Czy na pewno grasz, żeby wygrać?

No dobrze. Przyznaję, że tytuł artykułu zbyt mocno szykanuje oszczędzanie, ale zrobiłem to celowo. Dlaczego? Ponieważ chcę zwrócić Twoją uwagę na poważną sprawę. Sprawę oszczędzania. Temat ten jest dość popularny, zwłaszcza w naszym kraju, gdzie większość ludzi skąpi jak tylko może.

Na początku mam do Ciebie 3 pytania: ilu znasz ludzi, którzy stali się bogaci wyłącznie oszczędzając? Ilu znasz takich, którzy stali się bogaci ponieważ inwestowali w siebie, swój biznes, swój pomysł? Których jest więcej?

Czy na pewno grasz, żeby wygrać?

Myślę, że odpowiedzi na wcześniej zadane pytania są oczywiste. Umiejętność odkładania pieniędzy jest bardzo ważna, ale jest to myślenie w stylu nie chcę przegrać. Przeciwieństwem tego podejścia jest oczywiście: chcę wygrać!

Tak, pasywne odkładanie pieniędzy do przysłowiowego słoika lub skarpety, pozwoli Ci się zabezpieczyć, może nawet uzbierać na coś droższego od czasu do czasu. I tak naprawdę to tyle. I jeśli nie potrzebujesz niczego więcej, to w porządku, nie ma w tym nic złego.

Zarabianie kontra oszczędzanie

Jeśli zależy Ci na większych sumach lub dążysz do finansowej niezależności, to umiejętność oszczędzania powinna iść w parze z umiejętnością zdobywania pieniędzy. Bycie pasywnym nie jest tutaj wystarczające.

Zamiast szukać informacji na temat jak oszczędzać pieniądze, czego nie robić, aby przypadkiem nie wydać 10 zł czy 100 zł więcej, skup się na informacjach, które pokażą Ci jak powiększać kapitał. Tak, żebyś mógł zarobić 1000 zł, 10 000 zł i nie przejmować się małymi wydatkami.

Ludzie oszczędzający często poświęcają swoją energię na zastanawianiu się – jak zmniejszyć koszty życia, co mi jest niepotrzebne, z czego zrezygnować. Przy zarobkach wysokości 3000 zł miesięcznie, taki człowiek nie jest w stanie dużo na takim myśleniu wygrać. Oczywiście w stosunku do jego finansowych możliwości 100 zł to nie mało. Skoro zarabia on 3000 zł, to ile jest maksymalnie zaoszczędzić? 500 zł? 1500 zł? Jakim kosztem?

Co gdyby myślał równie często o okazjach w swoim życiu, które są w stanie powiększyć jego majątek? O inwestycjach? Pomysłach na mały (lub duży) interes? O źródłach pasywnego dochodu? Wtedy jest szansa, że jego zarobki wzrosłyby przykładowo do 5000 zł. Ma on więc ekstra 2000 zł i nie musiał rezygnować z niczego. Wręcz przeciwnie, teraz ma biznes, kontakty, umiejętności, możliwości.

Może pozwolić sobie na więcej. Może jeszcze bardziej rozwinąć swój interes. Może nauczyć się więcej.

Podsumowanie nasuwa się samo:

  • pasywne oszczędzanie = nauka skromnego życia, ograniczenie się do tego co niezbędne, istnieje górna granica tego ile można odłożyć,
  • aktywne zarabianie = rozwój umiejętności, nowe kontakty i możliwości, większa wartość na rynku, niczym nieograniczone możliwości większego zarobku.

Oszczędzanie + zarabianie

To właśnie mieszanka, którą chcesz mieć. Przede wszystkim chcesz wiedzieć jak zarabiać, jak radzić sobie na rynku, jak być wartościowym człowiekiem, jak inwestować, jak stać się porządną marką. Skromność (finansowa), odkładanie pieniędzy, ograniczanie wydatków, przy zachowaniu wymarzonego standardu życia, to również ważne umiejętności, ale często same nie przynoszą oczekiwanych rezultatów.

Od czego zacząć? Na początek doskonałym źródłem wiedzy, które dobrze pozwoli Ci się zorientować w temacie będą moje artykuły, które znajdziesz poniżej. Potem jesteś zdany na siebie, ponieważ jest to temat rzeka, którego nie da się nigdy zbyt dobrze opanować. Czytaj książki, biografie, ale przede wszystkim próbuj, rób coś w praktyce. Sucha wiedza nie przyda Ci się do niczego.

Artykuły o zarabianiu:

Artykuły o oszczędzaniu:

W dzisiejszym artykule postanowiłem zwrócić Twoją uwagę na fakt, iż oszczędzanie wcale nie jest takie korzystne jak mówią. Powinno być ono inteligentne i współgrać z umiejętnością zarabiania pieniędzy. W przeciwnym wypadku jest marnotrawstwem energii i życiowych okazji.

Jeżeli ten artykuł spodobał Ci się, to zachęcam do lajkowania i dzielenia się ze znajomymi.

Chętnie poznam Twoją opinię – skomentuj tego posta na portalach społecznościowych. Nie zapomnij mnie otagować, jeśli chcesz mieć pewność, że zobaczę Twój komentarz.

Polub Brieftip