Oto największe kłamstwa na temat dużego dochodu.

Jesteśmy ludźmi, nie maszynami. Mamy swoje marzenia, cele, aspiracje, wartości. Pragniemy zarabiać dużo i robić to, co kochamy. Życie jednak nie jest takie proste i bardzo często stanowiska, które gwarantują duży dochód, wymagają dużych poświęceń i ciężkiej pracy. W tym miejscu pojawia się dylemat: jak znaleźć złoty środek pomiędzy pracą, którą lubię, a dużą pensją? Czytaj dalej, a znajdziesz odpowiedź.

Magiczna liczba

Według najnowszych badań, przeprowadzonych na Proceedings of the National Academy of Sciences, istnieje magiczna pensja jeśli chodzi o zarobek i szczęście.

Powyżej dochodu wielkości około 75-85 tysięcy złotych rocznie, pieniądze przestają mieć jakikolwiek wpływ na poziom naszego szczęścia, radości, stresu czy smutku. Bogactwo nie powoduje szczęścia. To niedostatek pieniędzy powoduje ból.

Owszem, większa pensja zwiększa standardy życia, powoduje jego rozwój, ale nie wpływa na radość i szczęście! Dlaczego? Kiedy jesteś bogaty możesz pozwolić sobie na luksusowe i wygodne życie. Mimo to, badania pokazują, że bogaci ludzie często nie potrafią docenić tych małych rzeczy w życiu. A przecież to właśnie z nich składa się codzienność.

Kim zostają ludzie o wysokich aspiracjach finansowych?

Okazuje się, że bardzo często ludzie, którzy chcą dużo zarabiać, wybierają kierunki studiów o charakterze biznesowym, ekonomicznym i co ciekawe inżynierskim. Osoby, dla których dochód nie jest aż tak ważny, wybierają nauki społeczne i studia artystyczne.

Zgodnie z badaniami, duża liczba studentów, którzy wyraźnie stwierdzają, że chcą mieć spory dochód, osiągnie ten cel w przeciągu najbliższych 20 lat. Wynika to z faktu, iż ludzie z wysokimi aspiracjami finansowymi są bardziej skłonni społecznie, pewni siebie, ambitni, konserwatywni. Niemniej nie oznacza to, że są szczęśliwsi.

W co brnąć?

Czasy nie są lekkie. Strach ogarnia młodych ludzi, którzy wolą studiować i pracować w gałęziach przemysłu, które ich kompletnie nie interesują, tylko dlatego, że można w nich dużo zarobić. Dobrze płatne zawody, to gra głupców. Ludzie powinni iść w kierunku tego, co ich interesuje. Dlaczego?

Rynek jest dynamiczny. Zawód, który jest dziś pożądany, za 5 lat może już taki nie być. Może nawet w ogóle nie istnieć. Tego nie wie nikt. Jest to poważna przesłanka, aby nie brnąć w dane studia, mając na uwadze wyłącznie potencjalną pensję w przyszłości.

Przypuśćmy, że bycie księgowym prawdopodobnie zapewni Ci dobrobyt. Z drugiej strony, nie jesteś tą dziedziną w żaden sposób zainteresowany. Jest więc ogromna szansa, że nie będziesz zbyt dobrym księgowym i możesz być pewien, że Twoja pensja będzie to odzwierciedlać. Ludzie świetnie sobie radzą w pracy, którą lubią robić i są poniżej przeciętnej, jeśli nie cierpią swojego zajęcia. To fakt.

Ogrom ludzi uważa, że duży dochód jest równoznaczny ze szczęściem. Mam nadzieję, że dzisiejszy artykuł uświadomił Ci, że wcale tak nie jest. Powyżej pewnego poziomu pieniądze przestają mieć wpływ na to co najważniejsze: szczęście, radość, zadowolenie, duma.

Pieniądze mogą kupić Ci wygodę i luksus, ale nie szczęście. – Farrah Gray.

Warto więc żyć zgodnie ze sobą, swoimi talentami i zainteresowaniami. Jak pisałem w artykule Dlaczego Twoja pensja nigdy nie będzie sprawiedliwa?, jest zapotrzebowanie na ekspertów w każdej dziedzinie. Nieważne co robisz, ważne jak dobrze to robisz i w jakim stopniu pomagasz innym.

Jeśli ten artykuł Cię zainteresował to zalajkuj go i podziel się nim ze znajomymi.

Chętnie poznam Twoją opinię – skomentuj tego posta na portalach społecznościowych. Nie zapomnij mnie otagować, jeśli chcesz mieć pewność, że zobaczę Twój komentarz.

Polub Brieftip