Technika zbierania mentalnych kamyczków.

Ten artykuł będzie szczególnie przydatny jeżeli tworzenie tekstów jest Ci często potrzebne. Jesteś/chcesz być bloggerem? Piszesz książkę? Eseje? Wypracowania? Każda okazja żeby coś napisać jest ćwiczeniem samym w sobie. Nie da się zrobić czegoś dwa razy tak samo. Za każdym razem Twój mózg uczy się i rozwija.

Co sądzisz na dany temat? Jaką wiedzę posiadasz? Czy masz wartościowe informacje, których możesz dostarczyć swoim czytelnikom? Pisanie dla szerszej publiczności to świetny sposób na określenie swoich myśli oraz przekonań.

Ale jak zacząć? Często nie wiesz o czym chcesz pisać, jaki ma być wstęp, jaka puenta. Warto zapoznać się ze sposobem Jerry’ego Weinberga.

Zbieranie ładnych kamieni

Wychodzisz na łąkę, nieopodal lasu, Twoim celem jest zebranie ładnych i wyjątkowych kamieni. Nie planujesz jak mają wyglądać ani ile ma ich być. Po prostu spacerujesz i zbierasz kamyczki, które wpadną Ci w oko. Chcesz mieć z nich kiedyś ładny zbiór.

Kiedy masz już taką kupkę kamieni, możesz pochodzić wokół niej i wybrać te, które akurat będą pasować do fragmentu budowli, nad którym aktualnie pracujesz.

Czy rozumiesz metaforę? Miej nawyk gromadzenia mentalnych kamyczków. Kiedy będziesz miał już kolekcję, dużo łatwiej będzie Ci coś stworzyć.

Jak pokonać blokadę pisarską?

Poznany przed chwilą sposób gromadzenia pomysłów można udoskonalić. Przypuśćmy, że pracujesz nad jakimś tekstem i nie masz zielonego pojęcia co napisać. Napisz byle co. Jak to? Chodzi o to, żeby pobudzić Twój umysł. Jeśli siedzisz i myślisz o tym, że nie wiesz co napisać, tworzysz coraz większą dziurę.

W momencie kiedy zaczniesz pisać lub nawet udawać, że piszesz sensowną rzecz, Twój umysł zostanie pobudzony do działania. Pozostaje kwestią czasu, aż zaczną Ci do głowy przychodzić coraz to lepsze pomysły.

Aby wprawić maszynerię Twojej kreatywności w ruch, zadaj sobie kilka pytań. Nowe pomysły są gwarantowane. Zaznaczam tylko, że pytania nie są celem samym w sobie, a jedynie iskrą, która ma rozniecić twórczy pożar. Jeśli naprawdę chcesz uzyskać porządny efekt – zapisz odpowiedzi na kartce, a w trakcie pisania mów wszystko nagłos.

  • Jaka jest moja opinia na ten temat? Zgadzam się czy nie? Polecam gorąco czy z ostrożnością? Zachwycam się?
  • Jaka jest moja wiedza na ten temat? (wypisz wszystko co wiesz)
  • Jakie kamyczki (pojedyncze, niepowiązane pomysły) mógłbym umieścić w swoim tekście?
  • Gdybym był przyszłym czytelnikiem – czego oczekiwałbym po tekście? Czego chciałbym się dowiedzieć i w jakiej kolejności? Jak chciałbym się poczuć?
  • Co tak naprawdę jest kluczowe? Które kwestie są tylko dodatkami, a które 3 są naprawdę niezbędne?

Powyższe pytania mają na celu przywołać do Twojej głowy kilka pomysłów, byle jakich – zapisz je. Potem pomyśl jak je ulepszyć albo zastąpić lepszymi. Zbieraj kamyczek do kamyczka, aż powstanie cała kolekcja. Jeśli wybierzesz z niej najlepsze okazy, to z pewnością zbudujesz coś wartościowego.

Po raz kolejny gorąco zachęcam do wypróbowania poznanej dziś techniki. Celowo opisałem tylko jedną. Znów proszę – nie czytaj moich postów, przetestuj je. Zajmie to tylko kilka minut. Weź jedną rzecz, która Cię najbardziej zaintrygowała i pobaw się nią.

W kolejnej części przedstawię Ci kolejną technikę, która w pewnym sensie pozwoli Ci stworzyć most pomiędzy światem Twoich snów, a rzeczywistością. Czyż to nie doskonały sposób na wzbudzenie kreatywności?

część 5

Chętnie poznam Twoją opinię – skomentuj tego posta na portalach społecznościowych. Nie zapomnij mnie otagować, jeśli chcesz mieć pewność, że zobaczę Twój komentarz.

Polub Brieftip