Wielkimi krokami zbliżamy się do końca cyklu artykułów Czego nie mówią nam o pieniądzach i bogactwie? W dzisiejszym artykule dowiesz się czy nawet najlepiej przemyślane inwestycje mogą być głównym źródłem utrzymania? Czy możesz powierzyć swoją przyszłość giełdzie?

W książce Inwestycyjne Przebudzenie głównym bohaterem jest Paweł. Młody, ambitny i trochę naiwny facet. Czytając kolejne strony i rozdziały można zaobserwować jak się zmienia, jak dorośleje, nabiera pokory i mądrości.

Zawdzięcza to swojemu mentorowi Piotrowi, którego zdaniem giełda i ryzykowne inwestycje to doskonały sposób na budowanie bogactwa, ale tylko jeśli posiadamy odpowiednią wiedzę oraz wolne środki. Piotr uważa jednak, że nigdy nie powinno być to głównym źródłem dochodów. Giełdzie nie wolno zawierzać swojej przyszłości.

Jak porządnie dywersyfikować?

Podstawowa zasada inwestowania brzmi: nie trać pieniędzy. Dywersyfikacja służy właśnie temu. Chodzi o to, aby zainwestować w obiecujące, ale niezależne od siebie okazje. Dywersyfikacją nie jest inwestowanie różne w produkty finansowe i systemy, które opierają się na tym samym rynku. Dlaczego? Ponieważ jeśli rynek upadnie, nic Cię nie uratuje i nie będziesz miał z czego żyć.

Jeżeli jednak stworzysz różne, niezależne źródła przychodu, to szansa jest duża, że jeśli jedno zawiedzie, pozostałe Cię uratują.

Posadź drzewo i bądź cierpliwy

Cierpliwość to jedna z najważniejszych cech przy inwestowaniu. Jeśli czujesz ogromny entuzjazm i nie potrafisz ochłonąć, to znak, aby poczekać. Ktoś kto 20 lat temu posadził drzewo, pielęgnował je i doglądał, dziś może cieszyć się jego cieniem.

Owszem, możesz posadzić drzewo i napakować je sterydami, aby urosło jak najszybciej. Będzie to niezgodne z naturą. Drzewo urośnie szybko, ale będzie brzydkie, powyginane, z guzami. Podobnie jest w życiu. Jeśli na siłę przyspieszasz sprawy, nie obejdzie się bez negatywnych konsekwencji. Na wszystko musi przyjść czas.

W artykule Odpowiedzialność – problem czy zysk opisałem ciekawe podejście do życia. Polega ono na zdaniu sobie sprawy, że człowiek i warunki, w których się znajduje, muszą być do siebie adekwatne. Jeśli człowiek jest mądry i pracowity, ale żyje w kiepskich warunkach, to najprawdopodobniej te warunki się poprawią.

Jeśli natomiast ktoś jest głupi, rozrzutny, działa w sposób nieprzemyślany, ale żyje dostatnio, to ten stan nie potrwa długo i z czasem się pogorszy. Zawsze są dwa wyjścia:

  • albo Ty dostosujesz się do warunków, które Cię otaczają,
  • albo otaczające Cię warunki dostosują się do Ciebie.

Postaw na stabilność

Jeśli chcesz inwestować, to miej w życiu stabilne źródło dochodu. Nie chodzi o to, aby nie robić nic, ale o to, aby maksymalizować to co się ma. Bądź nastawiony na to, że 95% systemów i platform działa przede wszystkim po to, aby zarobić nie z Tobą, ale kosztem Ciebie. Bardzo mało tworów finansowych działa całkowicie w dobrej wierze. Z drugiej strony nie nauczysz się co jest warte uwagi dopóki nie popróbujesz.

Lekcja 8: co robić, gdy nikt w Ciebie nie wierzy?

Jeśli artykuł był ciekawy i przydatny, proszę o lajk. :)

Chętnie poznam Twoją opinię – skomentuj tego posta na portalach społecznościowych. Nie zapomnij mnie otagować, jeśli chcesz mieć pewność, że zobaczę Twój komentarz.

Polub Brieftip