Bardziej Ci to służy czy przeszkadza?

Ilość produktów byle jakich znacznie przewyższa ilość produktów porządnych, wartych jakiejkolwiek uwagi. Doskonale więc rozumiem wszystkie osoby, które nastawione są na robienie wszystkiego idealnie. Skoro nie mogą znieść wszystkich rzeczy za które przepłacają, szukają czegoś porządnego (np. ubrania), a znajdują wyłącznie kiepskie produkty i to ze słabej jakości materiałów, to nie dziw, że jeśli biorą się za coś to wymagają od siebie perfekcji. Ale jest tu mały haczyk:

Jeśli ustawisz swoją poprzeczkę na niesamowity, okropnie ciężko jest zacząć – Seth Godin.

Tak naprawdę wszystko da się poprawić i ulepszyć. Nie da się być idealnym i perfekcyjnym. Takie pojęcia nie mają żadnego przełożenia w świecie w którym żyjemy. Nie ma idealnego źródła energii, nie ma idealnego produktu, który zadowoliłoby wszystkich. Często pomysły ludzi, którzy szlifują je, dążąc do ideału, nigdy nie ujrzą światła dziennego. Więc w większości przypadków standard ideału jest po prostu nijakim standardem – nie prowadzi do niczego.

Uczenie się od ludzi sukcesu jest dobrym i inteligentnym posunięciem. Z drugiej strony bardzo łatwo popełnić błąd porównywania swojej obecnej sytuacji i swoich obecnych działań do tych, na których się wzorujemy. Należy mieć świadomość, że nawyki, reguły, strategie ludzi sukcesu nie są takie same jak wtedy gdy zaczynali.

Zwłaszcza na początku ważne jest żeby nie przejmować się wszystkim. Należy przemyśleć co jest najlepsze, a co wystarczające. Najlepsze czyli idealne przyprawi Cię tylko o ból głowy, zamiast ekscytować się tym co nadchodzi, będziesz wyczerpany myśleniem o wszelkich rzeczach, które musisz załatwić, musisz zdobyć i musisz się nauczyć, żeby zacząć jak najlepiej. Dlatego należy skupić się na tym co wystarczy, czyli rzeczami niezbędnymi żeby w ogóle zacząć. To sprawia, że nieidealny start jest tak naprawdę znacznie lepszy niż ten idealny.

Świetnym przykładem jest zdrowe odżywianie i dbanie o ciało:
-nie potrzebujesz nowych butów i ciuchów żeby zacząć ćwiczyć!
-Nie potrzebujesz kupować nowych garnków żeby zacząć jeść zdrowo.
-Nie potrzebujesz przeczytać kilku książek na temat zdrowego trybu życia, żeby zacząć!
Wystarczy, że zamienisz jeden codzienny posiłek na zdrowszą alternatywę! Wystarczy, że zaczniesz codziennie spacerować. To wystarczy, żeby zacząć. Podobnie ze wszystkim innym. Zacznij powoli, ale wreszcie ZACZNIJ.

Jeśli chodzi o mnie to często przyłapywałem się na unikaniu poprzez przygotowywanie. Cały czas miałem wrażenie, że muszę nauczyć się i przygotować się jeszcze lepiej. W rzeczywistości takie wrażenie było tylko bezpieczniejszą alternatywą niż faktyczne działanie. Bałem się zacząć, a swój strach skrywałem pod tą wymówką. Mówiłem sobie, że nie zacznę tego jeśli nie dowiem się wszystkiego na dany temat. W efekcie nie zacząłem nic.

Teraz moje podejście jest inne. Staram się dowiedzieć możliwie jak najwięcej w jak najkrótszym czasie, po czym wreszcie zaczynam. Daję sobie jakiś, moim zdaniem wystarczający i nie za długi czas, na naukę czegoś, a potem ruszam do boju. Sprawia to, że skupiam się na rzeczach najważniejszych i nie wpadam w pułapkę perfekcji.

Start, który nie jest idealny zawsze można poprawić. Wymóg perfekcji prowadzi do jego braku.

Chętnie poznam Twoją opinię – skomentuj tego posta na portalach społecznościowych. Nie zapomnij mnie otagować, jeśli chcesz mieć pewność, że zobaczę Twój komentarz.

Polub Brieftip