Perswazja to umiejętność stawiania na swoim. Nie kosztem innych, ale z korzyścią dla nich. Przekonujące osoby posiadają zdolność do skutecznego przedstawiania swojego sposobu myślenia. Jak to zrobić? Oto 14 cech przekonujących ludzi.

Perswazja to umiejętność ściśle związana z inteligencją emocjonalną, o której ostatnio często piszę na blogu. Poznasz za chwilę 14 cech osób przekonujących, które wynikają z badań nad ludźmi emocjonalnie inteligentnymi. Autorem badań jest organizacja TalentSmart.

Polecam się zagłębić w pracę i produkty tej organizacji, ponieważ posiada naprawdę wartościowe i konkretne informacje, w przeciwieństwie do wielu firm szkoleniowych.

1. Znają swoją publiczność

Osoby przekonujące dostosowują swój sposób mówienia i zachowania do rozmówcy. Jeśli ktoś jest nieśmiały, spokojny lub flegmatyczny, to warto zmniejszyć swój poziom energii i tempo mówienia. Jeśli ktoś jest energiczny, dużo gestykuluje i mówi szybko, warto zachowywać się podobnie.

Zgodnie z teorią nlp, raport, czyli nawiązanie więzi z rozmówcą, tworzy się m.in. poprzez zachowywanie się w sposób podobny do niego. Nie jest wielką tajemnicą, że osoby, które się lubią/kochają zachowują się i mówią podobnie. Często nieświadomie oddychają nawet w podobnym tempie.

Raport jest jednym z najważniejszych elementów perswazji. Więcej na jego temat napiszę w kolejnych postach.

Warto dodać, że znajomość swojej publiczności to nie tylko dostosowanie się do jej zachowania. Dając prezentację inni nas słuchają, a my musimy wiedzieć jak się zachować.

Analizując grupę docelową należy uwzględnić:

  • cel prezentacji,
  • poczucie humoru oraz dobrego smaku u odbiorców,
  • kontekst prezentacji – oficjalna, mniej oficjalna,
  • znajomość grupy (czy znają Ciebie? czy znasz ich?).

W stosunku do grupy nieznajomych należy uważać na to co się mówi i warto zachować ostrożność. W grupie złożonej ze znajomych możesz pozwolić sobie na więcej.

2. Tworzą więzi

Poczucie więzi z drugim człowiekiem, wpływa dosyć mocno na to czy będzie w stanie coś dla nas zrobić. W badaniach, przeprowadzonych na Uniwersytecie Stanforda, studenci poproszeni byli o uzgodnienie czegoś między sobą. Do porozumienia doszło 55% osób. Kiedy natomiast przed dyskusją mieli się przedstawić i opowiedzieć kilka osobistych faktów o sobie, do porozumienia doszło 90% badanych.

Osoby przekonujące są naturalne. Wiedzą, że ich rozmówca nie jest celem lub przeciwnikiem. Jest natomiast zwykłym człowiekiem.

3. Nie są nachalni

To ciekawa, rzadko stosowana zasada. Jeśli czegoś chcę, powinienem o to walczyć. Owszem powinieneś, ale nie w agresywny, nachalny sposób. III zasada dynamiki Newtona, w postaci skróconej, mówi:

Oddziaływania ciał są zawsze wzajemne.

Jeśli będziesz napierał, druga osoba będzie się opierać. Subtelność jest skuteczniejsza w dłuższej perspektywie czasu, nawet jeśli nachalność przynosi krótkoterminowe efekty.

Ludzie perswazji nie proponują rzeczy nierozsądnych. Nie kłócą się za wszelką cenę. Nie naciskają. Jeśli Twój pomysł jest dobry, ludzie załapią go z czasem, ale na pewno nie na siłę.

4. Nie są nieśmiali

Żadna przekonująca osoba, nie stawia pod znakiem zapytania tego co mówi. Nie korzystają ze zwrotów myślę, że, moim zdaniem, możliwe jest, że. Owszem są to kulturalne i szczere zwroty, ale odbierają siłę Twoim słowom.

Jeśli lubisz korzystać z tych zwrotów lub masz tendencję do bycia nieśmiałym, przedstawiaj swoje pomysły jako stwierdzenia oraz interesujące fakty.

5. Korzystają z pozytywnej mowy ciała

Więcej na ten temat pisałem w poprzedniej części, którą znajdziesz tutaj. Jeśli chodzi o perswazję, to sposób w jaki mówisz jest ważniejszy od tego co mówisz. Prosty fakt wymówiony z zatkanym nosem, będzie brzmiał okropnie, ale gdy zostanie wykrzyczany, wyśpiewany lub wyszeptany do ucha, wzbudzi ciekawsze emocje w słuchaczu.

W poprzedniej części opisałem najpopularniejsze błędy, które popełniają ludzie w związku z mową ciała. Jeśli jeszcze jej nie przeczytałeś, warto nadrobić zaległości.

6. Mówią jasno i ściśle

Przekonujący ludzie posiadają zdolność do formułowania swoich myśli w sposób krótki i klarowny.

Jeśli nie potrafisz wytłumaczyć czegoś w prosty sposób, znaczy, że nie rozumiesz tego wystarczająco dobrze.

Albert Einstein

Jedną z najskuteczniejszych strategii tłumaczenia czegoś innym jest nawiązywanie do tego co już znają. Mówisz np. to jest zupełnie jak, to działa jak. Jeśli znasz swojego rozmówcę, wiesz czym się interesuję, wykorzystaj to i nawiąż do jego zainteresowań.

7. Są szczerzy i prawdziwi

Perswazja kojarzy się ludziom głównie z manipulacją. Badania pokazują, że ludzie, którzy potrafią przekonywać innych do siebie i swoich pomysłów, nie są wcieleniem diabła. To szczere i troskliwe osoby, które naprawdę wierzą w to co mówią. Szczerość jest bardzo silnym narzędziem do przekonywania innych.

Ludzi ciągnie do szczerych i prawdziwych osób, bo wiedzą, że mogą im zaufać. Ciężko zaufać komuś, kogo znasz tylko powierzchownie.

8. Potwierdzają słuszność rozmówcy

Bardzo częstą taktyką, którą przekonujący ludzie stosują intuicyjnie, jest potwierdzanie czyjegoś zdania. O ile ktoś nie bredzi, warto potwierdzić to co mówi, a następnie zbudować na tym swoje zdanie. Wykorzystywane zwroty, to rozumiem Twój punkt widzenia, brzmi to bardzo sensownie.

Ludzie perswazji szanują zdanie innych, ponieważ wiedzą, że bez tego nikt nie uszanuje ich zdania.

9. Zadają odpowiednie pytania

Zadawanie pytań ma dwa zadania. Po pierwsze pokazuje, że aktywnie słuchasz swojego rozmówcę. Nie chodzi o słuchanie słów, ale rozumienie ich całościowego znaczenia.

Po drugie odpowiednie pytania mogą przekonać kogoś do Twoich racji. Pamiętasz historię Sokratesa? Nie narzucał ludziom swoich opinii, ale zadawał pytania w taki sposób, że to rozmówca sam dochodził do wniosków, do których chciał go przekonać Sokrates.

10. Dobrze obrazują

Badania pokazują, że ludzi łatwiej przekonać czymś wizualnym niż samymi słowami. Jeśli więc nie przyszykowałeś jakiegoś wykresu, infografiki czy rysunku, spróbuj namalować obraz słowami w wyobraźni rozmówcy. Brzmi to poetycko, ale zdaje egzamin.

Żeby poruszyć czyjąś wyobraźnię należy korzystać z obrazowych słów i metafor. Żeby takie znać, trzeba poczytać trochę książek, np. poezji ;D.

11. Są mistrzami pierwszego wrażenia

Dobre pierwsze wrażenie ułatwi Ci dalszą współpracę. Złe pierwsze wrażenie spowoduje, że najpierw będziesz musiał pracować nad tym, aby je zniwelować, zanim uda Ci się kogoś przekonać. Tylko kilka sekund zadecyduje o tym co druga osoba pomyśli na Twój temat.

Pewność siebie, wyprostowana pozycja, uśmiech na twarzy, odpowiedni wygląd i ubiór, to czynniki, które znacznie przyczynią się do dobrego pierwszego wrażenia.

12. Wiedzą kiedy odpuścić

Badania pokazują, że osoba, która musi szybko podjąć decyzję, prawdopodobnie pozostanie przy swojej stałej i bezpiecznej opinii. Niecierpliwość szkodzi. Nawet przy silnych opiniach nie należy bać się wycofać i dać trochę czasu rozmówcy, aby rozważył Twój pomysł.

13. Mówią po imieniu

Większość ludzi docenia fakt, iż ktoś mówi do nich po imieniu. Przekonujący ludzie przede wszystkim zapamiętują imiona innych i korzystają z nich, gdy widzą tę osobę. Subtelnym komplementem jest jeśli ktoś zapamiętał nasze imię. Dodatkowe punkty jeśli ktoś zapamiętał jakiś inny fakt na nasz temat.

14. Wolą osiągać efekty niż mieć rację

Twardy orzech do zgryzienia. Co zrobić, gdy ktoś mówi coś z czym się nie zgadzasz i wiesz, że nie odpuści? Będziesz próbował go przekonać do swoich idei? Ludzie perswazji nie wygrywają bitew, przez które przegrają wojnę.

Osoby takie robią przysługi dla innych, są mili i nie walczą za wszelką cenę, żeby udowodnić swój punkt widzenia, ponieważ wiedzą, że zrażą innych do siebie. Lepiej odpuścić i mieć kogoś po swojej stronie. Zgodnie z badaniami jest to podejście lepsze w dłuższej perspektywie czasu, ponieważ prowadzi do osiągnięcia najważniejszych celów.

Krótko mówiąc

Krótko mówiąc przekonujący ludzie ciągle kształcą się w sztuce słuchania i obserwowania innych. Są szczerzy, budują prawdziwe relacje i nie popadają w skrajności.

Jeżeli ten artykuł Cię zainteresował, to świetnym uzupełnieniem jest seria artykułów zatytułowana Jak być lubianym i zdobyć przyjaciół?, a zwłaszcza część 3 i 4.

część 4

Źródło TalentSmart.

Chętnie poznam Twoją opinię – skomentuj tego posta na portalach społecznościowych. Nie zapomnij mnie otagować, jeśli chcesz mieć pewność, że zobaczę Twój komentarz.

Polub Brieftip