, że jeśli coś się podobało większości, spodoba się i Tobie.

Mam nadzieję, że z tego cyklu artykułów wyniosłeś coś dla siebie. Ludzie sądzą, że więcej pieniędzy to więcej szczęścia i wolności. Oczywiście nie ma to nic wspólnego z rzeczywistością. Kwestia nie leży w tym ile wydajemy, ale jak wydajemy. Stosowanie tych 8 zasad, które przedstawiłem w artykułach, ma na celu zwiększenia poziomu Twojego szczęścia na stałe.

Jeśli chcesz być zdrowy, studiuj zdrowie. Jeśli chcesz być bogaty, studiuj bogactwo. Jeśli chcesz być szczęśliwy, studiuj szczęście.

Jim Rohn

Chętnie poznam Twoją opinię – skomentuj tego posta na portalach społecznościowych. Nie zapomnij mnie otagować, jeśli chcesz mieć pewność, że zobaczę Twój komentarz.

Polub Brieftip