Jak Frank Underwood zaszedł na szczyt i jak Ty możesz zrobić to samo?

Pieniądze nie są tak ważne, jak to kim jesteś i co możesz

Frank Underwood bardzo często podkreśla swój brak szacunku do ludzi, którzy wybierają pieniądze ponad władzę. Jak mawia: Pieniądze są jak luksusowa rezydencja, która zaczyna się rozpadać po 10 latach. Władza jest jak twierdza ze starego kamienia, która stoi przez wieki.

Powyższy cytat można rozumieć trochę bardziej moralnie: pieniądze nie znaczą nic ponad luksus i wygodę, to kim jesteś zawsze będzie czymś prawdziwie cennym, działającym na Twoją korzyść. Warto więc przestać skupiać się na sprawach czysto materialnych i zacząć myśleć w kategoriach możliwości pomocy ludziom, rozwijania się, czynienia różnicy na świecie.

Sukces to trudne decyzje, których większość unika

Powinno być trudno. Gdyby było łatwo, każdy by to robił. – Tom Hanks, A League of Their Own

Ilu znasz ludzi, którzy są naprawdę odpowiedzialni? Którzy mówią, że zadzwonią za godzinę i faktycznie to robią? Którzy terminowo dotrzymują każdej danej obietnicy? Ja bardzo niewielu. Większość ludzi boi się trudnych zobowiązań. Właśnie dlatego większość nie osiąga sukcesu.

Ludzie nie są przyzwyczajeni przegrywać, nie są w ogóle przyzwyczajeni grać. Dlatego jeśli zacznie być pod górkę, poddają się. Na szczyt docierają wyłącznie nieliczni. To Ci, którzy wiedzą czego chcą i są w stanie robić co trzeba, mimo wszelkich trudności. Zagryź więc mocno zęby i idź przed siebie.

Ból jest tymczasowy. Może trwać minutę, godzinę, dzień lub nawet rok. W końcu jednak ustąpi i coś innego zajmie jego miejsce. Jeśli jednak się poddam, będzie trwać zawsze. – Lance Armstrong

Koniec jest wtedy, kiedy Ty mówisz, że to koniec

Frank nigdy się nie poddaje, nigdy nie odpuszcza. Co najwyżej modyfikuje swoje podejście do sprawy. Nawet w momentach kiedy wszyscy są przeciw niemu i nic nie idzie zgodnie z planem – on ciągle działa.

Nie przegrałeś jeśli ciągle grasz. Porażka jest tylko wtedy, kiedy Ty myślisz, że przegrałeś, tylko kiedy Ty przestajesz podążać w wyznaczonym kierunku. Ani sekundę wcześniej.

Nie wygrywa ten z większą armią, ale ten z lepszym wywiadem

Informacja jest kluczem. Co wiesz na temat dziedziny, którą chcesz podbić? Chcesz zarobić – co wiesz o robieniu interesów? Co wiesz o swojej gałęzi przemysłu? Co wiesz o swojej konkurencji?

Frank posiada specjalnego, bliskiego współpracownika, którego zadaniem jest jedno – pozyskać informacje. Underwood zna wszystkie słabe i mocne strony swoich kolegów, przyjaciół, bliskich, przeciwników. Na każdego ma teczkę.

Płynie z tego bardzo dobra nauka – odrób swoją pracę domową. Nie inwestuj tylko w suchą i teoretyczną wiedzę na temat danej dziedziny. Skup się również na ludziach, których spotykasz, którzy są ważni, którzy mogą mieć wpływ na Twoje życie.

Mało tego, warto interesować się nowościami, spekulacjami, nadchodzącymi zmianami. Są to potencjalne okazje, które będziesz mógł wykorzystać tylko wtedy, jeśli będziesz przygotowany. Nie możesz zamknąć się we własnym pokoju, skupić się na jednym, ignorować sytuację poza swoim kątem i liczyć na to, że będziesz w stanie się przebić. Przebija się człowiek, który orientuje się w rzeczach i ludziach, którzy są ważni.

Znaj historię innych, lubi się ona powtarzać

Frank często przytacza cytaty ludzi sukcesu i postaci historycznych. Zna ich porażki oraz zwycięstwa. Krótko mówiąc – idzie na skróty. Uczy się na błędach innych. Dziesiątki i setki lat doświadczeń ludzi są streszczone w książkach.

Ten prosty fakt pozwala zaoszczędzić energię i czas, których nie musisz marnować na powtarzanie porażek, o których możesz po prostu przeczytać. Natura ludzka, w ciągu ostatnich tysięcy lat, wcale się aż tak nie zmieniła. Ciągle wpadamy w te same pułapki i popełniamy te same błędy, zmieniają się jedynie czasy oraz kontekst. Każde pokolenie wydaje się inne, natomiast boryka się z tymi samymi problemami, nawet jeśli nadaje im inną nazwę.

Historia lubi się powtarzać i każdy może wykorzystać to na swoją korzyść. Jeśli tylko jest chętny ją poznać.

Miej żelazne zasady

W odróżnieniu do reszty polityków, Frank posiada swój osobisty kodeks, którego broni za wszelką cenę. Może go modyfikować, ponieważ ciągle się uczy i rozwija. Nigdy natomiast nie złamie żadnej ze swoich zasad.

Nigdy się nie ugnie, nikt go nie przekupi. W jego uporze i konsekwencji postępowania tkwi jego siła. Jego zbiór zasad jest mapą, która pozwala mu wspinać się po szczeblach rządowej kariery. To nie tylko zwykłe reguły, to jego życiowa filozofia, z którą jest całkowicie spójny.

Ludzie z czasem dostrzegą i docenią każdego, kto trzyma się swoich życiowych zasad. Dlaczego? Ponieważ większość jest słaba. Większość ludzi potrzebuje oparcia, porady, przytulenia, wskazówki, pomocy. Dlatego docenią kogoś, kto ich nigdy nie zawiedzie. Z tego powodu wszyscy ufają Frankowi i chętnie robią z nim interesy.

Mam nadzieję, że ten krótki cykl artykułów o Franku Underwoodzie, był dla Ciebie ciekawy oraz inspirujący. Moim celem było wybranie wszystkich cech tego nietypowego bohatera, które mnie fascynują i uważam za warte poznania.

Czy Twoim zdaniem, opisane w artykułach, cechy sukcesu Franka Underwooda byłyby wystarczające? Czy mógłby zajść tak daleko bez wyrządzania krzywdy innym? Moim zdaniem tak.

Jeżeli wyniosłeś coś dla siebie, to zapraszam do lajkowania artykułu oraz podzielenia się nim ze znajomymi.

Chętnie poznam Twoją opinię – skomentuj tego posta na portalach społecznościowych. Nie zapomnij mnie otagować, jeśli chcesz mieć pewność, że zobaczę Twój komentarz.

Polub Brieftip