W artykule zidentyfikujemy 15 najczęściej popełnianych błędów mowy ciała, które negatywnie wpływają na odbiór i wiarygodność rozmówcy.

Celem tej serii artykułów jest przybliżenie Ci tematyki perswazji, tego jak ją wykorzystać na swoją korzyść oraz nie dać się zmanipulować. W poprzednim artykule mówiłem na temat tego jak organizacje manipulują swoimi sub-społecznościami (link).

Dr Travis Bradberry, twórca organizacji TalentSmart, która zajmuje się inteligencją emocjonalną, w swoim artykule przedstawił 15 błędów mowy ciała, nad którymi każdy profesjonalista musi pracować.

1. Rozlazłość, niedbała postawa

Nietrudno się domyślić co uważa rozmówca o kimś, kto stoi niedbale. Uważa, że nie zależy mu na rozmowie, brak mu szacunku i nie chce znajdować się w tym miejscu oraz sytuacji.

Jak więc należy stać? Prosto z ramionami delikatnie odchylonymi do tyłu. Naturalna, zdrowa postura powinna zajmować tyle przestrzeni ile potrzebuje. Jeśli zajmuje więcej uchodzisz za przesadnie okazującego pewność siebie. Jeśli zajmuje mniej, zapadasz się, krzywisz, garbisz, innymi słowy próbujesz zniknąć z obecnej sytuacji.

2. Przesadne gesty

Przesadna, wręcz teatralna gestykulacja jest nienaturalna. W oczach rozmówcy wyjdziesz na osobę, która chce naciągnąć fakty, wyolbrzymić emocje, dodać dramaturgii, która poza sztuką teatralną jest zbędna.

Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez TalentSmart, małe i kontrolowane gesty świadczą o pewności siebie. Otwarte dłonie i ręce budzą pozytywne emocje.

3. Spoglądanie na zegarek/telefon w trakcie rozmowy

Rzecz oczywista. Dajesz do zrozumienia, że nie uczestniczysz w rozmowie, ale czekasz na coś innego – smsa, telefon, gdzieś Ci się spieszy. Innymi słowy – masz lepsze rzeczy do roboty niż rozmowa.

Spoglądanie na telefon jest trochę bardziej akceptowalne wśród młodych ludzi.

4. Odwracanie się od innych

Oznaka niechęci, braku zaangażowania zarówno w stosunku do grupy, jak i pojedynczej osoby. Jeżeli chcesz wzbudzić poczucie, że jesteś zainteresowany tym co mówi druga osoba – delikatnie pochyl się w jej kierunku.

Jak reagują ludzie kiedy chcą dobrze usłyszeć każde słowo ważnej informacji? Pochylają się w stronę rozmówcy.

5. Skrzyżowane ręce i nogi

To, że wygodnie Ci siedzieć w pozycji zamkniętej nie pomaga zniwelować uczucia, którego doświadcza Twój rozmówca. Pozycja zamknięta sugeruje zamknięcie na to co mówią inni.

Skrzyżowane ręce i nogi nie zawsze są oznaką psychicznego zamknięcia, ale prawie zawsze są tak odbierane.

6. Konsystentny wyraz twarzy

Twoja twarz powinna potwierdzać to co mówią słowa. Każde niekonsystentne zachowanie (wymuszony uśmiech lub poważna mina kiedy chcesz się roześmiać) będzie wychwycone przez rozmówcę. Objawi się jako wewnętrzne poczucie, że nie jesteś szczery i coś ukrywasz.

7. Wyolbrzymione kiwanie głową

Ludzie często odnoszą wrażenie, że osoba, która nadmiernie kiwa głową, daje znać, iż rozumie lub potwierdza coś czego ani nie rozumie, ani nie potwierdza.

8. Wiercenie się, poprawianie ubrań/fryzury

Jeśli ciągle drży Ci noga lub ręka, co chwilę zmieniasz pozycję i bardzo często majstrujesz przy włosach lub jakiejś części garderoby, ludzie zaczną myśleć, że jesteś coś z Tobą nie tak. Żadne objawienie prawda? :)

9. Unikanie kontaktu wzrokowego

Pokazuje, że brak Ci pewności siebie lub zainteresowania rozmową. Wzbudza uczucie, że coś ukrywasz.

10. Zbyt intensywny kontakt wzrokowy

Przeważnie odbierany jest jako chęć dominacji lub agresji.

11. Przewracanie oczami

Sprawa oczywista. Pokazuje brak szacunku. Może wejść w nawyk. Przewracanie oczami można (i trzeba) kontrolować.

12. Pochmurny wyraz twarzy

Pokazuje niechęć i negatywny stosunek do otoczenia, w którym się znajdujesz. Ludzie unikają ludzi z negatywnym wyrazem twarzy, ponieważ czują się przez nich oceniani. Nawet jeśli tego nie robisz.

Uśmiechnięty i zadowolony wyraz twarzy wzbudza poczucie zaufania oraz pokazuje, że jesteś przyjazną, otwartą osobą.

13. Zbyt słaby/silny uścisk dłoni

Sprawia, że jesteś odbierany jako osoba niepewna/agresywna.

14. Zaciśnięte pięści

Intuicyjnie domyślasz się o czym świadczą, prawda? Świadczą o tym, że jesteś w agresywnym humorze, zamknięty na zdanie innych.

15. Podchodzenie zbyt blisko

Sprawia, że ludzie nie czują się dobrze przy Tobie, ponieważ nie rozumiesz, że istnieje coś takiego jak przestrzeń osobista. W zależności od kultury, miejsca, w którym się wychowało i kontekstu, w którym się znajdujesz (autobus, sala gimnastyczna, biuro) przestrzeń osobista jest inna. Jeśli więc widzisz, że ktoś się cofa krok czy dwa, nie zbliżaj się, bo prawdopodobnie Twój rozmówca znów poczuje się niekomfortowo.

Reasumując

Słowa nie mają żadnej siły przebicia jeśli nie są poparte poprawną mową ciała. Z drugiej strony mogą mieć znacznie potężniejszy wpływ jeśli całe Twoje ciało daje spójny przekaz.

Wiele z powyżej wymienionych błędów zapewne znałeś i rozumiałeś intuicyjnie od dawna. Nic odkrywczego tu nie napisałem, ale warto świadomie kontrolować swoje ciało, w taki sposób, żeby było Twoim sojusznikiem.

Nie bez powodu tyle mówi się o mowie ciała. Mimo, że ludzie wiedzą o co chodzi, nadal nie stosują wiedzy w praktyce.

część 3

Chętnie poznam Twoją opinię – skomentuj tego posta na portalach społecznościowych. Nie zapomnij mnie otagować, jeśli chcesz mieć pewność, że zobaczę Twój komentarz.

Polub Brieftip