Czy powinieneś bać się dużej odpowiedzialności?

Ilu ludzi, tyle różnych opinii na temat podejmowania się odpowiedzialnej pracy. Jedni sądzą, że totalnie nie warto mieszać się w sprawy poważne, ponieważ można narobić sobie sporego kłopotu. Inn twierdzą, że odpowiedzialności nie należy się bać, gdyż bez niej nie ma pieniędzy. Można spotkać również opinie mówiące, że każdy z nas powinien szukać problemów po to, aby rozwinąć charakter i poszerzyć horyzonty. Co na ten temat mówią spece od rozwoju osobistego i finansów?

Strach i tchórzostwo

Większość ludzi boi się większej odpowiedzialności. Są nauczeni, że nie podołają, że nie potrzebny jest im dodatkowy kłopot, że wolą zarabiać mniej i mieć spokojną głowę. Czy to słuszne podejście? Absolutnie nie. Opiera się ono na strachu i tchórzostwie. Jak więc może komukolwiek służyć?

Rynek, pracodawcy, Twoi bliscy – potrzebują osób odpowiedzialnych, na których mogą polegać. Tacy ludzie zawsze będą doceniani, ponieważ jest ich niewielu. Nie wystarczy porywać się z motyką na słońce i startować do pracy z kosmicznymi wymaganiami, trzeba jeszcze być człowiekiem, który zrobi wszystko aby wywiązać się ze zobowiązań.

Przede wszystkim zastąp słowo problem, słowem wyzwanie. Praca, której większość ludzi się boi, niesie ze sobą nie problemy, ale wyzwania i okazje oraz jest świetnym sposobem, aby rozwinąć się. Tylko jeśli wyjdziesz poza swoją strefę komfortu, możesz wzrosnąć, a razem z Tobą może wzrosnąć Twój dochód. Większa odpowiedzialność Ci to umożliwi.

Złoty środek

Odpowiedzialności nie należy się bać, pod warunkiem, że odpowiednio ją sobie dawkujesz. Kluczowa jest więc umiejętność wybierania w życiu takich zadań, które pozwolą zwiększyć nasze kompetencje, ale nas nie przytłoczą.

T. Harv Eker proponuje spojrzeć na całą kwestię przez pryzmat skali. Załóżmy, że każdemu człowiekowi i każdemu problemowi (wyzwaniu) można przypisać liczbę. Jeśli jesteś człowiekiem na poziomie 5, to każdy problem, który można określić jako 4 lub mniej, będzie dla Ciebie czymś łatwym. Być może nawet nie nazwiesz go problemem.

Z drugiej strony, problemy powyżej 5 będą wymagać od Ciebie rozwoju, ponieważ są większe niż Ty. Jeśli w swoim życiu będziesz się mierzył wyłącznie z problemami mniejszymi lub równymi 5, to nigdy się niczego nie nauczysz. Jeśli zaś będziesz mądrze i świadomie wybierał takie problemy, które Cię tylko trochę przerastają (np. 6 lub 7) to, aby sobie z nimi poradzić, będziesz musiał poświęcić swój czas i energię, czyli rozwiniesz się oraz wejdziesz na wyższy poziom.

Powinieneś więc podejmować się odpowiedzialności większej niż Ty, ale nie za dużej. Zapewni Ci to ciągłe wychodzenie ze strefy swojego komfortu i rozwój. W którymś momencie z człowieka na poziomie 5, staniesz się człowiekiem na poziomie 10 i wszelkie problemy, które kiedyś wydawały Ci się piekielnie trudne, będą dla Ciebie żartem.

Jeśli źle ocenisz sytuację i podejmiesz się pracy, która Cię zbytnio przewyższa, to jesteś sobie w stanie poradzić przy wystarczającym samozaparciu. Będzie to jednak wymagać od Ciebie szybkiego wzrostu i przeskoczenia np. z poziomu 5 na 9. Często jest to jednak sytuacja patologiczna, której towarzyszy ogromny dyskomfort, ból, strach i frustracja. Należy więc umieć ocenić swoje siły na zamiary, a to przychodzi z doświadczeniem. Warto więc zacząć jak najwcześniej, ponieważ to inwestycja we własną przyszłość.

Zachowaj umiar

Odpowiedzialną pracę należy traktować bardzo poważnie. Jeśli już się zdecydowałeś na jej podjęcie, to pracuj dzień i noc nad tym, aby wykonać swoje zadanie dobrze. Zachowaj jednak umiar w dłuższej perspektywie. Jeśli przez wiele dni, poświęcasz się pracy bez reszty, to znak, że podjąłeś się zbyt dużej odpowiedzialności. Wyciągnij więc wnioski ze swojej sytuacji, aby uniknąć jej w przyszłości.

Tylko zbalansowany tryb życia, w którym poświęcasz swój czas nie tylko pracy, ale także sobie i bliskim, jest w stanie Cię uszczęśliwić. Tam gdzie brakuje równowagi, tam pojawia się zmęczenie, frustracja i stres. Zadbaj więc o to, aby okazje, które chcesz wykorzystać, niosły ze sobą wyzwania adekwatne do Twojego aktualnego stanu rozwoju. Z drugiej strony nie dowiesz się na jakim poziomie jesteś, dopóki nie spróbujesz nowych rzeczy. Dzięki poznanym dziś informacjom wiesz już jakim podejściem i rozumowaniem powinieneś się kierować.

Reasumując – należy być człowiekiem odpowiedzialnym i nie bać się wyzwań, ale przy zachowaniu umiaru. Nie warto poświęcać 100% swojego czasu ciągłej pracy. Warto natomiast decydować się na takie wyzwania, które Cię nie przerosną, ale wymuszą na Tobie (i Twojej pensji) wzrost.

Mam nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie pomocny i pozwolił Ci spojrzeć na tzw. problemy z trochę innej perspektywy. Z pewnością nie należy się ich bać, a jedynie zrozumieć, że jeśli coś jest ponad nasze siły, to mamy dwie opcje: wyjść poza strefę komfortu i stać się lepszym, albo zatrzymać się w rozwoju.

Zachęcam do komentowania, lajkowania artykułu na Facebooku i dzielenia się nim ze znajomymi.

Chętnie poznam Twoją opinię – skomentuj tego posta na portalach społecznościowych. Nie zapomnij mnie otagować, jeśli chcesz mieć pewność, że zobaczę Twój komentarz.

Polub Brieftip