Różne rodzaje inteligencji według Howarda Gardnera.

Nie daj złapać się w pułapkę testów IQ. Okazuje się, że nie można określić czyjegoś potencjału, na podstawie ilości punktów zdobytych na takim teście. Amerykański psycholog Howard Gardner głosi teorię inteligencji wielorakiej. Chodzi o to, że inteligencja człowieka jest wielowymiarowa i istnieją jej różne rodzaje. Być może, jest to odpowiedź na pytanie czemu w szkołach najinteligentniejsi uczniowie z najlepszymi ocenami, często zachowują się jak dzieci lub nie potrafią dogadać się z nikim.

Rodzaje inteligencji można zbadać poprzez obserwację i ocenę osoby, w różnych sytuacjach życiowych. Jej typy można doskonalić, ulepszać i rozwijać. Nikt z nas nie urodził się z określonymi poziomami inteligencji. Mamy na nią wpływ. Poprzez odpowiednie ćwiczenia i działania możemy zostać geniuszami w danych dziedzinach.

Oto rodzaje inteligencji według Howarda Gardnera:

Inteligencja logiczno-matematyczna – to właśnie tylko ten rodzaj, badają znane nam testy IQ. Odpowiada ona za dostrzeganie powtarzających się wzorców i różnych prawidłowości. Pozwala łatwiej rozwiązywać rożne łamigłówki. Osoby posiadające wysoko rozwinięty ten typ inteligencji, lubią eksperymentować. Cechuje je rozwinięte myślenie abstrakcyjne.

Inteligencja ruchowa – odpowiada za koordynację ruchową. Pozwala szybciej uczyć się różnych manewrów. Osoby takie uwielbiają często poznawać nowe ruchy (np. taneczne), budować coś, czy grać w gry wymagające aktywności fizycznej.

Inteligencja muzyczna – osoby takie charakteryzują się posiadaniem słuchu muzycznego (dlatego łatwiej przychodzi im nauka gry na instrumencie czy śpiewu). Osoba z tym rodzajem inteligencji jest wrażliwa na muzykę. Potrafi lepiej wyrazić siebie przy pomocy utworów.

Inteligencja językowa – jest podobna do muzycznej, ale dotyczy języka. Pozwala posługiwać się bogatym słownictwem, wrażliwością na słowa. Ułatwia i przyspiesza naukę języków obcych. Osoby o wysokiej inteligencji językowej, łatwiej wyrażają i zapamiętują informacje w formie słów.

Inteligencja przestrzenna – odpowiada za rozpoznawanie kształtów, wzorców, miejsc. Ułatwia poruszanie się w przestrzeni. Osoby takie potrafią docenić sztukę i wyobrażać sobie trudne kształty czy lokacje.

Inteligencja interpersonalna – odpowiada za kontakty międzyludzkie. Ułatwia odczytywanie intencji i motywów ludzi. Pozwala odnaleźć się w towarzystwie. Wiąże się z inteligencją emocjonalną, empatią. Osoby takie charakteryzują się zwiększoną umiejętnością perswazji.

Inteligencja intrapersonalna – to umiejętność rozumienia siebie samego, swoich potrzeb, emocji i motywów. Osoby takie potrafią się zmotywować i posiadają silną wolę do działania. Często są indywidualistami, nieco skrytymi oraz bywają wstydliwe.

Inteligencja przyrodnicza – jest odpowiedzialna za rozumienie otaczającego nas świata przyrody. Osoby posiadające wysoko rozwinięty ten rodzaj inteligencji, lubią przebywać i dobrze czują się w środowisku naturalnym. Lubią ją obserwować i analizować. Rozumieją dobrze naturę, dbają o nią, są opiekuńcze w stosunku do zwierząt, lubią zbierać i kolekcjonować rośliny.

Warto w tym momencie zastanowić się, jakie są Twoje atuty. Pomyśl, które z powyższych rodzajów inteligencji masz lepiej rozwinięte, które gorzej. Warto zdawać sobie z tego sprawę. Pozwoli Ci to na lepszą ocenę swoich możliwości i kierowanie swoim życiem. Ważne abyś zawsze pamiętał, że każdy rodzaj inteligencji może być ulepszony i rozwijany. Możesz i jesteś w stanie opanować wszystko. Być może to, czego się tu dowiedziałeś, stanowi pierwszy krok na drodze, do rozwoju Twoich zdolności.

Na blogu znajduje się test inteligencji wielorakiej. Jeżeli jesteś zainteresowany, odwiedź stronę: Test inteligencji wielorakiej.

Chętnie poznam Twoją opinię – skomentuj tego posta na portalach społecznościowych. Nie zapomnij mnie otagować, jeśli chcesz mieć pewność, że zobaczę Twój komentarz.

Polub Brieftip