Jeżeli sądzisz, że pieniądze szczęścia nie dają, to jesteś w poważnym błędzie i udowodnię Ci to. Prawdą jednak jest, że więcej pieniędzy nie oznacza więcej szczęścia. W czym więc tkwi diabeł? Ludzie mają bardzo mylne pojęcie na temat pieniędzy i szczęścia. Po pierwsze, nie rozumieją potęgi dzielenia się. Po drugie, inwestują w rzeczy, a nie doświadczenia.

Przygotowałem dla Ciebie serię bardzo ciekawych artykułów, które poruszają bardzo ważny i aktualny temat – wydawania pieniędzy z punktu widzenia szczęścia. Wszystko co przeczytasz jest podparte słowami psychologów oraz dziesiątkami badań.

Główne źródło, z którego korzystałem podczas przygotowywania artykułu, jest praca trójki psychologów, która postanowiła dobrze zbadać i opisać zagadnienie wydawania pieniędzy: Elizabeth W. Dunn, Daniel T. Gilbert, Timothy D. Wilson. Praca nosi tytuł If money doesn’t make you happy, then you probably aren’t spending it right i znajduje się pod adresem link (usunięty).

Jeden z najważniejszych artykułów na blogu

Przygotowując tę serię artykułów dowiedziałem się i uświadomiłem sobie bardzo ważne rzeczy. Poznane informacje zmieniły moje podejście do pieniędzy. Myślę, że Ty także poznasz przynajmniej kilka faktów, które zmienią Twoje podejście na stałe. Nie wszystko będzie jasne od razu w pierwszej części i dlatego poważnie zachęcam Cię do śledzenia tej serii artykułów oraz skrupulatnego czytania.

Bardzo rzadko tak otwarcie zachęcam ludzi, ale uważam, że piszę o rzeczach, które każdy powinien poznać.

Zaczynamy.

Co, jak bardzo, jak długo – pytania, na które nie znasz odpowiedzi

Większe pieniądze to większe szczęście w życiu – kłamstwo, w które wierzy prawie każdy człowiek na świecie. Z drugiej strony, pieniądze mogą kupić wiele, a może nawet wszystko co daje szczęście. Jeśli się tak nie dzieje, a nie dzieje się tak bardzo często, to wina leży po naszej stronie.

Bogaci znają się doskonale na pieniądzach, ale nie znają się na szczęściu. Niewielu się zna. Skoro za pieniądze można kupić rzeczy, które nas zadowalają, to czy nie powinniśmy być zadowoleni? Jak pokazują badania, powyżej około 100 tysięcy złotych rocznie, nasz poziom szczęścia się nie podnosi znacząco, a czasem wręcz maleje. Dobrze obrazuje to poniższy wykres.

wykres zależności pieniędzy od szczęścia

Jeśli masz bardzo mało pieniędzy, to każdy ich przyrost uczyni Cię o niebo szczęśliwszym. Jeśli natomiast bardzo Ci ich nie brakuje, to większa ilość wiele nie zmieni.

Ludzie nie potrafią przewidzieć swoich emocji w przyszłości. Wydaje im się, że potrafią, ale jak pokazują badania, mylą się prawie zawsze. Jeśli zapytasz kogoś:

 • co go uczyni szczęśliwym,
 • jak bardzo będzie szczęśliwy,
 • jak długo szczęście będzie trwać,

to najprawdopodobniej odpowie źle na każde pytanie. Psychologia pomaga zrozumieć nas samych i oferuje kilka wskazówek, które sprawią, że nasze inwestycje uczynią nas ludźmi kochającymi życie. Co więc kupować?

Zasada 1: Kupuj przeżycia, nie rzeczy

 • Rzecz – coś o czym możemy powiedzieć, że jest naszą własnością, wziąć w rękę, dotknąć, powąchać i polizać (:P).
 • Doświadczenie – wydarzenie lub seria wydarzeń, coś co się przeżywa.

W tym momencie przypomnij sobie ostatni raz kiedy kupiłeś jakąś zabawkę dla siebie. Zadaj sobie trzy pytania:

 • Czy uczyniło Cię to szczęśliwszym?
 • Jak bardzo?
 • Na jak długo?

A teraz zadaj sobie te same trzy pytania w odniesieniu do doświadczenia, które przeżyłeś i za które zapłaciłeś, np. wyjazd z bliskimi lub kurs tańca.

Znaczna większość ludzi nie cieszy się rzeczami materialnymi, kiedy już je kupi, tak bardzo jak sądziła przed zakupem. Co więcej, radość wcale nie jest taka duża jak się wydawało i trwa dosyć krótko. Jeśli chodzi o doświadczenia sprawa wygląda inaczej – cieszą nas długo, pozostawiają piękne wspomnienia i stają się częścią nas.

Jesteśmy sumą doświadczeń, a nie sumą rzeczy.

To wina habituacji

Habituacja – proces poznawczy, polegający na stopniowym zanikaniu reakcji na powtarzający się bodziec.

Wyobraź sobie, że masz 100 000 zł na zakup podłogi do mieszkania. Spędzasz całe dnie na wyborze rodzaju drewna. Chcesz kupić coś drogiego, pięknego i naprawdę wyjątkowego. Z czasem ten cudowny zakup staje się zwykłą, niezauważalną powierzchnią pod stopami.

Jeśli jednak za kwotę 100 000 zł zabrałbym Cię w podróż do jaskini Hang Son Doong gdzie zobaczyłbyś las rosnący pod ziemią, to prawdopodobnie zmieniłoby Cię to na całe życie.

Nasz mózg działa na zasadzie kontrastu. Jeśli coś się przestaje zmieniać, to nasze emocje stają się coraz mniej intensywne. Remont łazienki w mieszkaniu wcale Cię tak nie zadowoli jak sądzisz. Tym bardziej, że teraz łazienka wygląda dużo lepiej niż kuchnia czy pokój i trzeba pomyśleć o kolejnych remontach…

Psychologowie mówią wprost – rzeczy przynoszą nam radość jeżeli z nich korzystamy. Dlatego nowe buty do biegania, gitara czy paleta cieni (co to jest? wiedzą tylko kobiety) dadzą Ci wiele radości jeżeli masz w sobie samozaparcie, aby regularnie z nich korzystać. Rzeczy mają Cię zmieniać, rozwijać i wzbogacać, a nie stać i się kurzyć.

Doświadczenia trudno porównywać

Jeśli kupisz sobie nowy telefon, auto lub fotel, to prawdopodobnie niedługo spotkasz kogoś kto ma dużo droższą i lepszą wersję Twojej zabawki. Inaczej wygląda sprawa z przeżyciami. Dla każdego z nas są unikalne, niepowtarzane i wyjątkowe.

Moje doświadczenie jest inne niż Twoje i bardzo ciężko porównać czyje jest lepsze. Co więcej, doświadczenia możemy dzielić z innymi ludźmi. O tym, że jesteśmy stworzeniami społecznymi i w tym tkwi źródło naszej radości, napiszę jeszcze nie raz. Telefonem się nie podzielisz z bliską Ci osobą, ale zjazdem rowerowym ze stromej góry w środku lasu już tak.

Całe szczęście młode pokolenia przekonują się co do tej zasady i często inwestują w wyjazdy/wyjścia/imprezy. Wszystko to jest niepowtarzalne i przynosi radość. Rzeczy przestają mieć znaczenie. Jest to po części wynik ustroju politycznego. Teraz wszystkiego jest pod dostatkiem, ale kiedyś tak nie było i ludzie żyli w ciągłej niepewności. Nie ma się co dziwić, że chomikowanie rzeczy było ich priorytetem.

Dziś niczego nie brakuje, a wręcz mamy nadmiar wszystkiego. Dlatego minimalizm stał się bardzo popularny w ostatnich latach. Gdybyś natomiast w czasach komuny wspomniał komuś o minimalizmie, dostałbyś po uszach.

Zasada 2: Zamiast wydawać na siebie, wydaj na innych

Badania dowodzą, że prawie każdy jest przekonany, iż wydając na siebie będzie szczęśliwszy niż wydając na innych. Psychologowie jednak udowadniają nam, że jest zupełnie odwrotnie. Okazuje się, że wydawanie na nas samych nie ma zbytniego wpływu na poziom szczęścia. Jednak wydawanie na innych znacząco go podnosi.

W badaniu rozdano studentom kwoty 5 i 20 dolarowe. Następnie losowo kazano im do końca dnia:

 • wydać pieniądze na siebie,
 • wydać na innych.

Ludzie, którzy wydali na siebie nie poczuli prawie żadnej zmiany, natomiast Ci, którzy kupili coś innym, byli znacznie szczęśliwsi pod koniec dnia. Wyniki eksperymentu były dokładnie takie same dla osób wywodzących się z różnych kultur.

Jak wspomniałem wcześniej – szczęście jest ściśle związane z naszą społeczną naturą. Wszystko co robimy w celu poprawienia jakości naszych relacji z innymi przyniesie nam szczęście. Wydawanie pieniędzy również.

Następnym razem gdy ktoś stwierdzi, że pieniądze szczęścia nie dają, to ma racje, ale pewnie nie zdaje sobie sprawy, że można za nie kupić przeżycia, prezenty oraz pomóc innym, a to jak potwierdzają badania, z pewnością uczyni nas szczęśliwszymi ludźmi.

Wezwanie do działania

Koniec gadania. Czas działać, bo tylko to się liczy. W związku z tym czego się dziś dowiedziałeś, bardzo gorąco zachęcam Cię, abyś w tej chwili otworzył notatnik lub wziął kartkę i długopis.

 • Zaplanuj jakie doświadczenie sobie kupisz w najbliższym czasie. Nie musi być drogie. Liczą się przeżycia, emocje i wspomnienia. Zastanów się jaką rzecz mógłbyś sobie kupić za te same pieniądze. Po wszystkim zastanów się czy było warto i czy rzecz nie cieszyłaby Cię bardziej.
 • Zaplanuj w jaki sposób zainwestujesz w innego człowieka. Być może kupisz prezent drugiej połówce. Może wesprzesz potrzebującego lub organizację charytatywną. Kiedy już to zrobisz, zwróć uwagę na to jak się czujesz i jak długo trwa Twoje uczucie.

część 2

Chętnie poznam Twoją opinię – skomentuj tego posta na portalach społecznościowych. Nie zapomnij mnie otagować, jeśli chcesz mieć pewność, że zobaczę Twój komentarz.

Polub Brieftip