Ludzie tracą pieniądze z powodu kiepskiej inwestycji i obwiniają przyjaciół. Nienawidzą swojego życia i obwiniają Boga. Nie rozumieją, że są odpowiedzialni za wszystko czego doświadczają. To właśnie spychacze.

Kolejnym wnioskiem, który wyciągnąłem z książki Pawła Nazaruka pt. Inwestycyjne przebudzenie jest:

jesteś odpowiedzialny za wszystkie złe i dobre inwestycje.

Naturalnym zachowaniem ludzi w przypadku porażki jest obwinianie innych. Zwalają winę na system, na przyjaciół, którzy polecili im zainwestować, na pechowy los. Nie ukrywam, że sam czasem jestem spychaczem. Kto nie jest niech napisze w komentarzu. :)

Zamiast narzekać, ludzie powinni poznać porządnie okazję inwestycyjną. Powinni zadziałać strategicznie. Powinni zainwestować wyłącznie wolne środki. Powinni, ale nie zrobili. Zamiast tego wzięli pożyczkę i bezmyślnie, z rządzą w oczach dokonali wpłaty z nadzieją na pławienie się w luksusach.

Oczywiście nie udało się, a teraz nie patrzą na swoje błędy, ale na błędy wszystkich innych. W praktyce, większość przyjaciół, którzy złożyli się, aby dokonać wspólnej inwestycji, będą donosić jeden na drugiego i mieszać się nawzajem z błotem. Wszystko po to, aby bezwzględnie odzyskać stracone pieniądze.

Po raz kolejny powtarzam:

  • nie inwestuj pożyczonych pieniędzy,
  • nie pożyczaj innym na inwestycje,
  • inwestuj wyłącznie wolne środki,
  • musisz doskonale znać swoją inwestycję, zarówno system jak i ludzi.

Jeśli coś pójdzie nie po Twojej myśli, patrz wyłącznie na siebie. Weź odpowiedzialność i pomyśl co mogłeś zrobić lepiej i gdzie zawaliłeś sprawę. Nie po to, aby się psychicznie dobijać, ale po to, aby wyciągnąć wnioski, rozwinąć się i następnym razem zrobić to jak należy.

Pamiętaj – Ty podjąłeś ostateczną decyzję o dokonaniu wpłaty. Nikt nie wziął Twoich pieniędzy siłą…

Lekcja 4: wiedz, że nic nie wiesz

Chętnie poznam Twoją opinię – skomentuj tego posta na portalach społecznościowych. Nie zapomnij mnie otagować, jeśli chcesz mieć pewność, że zobaczę Twój komentarz.

Polub Brieftip