Poznaj technikę porannych stron.

Dzisiejszy sposób na wzbudzanie kreatywności jest dość popularny wśród pisarzy. Jest również nauczany podczas niektórych kursów dla menadżerów oraz pracowników wyższego szczebla jako narzędzie do pobudzania kreatywności, która ma służyć rozwojowi firmy.

Jak to działa?

Poniżej przeczytasz kolejne kroki tej techniki. Chodzi o to, że z każdego ranka musisz zapełnić kilka stron swoimi myślami, które będą na pograniczu jawy i snu.

  1. Jest to pierwsza rzecz, którą robisz rano, po przebudzeniu. Przed kawą, śniadaniem oraz internetem.
  2. Musisz zapisać przynajmniej 3 strony. W tym celu używasz wyłącznie kartki i długopisu. Żadnego komputera.
  3. Nie oceniaj tego co piszesz. Nieważne czy jest to coś genialnego czy beznadziejnego. Chodzi o przelanie tego co masz w głowie na papier.
  4. Musisz robić to codziennie, bez wyjątków.

Nie wiesz o czym pisać?

W książce Pragmatic Thinking and Learning (z której czerpię wiedzę na temat kreatywności) opisany jest przypadek pewnego dyrektora, który uważał tę technikę za kompletne marnotrawstwo czasu. Zaczął więc pisać na swoich kartkach: Nie wiem o czym pisać. Bla bla bla (jest to jak najbardziej dozwolone).

Po pewnym czasie zauważył, że jego zapiski zaczęły zawierać coraz to bardziej sensowne rzeczy. Przykładowo były to nowe kierunki rozwoju firmy, plany marketingowe, rozwiązania problemów, z którymi się borykał. Z czasem przekonał się, iż jest to efektywny sposób na gromadzenie dobrych pomysłów.

Dlaczego rano?

Po przebudzeniu Twój umysł jest w stanie rozbudzania. Nie przeszedł jeszcze w pełni w tryb dzienny. Nie nastawił się jeszcze na rzeczywistość, jej ograniczenia, problemy i trudności. Przez jakiś czas jesteś więc śpiąco-kreatywny.

Jak więc będzie wyglądał Twój jutrzejszy poranek? Po wstaniu, zapiszesz 3 strony A4. Użyjesz do tego kartek i długopisu, który naszykujesz sobie dziś wieczorem. Jak już wspomniałem – sucha wiedza nie działa. Użyj jej. Baw się nią. Dzięki temu poznasz siebie i być może zauważysz, iż jesteś jeszcze bardziej kreatywny niż sądziłeś.

część 6

Chętnie poznam Twoją opinię – skomentuj tego posta na portalach społecznościowych. Nie zapomnij mnie otagować, jeśli chcesz mieć pewność, że zobaczę Twój komentarz.

Polub Brieftip