W jaki sposób rodzice zdeterminowali Twoją finansową przyszłość?

Możesz się z tym zgadzać lub nie, ale rodzice lub opiekunowie mieli ogromny wpływ na to gdzie aktualnie się znajdujesz. Możliwości są dwie: albo jesteś podobny do jednego lub obu Twoich rodziców, albo starasz się być ich przeciwieństwem. Rozwój osobisty to wgląd w siebie samego, poszerzanie horyzontów i większe zrozumienie swoich zachowań oraz myśli. Z tego właśnie powodu, proszę Cię Drogi Czytelniku – zastanów się czy nie jesteś w pułapce rodziców. Czy nie postępujesz schematycznie, bo Twoi rodzice tak postępowali? Czy nie hamuje Cię to? A może jesteś w pułapce buntu i starasz się robić wszystko na przekór, równie bez zastanowienia?

Ufam, że odpowiedziałeś sobie szczerze na te pytania. Zadałem Ci je, ponieważ na co dzień nie zdarza się nam nad tym zastanawiać i często postępujemy schematycznie. To do czego Cię zachęcam to przemyślenie swoich zachowań. Przyjrzenie się im, obserwacja tak jak gdybyś patrzył na siebie z zewnątrz. Bez oceniania. Niech kieruje Tobą czysta chęć zrozumienia.

Bardzo ważne jest na pewnym etapie swojego życia, zdać sobie sprawę z wpływu swoich rodziców. Myślę, że osoba dojrzała potrafi zrozumieć siebie, stanąć ponad wychowaniem i wybrać to co ma pozytywny wpływ na nią oraz odrzucić to co ma wpływ negatywny. Zdaję sobie sprawę, że to trudne zadanie. Dlatego tak wielu dorosłych ludzi wcale nie zachowuje się dojrzale. Nie rozwijają się, stanęli w miejscu.

Dzisiejszy artykuł poruszy temat wpływu rodziców na nasze życie finansowe. Pomyśl czym tak naprawdę, w głębi duszy są dla Ciebie pieniądze? Czym były dla Twoich rodziców, kiedy byłeś dzieckiem? Czy radzili sobie z nimi, a może były źródłem problemów i kłótni? Czy potrafili nimi zarządzać, czy bali się ich? Czy ciułali oszczędzając na wszystkim? Może uważali, że życie jest krótkie i trzeba żyć chwilą bez względu na koszty?

Jest bardzo prawdopodobne, że postępujesz w taki sposób jak jeden lub oboje z Twoich rodziców. Jeżeli Twoja aktualna sytuacja finansowa Ci nie odpowiada i chcesz ją zmienić to bardzo ważne w tym procesie jest zrozumienie w jakim stopniu naśladujesz swoich rodziców. Dlaczego? Bo Twoje przekonania pokierują Twoim działaniem, a Twoje działanie zdeterminuje Twoje życie.

Jeśli na przykład Twoi rodzice byli bardzo ostrożni jeśli chodzi o pieniądze i nigdy nie inwestowali, to być może masz zakorzeniony lęk przed podjęciem jakiegoś finansowego ryzyka? A może uważasz, że nie musisz inwestować żeby osiągnąć to czego chcesz? Sądzisz, że gdyby Twoi rodzice byli ryzykantami i inwestorami to również byś tak uważał? Nie sądzę. Myślę, że inwestycje i ryzyko byłyby na pierwszym miejscu!

Jeżeli rodzice swoim zachowaniem i słowami dawali Ci do zrozumienia, że z pieniędzmi należy się zmagać i walczyć o nie, to prawdopodobnie cokolwiek byś nie robił – będziesz miał poczucie, że zmagasz się i walczysz. To zabierze Ci całą satysfakcję z osiągania swoich życiowych marzeń.

Nie chodzi o to co się dzieje i co robisz. Chodzi o to jakie znaczenie temu nadajesz i na czym się koncentrujesz.

W wielu rodzinach istnieje powszechne przekonanie, że pieniędzmi w domu zajmuje się ojciec. Przekonanie, że cała władza i finanse są w jego rękach. Pomyśl o małej dziewczynce, która przychodzi do mamy po kilka złotych na cukierki i w odpowiedzi słyszy nie mam, poproś ojca. Jak taka dziewczynka będzie zachowywać się kiedy stanie się dorosłą kobietą? Czy będzie myśleć o swoich finansach, czy może zostawi to zadanie swojemu mężowi? Nie jest to ani złe ani dobre ze strony takiej kobiety. Po prostu tak nauczyli ją rodzice. Kolejnym krokiem dla niej jest zajrzenie w głąb siebie i stawienie czoła swoim automatycznym, wyuczonym przekonaniom, które już jej nie służą.

Istnieje także powszechny nawyk odkładania na czarną godzinę. Możesz być pewien, że dostaniesz to na czym się skupiasz, a jeśli Twoje finanse podporządkowane są czarnej godzinie to szanse są ogromne, że dostaniesz to czego tak gorliwie wyczekujesz. Dlatego porzuć myśl o czarnej godzinie i zacznij odkładać pieniądze na radosną godzinę!

Jeśli nienawidzisz zachowania swoich rodziców, jeśli gardzisz nim, a na dodatek wykrzyczałeś im swoją złość na głos, to prawdopodobnie zrobisz wszystko żeby być inny. Za wszelką cenę zechcesz im udowodnić, że jesteś lepszy, że masz rację i że oni się mylą. Jeśli Twoi rodzice byli biedni, a Ty postanawiasz być obrzydliwie bogaty właśnie z tego powodu, to będziesz ciężko harował, wypruwał swoje żyły i robił wszystko, żeby osiągnąć swój cel. Kiedy już go osiągniesz będziesz szczęśliwy prawda? Nie prawda! Pieniądze nie rozwiązują żadnych wewnętrznych problemów. Jeśli źródłem Twojej motywacji do bogacenia się jest złość do rodziców, to pieniądze i złość będą powiązane w Twoim umyśle.

Im bardziej będziesz bogaty tym bardziej zrozumiesz, że wcale nie czujesz się zadowolony. Co z tego, że udowodniłeś coś rodzicom, jeśli sam czujesz pustkę i brak zadowolenia? Może warto rozwiązać problem z rodzicami w inny sposób i znaleźć lepszą motywację niż nienawiść?

Pieniądze mają w zwyczaju uwypuklać nasze cechy. Jeśli jesteśmy bojaźliwi – to po wzbogaceniu się będziemy się bać jeszcze bardziej. Jeśli jesteśmy groźni – będziemy jeszcze bardziej groźni. Jeśli natomiast ktoś jest dobrym człowiekiem – to pieniądze pozwolą mu być jeszcze lepszym i pomagać w jeszcze większym stopniu.

Pieniądze same w sobie nie są złe czy dobre. Po prostu są. Ty nadajesz im znaczenie w swoim umyśle i tu zaczynają się schody, albo jazda z górki, w zależności od Twoich przekonań. Ponieważ uważam to za bardzo ważne, zwracam Ci Drogi Czytelniku szczególną uwagę na to jak rodzice ukształtowali Twoje przekonania. Jeśli masz za sobą etap udowadniania lub bezgranicznego zaufania to gratuluję. Jeśli jednak nie czujesz się komfortowo kiedy napotykasz coś niezgodnego z Twoim wychowaniem, to może warto już dojrzeć? Może sam fakt, że natrafiłeś na ten artykuł jest sygnałem, żebyś wziął tę oślizgłą żabę, która przybrała kształt zmierzenia się z rodzicami i wreszcie ją zjadł?

Chętnie poznam Twoją opinię – skomentuj tego posta na portalach społecznościowych. Nie zapomnij mnie otagować, jeśli chcesz mieć pewność, że zobaczę Twój komentarz.

Polub Brieftip