Czy na pewno znasz różnicę?

Bardzo ważne jest rozumienie różnicy pomiędzy skąpcem, a człowiekiem oszczędnym. Skąpiec to osoba, która odmawia wydawania pieniędzy. Zaś osoba oszczędna odmawia wydawania pieniędzy, które mogą być wykorzystane lepiej. Co mam na myśli?

Oszczędzanie należy rozumieć jako postępowanie mądrze ze swoimi pieniędzmi. Chodzi o to, żeby nie przepłacać i wiedzieć, że zachowanie kilku złotych na drobnych rzeczach, może w dłuższej perspektywie zaoszczędzić tysiące i miliony.

Ciekawym przykładem jest tutaj pewna anegdota na temat J. D. Rockefellera, uważanego za najbogatszego człowieka w historii. Głosi ona, że pewnego dnia przechadzający się wśród pracujących robotników Rockefeller, zauważył jednego z nich lutującego dziurawy kanister z naftą. Zapytał więc ile kropel cyny potrzeba do naprawienia takiego pojemnika. Robotnik odpowiedział, że 40. Rockefeller zalecił stosowanie wyłącznie 38 kropel. Okazało się, że to zbyt mało, żeby naprawić kanister. Zaproponował więc 39 i tyle właśnie wystarczyło. Wszyscy robotnicy mieli stosować się to tej liczby, co pozwoliło zaoszczędzić miliony dolarów.

Jeśli byłbyś wydawcą, to zyskując 20 gr więcej na każdej sprzedanej książce, pozwoli Ci zyskać dodatkowe kilka tysięcy, a nawet milionów złotych, przy dużych obrotach. Jeśli dostaniesz zamówienie na 10 000 kopii, to przy zniżce 20 gr na każdej książce w drukarni, zaoszczędzisz 2000 zł, które możesz wykorzystać np. na premię dla swoich pracowników.

Gdybyś był właścicielem dużego budynku i podjąłbyś decyzję, aby zmniejszyć ogrzewanie o kilka stopni po godzinach pracy, zaoszczędziłbyś w skali roku niezłą sumę. Właśnie takie drobne decyzje pozwalają zachować pieniądze, których nie warto marnować.

Z drugiej strony mamy ludzi skąpych, którzy nie wydadzą absolutnie żadnych pieniędzy na nic. Wszystko zatrzymają dla siebie. Nie pożyczą znajomemu w potrzebie, nie kupią potrzebnego sprzętu, nie dokonają re-inwestycji, nie kupią nic swoim dzieciom, nie wspomogą działań charytatywnych. Omijaj takich z daleka.

Nie mówię nikomu, że powinien być aż tak oszczędny, ale namawiam każdego, żeby myślał co się dzieje z jego pieniędzmi. Był sprytny i mądry jeśli chodzi o wydatki oraz patrzył w perspektywie długoterminowej. Nie żałuj pieniędzy, pomóż potrzebującym i postępuj przy tym rozważnie.

Chętnie poznam Twoją opinię – skomentuj tego posta na portalach społecznościowych. Nie zapomnij mnie otagować, jeśli chcesz mieć pewność, że zobaczę Twój komentarz.

Polub Brieftip