Zrób sobie więcej!

Być może słyszałeś kiedyś powiedzenie jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz. Jest w nim dużo prawdy. Przed Einsteinem uważano, że czas jest obiektywny, niezależny od nikogo. Sądzono, że płynie wyłącznie do przodu, zawsze i wszędzie z jednakowym tempem. Potem pojawiła się teoria Alberta Einsteina, która mówi, że czas jest bardzo osobistym odczuciem. W podręcznikach z fizyki często podaje się przykład braci bliźniaków. Jeden zostaje na ziemi, a drugi wsiada w rakietę i leci w kosmos. Po dłuższym okresie wraca. Okazuje się, że jeden z bliźniaków jest młodszy niż drugi! To właśnie relatywizm czasu. Czas jest zależny od poruszającego się obserwatora.

Jednak to fizyczne odniesienie do czasu nie jest jedynym prawdziwym. Zauważ, że dla każdego z nas stanie w kolejce w banku, poczcie, sklepie trwa wieczność! Z drugiej strony, kiedy robimy coś przyjemnego i ciekawego, czas upływa nam znacznie szybciej. Dlaczego tak się dzieje? Bo czas to tak naprawdę emocje!

Skąd pojawia się wrażenie, że coś się dłuży, albo że trwa wieczność? Ponieważ po pierwsze odczuwamy odpowiednie emocje takie jak znudzenie, a po drugie patrzymy na zegarek co chwilę. Dlatego, że nasz umysł rejestruje tak często czas i zwraca uwagę na każdą sekundę, która upłynęła, odnosimy wrażenie powolnego upływu czasu.

Z drugiej strony mało kto patrzy często na zegarek gdy jest pochłonięty czymś genialnym. Nie dość, że czuje bardzo przyjemne emocje, odcina się od świata i oddaje się w całości danej czynności, to jeszcze mierzy czas co godzinę, co kilka godzin. W takim przypadku nasz umysł nie przywiązuje uwagi do tego jak czas upływa, w związku z czym mamy wrażenie, że to co dobre, szybko się kończy.

Jeżeli chcesz aby czas płynął wolniej lub szybciej – zmień swoje emocje! To wystarczy. Bądź kreatywny, znajdź sobie ciekawe zajęcie, pomyśl jak mógłbyś umilić swój czas, a na pewno upłynie szybko.

Skoro czas to emocje, musisz zrozumieć jeszcze jedną rzecz – CZAS SIĘ ROBI. Nie myśl od dziś w kategoriach, że czas się ma, brakuje czasu, nie masz czasu, czas goni. Od dziś bądź świadom tego, że czas się robi.

Prawda jest taka, że zawsze znajdziesz czas na rzeczy, które są dla Ciebie najważniejsze. Jeśli czytanie książki tygodniowo jest dla Ciebie ważne, to znajdziesz na to czas. Jeżeli chodzenie na siłownie jest ważne – znajdziesz czas żeby to robić! Jeśli bycie z ukochaną osobą albo rodziną jest dla ważne dla Ciebie, zrobisz czas żeby z nimi być. Z drugiej strony – jeśli nie dbasz o coś wystarczająco, to nie poświęcisz na to czasu i znajdziesz sobie wymówkę, że go nie masz.

Nigdy, przenigdy nie wolno używać Ci wymówki pod tytułem nie mam czasu, zamiast tego powiedz sobie wprost – to nie jest dla mnie aż takie ważne. Jeśli mówisz swojemu dziecku, że nie masz czasu iść na jego spektakl – lepiej przyznaj się przed sobą, że rozwój Twojego dziecka nie jest ważny dla Ciebie tak jak praca.

Z tego wynika, że istota ludzka nie zrobi niczego, czego nie musi zrobić. Jeżeli coś jest bardzo ważne, to masz podejście, że musisz się tym zająć i w efekcie zrobisz czas na to.

Kiedyś, moją ulubioną wymówką był brak czasu. Miałem poczucie, że mam ogromnie dużo spraw na głowie i nie dam rady wcisnąć niczego więcej. Każdego dnia ćwiczyłem 5 min dziennie, co i tak wtedy wydawało się dużym poświęceniem czasu. Jaki głupi byłem! Dziś ćwiczę ponad 20 min dziennie i czuję, że mam na to czas! Czuję wewnętrzny luz i spokój. Jestem świadom, że wybrałem w danym momencie to co jest dla mnie najważniejsze i temu właśnie poświęciłem swój czas. Zrobiłem i wyprodukowałem czas na to zajęcie.

Jeżeli nie masz czasu, znajdź sobie dodatkowe zajęcie. – przysłowie japońskie.

Okaże się, że jeśli zdecydujesz się uczynić coś ważnym, to jakimś cudem znajdziesz czas na to. Jeśli nie znajdziesz, to tylko dlatego, że nie jest to dla Ciebie wystarczająco ważne.

Bądź ze sobą szczery i przyznaj, że są rzeczy na których Ci aż tak nie zależy, zamiast powtarzać, że nie masz czasu. Taka szczerość wyzwoli Cię, da Ci władzę i poczucie kontroli nad życiem bo świadomie podejmiesz decyzję, że coś w końcu zaczniesz robić, albo sobie to odpuścisz.

Chętnie poznam Twoją opinię – skomentuj tego posta na portalach społecznościowych. Nie zapomnij mnie otagować, jeśli chcesz mieć pewność, że zobaczę Twój komentarz.

Polub Brieftip