Poznaj niezwykłą historię założyciela polskiego giganta IT – Asseco Poland.

Historia, którą przeczytasz, jest opowieścią o codzienności, porażkach, ambicjach, wierze w siebie, przeszkodach oraz miażdżącym sukcesie. Chodzi o sylwetkę Adama Górala, założyciela firmy Asseco Poland S.A.. Jest to jedna z czterech polskich firm, które znalazły się na liście największych innowatorów w Unii Europejskiej. To największa spółka informatyczna notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Co więc ma do tego keczup?

Zacznijmy od początku. Adam Góral studiował na Akademii Ekonomicznej w Krakowie na kierunku cybernetyka ekonomiczna i informatyka. Po ukończeniu studiów spróbował swoich sił jako wykładowca filii UMCS w Rzeszowie. Taka posada nie wystarczała, aby utrzymać jego rodzinę, dlatego więc postanowił nie czekać aż spadnie na niego łut szczęścia i wziął sprawy w swoje ręce. Wyjechał więc do Stanów Zjednoczonych. Tam jak podają źródła miał okazję poznać podstawy przedsiębiorczości.

Po powrocie do Polski postanowił wraz z bratem założyć spółkę Jazcoop, która specjalizowała się w produkcji keczupu! Biznes jednak nie zadowalał go. Postanowił zmienić swoją działalność. W spółce stworzył biuro komputerowe, które zaowocowało w 1991 roku otwarciem lokalnego oddziału warszawskiego Comp Ltd.. W 1995 roku przekształciła się w COMP Rzeszów S.A..

W 2004 roku spółka dokonała przełomowej decyzji przejmując słowacką firmę wysokich technologii Asset Soft AS. Wtedy firma Adama Górala zmieniła nazwę na znaną dziś Asseco Poland. Ogromnym przełomem w jej historii stało się przejęcie lidera branży IT w Polsce – firmy Prokom w 2008 roku. Ambicje nie zakończyły się na rodzinnym kraju i firma rozpoczęła ekspansję na inne kraje Europy, a nawet kontynenty!

Oczywiście jak w każdej historii sukcesu firma ponosiła również porażki. Przykładowo związane z wejściem na amerykańską giełdę. Mimo wielu starań Asseco Poland nie zdołało doprowadzić do końca przejęcia największego rywala na rynku – grupy Sygnity.

Asseco zatrudnia łącznie 17 tys. ludzi, 5 tys. w Polsce. To przykład na to jak jeden zdeterminowany człowiek jest w stanie zmienić swoje życie i świat! Każdy z nas powinien szukać własnych inspiracji. Ja swoją znalazłem między innymi w życiu i historii Adama Górala.

W celu zaczerpnięcia bardziej szczegółowych informacji polecam artykuł: http://www.biztok.pl/Oto-najbardziej-innowacyjna-firma-w-Polsce-Jej-tworca-zaczynal-od-keczupu-s9535/foto_12.

Chętnie poznam Twoją opinię – skomentuj tego posta na portalach społecznościowych. Nie zapomnij mnie otagować, jeśli chcesz mieć pewność, że zobaczę Twój komentarz.

Polub Brieftip