Oto jakie możliwości kryją się w zakamarkach Twojego umysłu.

Ten artykuł będzie niczym innym, jak przedstawieniem sposobów na lepszą komunikację z piekielnie potężnym narzędziem, które posiadasz – Twoją prawą półkulą mózgu. Nieważne z jak trudnym problemem, decyzją czy zadaniem właśnie się borykasz. Jest bardzo możliwe, że gdzieś w zakamarkach Twojej podświadomości kryje się rozwiązanie, którego potrzebujesz. Ale jak je uzyskać?

Zanim zaczniemy, przedstawię Ci co nieco informacji na temat działania Twojego mózgu.

Każda informacja zostaje zapisana

Wiem, że powyższe zdanie brzmi bardzo podejrzanie. W końcu ile razy poszedłeś na zakupy i zapomniałeś kupić jakiegoś produktu? Przynajmniej kilka. Dzieje się to, ponieważ o ile informacje są zapisywane w Twoim mózgu, to niekoniecznie łatwo możesz się do nich dostać. Twój system zapamiętywania wiadomości działa bez zarzutu. To system ich odzyskiwania lubi płatać nam figle.

Pamiętasz kiedy ostatnim razem jechałeś do szkoły lub pracy? Jak dokładnie wyglądała Twoja podróż? Nie sądzę żebyś umiał mi odpowiedzieć. Podobnie może się zdarzyć kiedy czekasz w kolejce lub czytasz książkę. Nie utraciłeś tego wspomnienia. Kiedy starasz się rozwiązać jakiś trudny problem, cała Twoja pamięć jest skanowana nawet ta, do której świadomie nie możesz się dostać.

Być może doświadczyłeś tego kiedy przypomniałeś sobie coś ważnego, w momencie kiedy akurat myślałeś o niebieskich migdałach.

Dlaczego świadome próby przywołania wspomnienia są nieskuteczne?

Świadomie zapamiętujemy najlepiej te wydarzenia, które były powiązane z silnymi emocjami. Kiedy starasz się analizować problem, myślisz o nim nieustannie, pracuje Twoja lewa półkula mózgu. Nie potrafi ona przeskanować całej Twojej pamięci. Potrafi tego dokonać prawa półkula.

Wszystko byłoby super, gdyby nie fakt, że w jednym momencie tylko jedna półkula ma dostęp do pamięci. To znaczy, że jeśli sobie chcesz coś przypomnieć świadomie – przy pomocy lewej półkuli mózgu, Twoje zmagania ze wspomnieniami będą dość mizerne.

Kiedy natomiast odpuszczasz sobie i przestajesz świadomie myśleć nad danym problemem, Twoja prawa półkula rusza do boju. Podświadomie skanuje Twoje wspomnienia w poszukiwaniu podobieństw do aktualnego problemu. Ma dużo potężniejsze zdolności w tej kwestii niż lewa półkula. Dlatego kiedy nie myślisz o niczym ważnym znikąd pojawia się informacja, którą wcześniej próbowałeś sobie przypomnieć.

To prawa półkula natrafiła na rozwiązanie (mogła, ponieważ pamięć nie była zajęta przez lewą) i przywołała informację do Twojej świadomości. Ważne jest zrozumienie, że odpowiedź nie zawsze jest oczywista. Prawa półkula bowiem nie przetwarza języka ani logiki. Nie może więc słowami powiedzieć Ci jak rozwiązać dany problem.

Koszmar Eliasa Howe’a

W 1845 Elias Howe pracował nad pewnym wynalazkiem – ściegiem łańcuszkowym od maszyny do szycia. Miał spore problemy z tym zadaniem. Pewnej nocy, po długim, ciężkim i dość nieproduktywnym dniu, ze snu wyrwał go przerażający koszmar.

Przyśniło mu się, że był w Afryce i grupa głodnych kanibali próbowała go zjeść. Znajdował się w dużym pojemniku z gorącą wodą. Próbował uciec, ale setki kanibali dźgało go dziwnie wyglądającymi włóczniami. Miały one dziury na końcach. Wyglądały podobnie jak igła do szycia… Różniły się tylko małym szczegółem. Oczywiście historia kończy się tym, iż dostał patent na swój wynalazek.

Rozumiesz do czego zmierzam? Elias znał od dawna rozwiązanie swojego problemu. Miał tylko kłopot ze świadomym dotarciem do niego. Skoro prawa półkula nie umie zwerbalizować informacji, to jak miała przedstawić je Eliasowi? Zrobiła to przy użyciu metafory w trakcie kiedy spał.

Zwróć uwagę na fakt, iż problem, z którym borykał się Elias, wcale nie był natury artystycznej, ale technicznej. Mim to, jego prawa półkula pozwoliła mu odnaleźć rozwiązanie. Podobnie działał Edison, który zmagając się z danym problemem, siadał na wygodnym krześle, a w ręku trzymał tackę, która budziła go, wypadając z dłoni za każdym razem, kiedy zasypiał. Od razu po przebudzeniu, notował swoje pierwsze myśli i obrazy, które pamiętał z momentu zapadania w sen.

Wiele pomysłów ciężko zwerbalizować

Umiesz rozpoznać twarze setek osób. Ale kiedy każę Ci opisać Twarz Twojej matki lub ojca, zaczniesz mieć niemały problem. Powód tego jest prosty – rozpoznawanie Twarzy (i większości innych wzorców) zachodzi w prawej półkuli. Niektóre rzeczy jest po prostu ciężko opisać słowami. Zwłaszcza jeśli nie jesteś specjalistą w rysowaniu portretów.

Ciekawostka: badania wykazują, że znaczna większość nie potrafi odczytać tekstu, który pojawia się w snach (nagłówki, znaki drogowe).

Eksperyment z numerkami

Grupa naukowców przeprowadziła eksperyment, który polegał na tym, że dwóm grupom studentów pokazywano losowe liczby pojawiające się w różnych miejscach ekranu komputera. Jedna grupa widziała dodatkowo migający numer, który pojawiał się losowo w różnych miejscach. Ten numerek poprzedzał liczbę główną, która się wyświetlała w obu grupach. Trik polegał na tym, że wcale nie było to losowe zachowanie migającego numerka. Stał za nim pewien subtelny wzorzec.

Okazało się, że grupa z migającym numerkiem potrafiła wskazać lokalizację głównej liczby znacznie szybciej niż druga grupa. Uczestnicy lepszej grupy nie byli w stanie jednak powiedzieć dlaczego tak dobrze im idzie. Wydawało im się, że mają po prostu szczęście. W rzeczywistości podświadomie rozgryźli wzór wyświetlania, który zachodził na monitorach, ale nie potrafili tego opisać słowami. Czuli, że tak powinno być i już.

Najbliższe artykuły z tego cyklu, będą dotyczyć najlepszych na świecie technik na wzbudzanie kreatywności i synchronizacji obu półkul. Wszystko to, aby wykorzystać istniejący w Tobie pełen potencjał, do rozwiązania nawet najtrudniejszego problemu. Nie musisz już zdawać się na tradycyjne i dość kiepskie metody, których zostałeś nauczony w szkole.

Niezależnie czy jesteś pisarzem, artystą, inżynierem czy studentem medycyny. Istnieją sposoby dzięki, którym praca nad danym problemem, obrazem czy dziełem, może zostać wzniesiona na całkiem nowy poziom. To dzięki lepszemu wykorzystaniu Twojej prawej półkuli, która posiada niesamowite zdolności. Twoim zdaniem jest nauczyć się z nich korzystać. Cała sztuka tkwi w tym, aby obie półkule współpracowały ze sobą możliwie najskuteczniej.

Zapraszam więc już wkrótce. Jeśli dowiedziałeś się czegoś nowego i ciekawego z tego artykułu, to zachęcam do zalajkowania go i podzielenia się nim ze znajomymi.

część 2

Chętnie poznam Twoją opinię – skomentuj tego posta na portalach społecznościowych. Nie zapomnij mnie otagować, jeśli chcesz mieć pewność, że zobaczę Twój komentarz.

Polub Brieftip