To pierwsza lekcja z cyklu Czego nie mówią nam o pieniądzach i bogactwie. Jak na pierwszą lekcję przystało, powinna omawiać rzeczy fundamentalne. Fundamentalne jest zrozumienie, że nie da się niczym dobrze zarządzać, jeśli nie umie się zarządzać sobą.

W swojej książce Paweł napisał, że podstawową rzeczą, którą należy zrozumieć i o której mówi się bardzo rzadko jest inteligencja emocjonalna. Pokładanie jakichkolwiek nadziei w pieniądzach jest iluzją, która za każdym razem prowadzi do rozczarowania.

Nigdy więc nie myśl:

  • gdybym miał więcej pieniędzy, wszystko by się ułożyło lepiej,
  • nie będę zadowolony, dopóki nie będę miał rzeczy X,
  • bogatym zawsze mają lepiej.

Błąd, błąd, błąd. Nie potrzebujesz mieć więcej pieniędzy, aby czuć się lepiej. Potrzebujesz się natomiast nauczyć jak kontrolować emocje. Osoby gotowe do inwestowania muszą być stabilne emocjonalnie oraz posiadać wysoki iloraz inteligencji emocjonalnej.

Dla wielu strata pieniędzy jest utożsamiana z porażką. Osoba inteligentna emocjonalnie wie, że postępuje słusznie, zgodnie ze swoim sercem. Niezależnie od tego czy jest finansowo do przodu czy do tyłu, ciągle będzie robić swoje.

Ludzie, którzy mają uzależniony humor i poczucie własnej wartości od stanu konta, nigdy nie będą nasyceni. Nigdy im nie wystarczy. Jak więc mogą zarządzać tak dużą odpowiedzialnością jak inwestycje oraz posiadanie znacznego kapitału, jeśli nie potrafią poradzić sobie z własnymi emocjami? Mało pieniędzy – źle. Dużo pieniędzy – źle. Dużo straconych pieniędzy – tragicznie.

Jeśli więc chcesz umieć zarządzać dużym kapitałem, a co za tym idzie dużą odpowiedzialnością, musisz nauczyć się zarządzać swoją głową.

Przekonania prowadzą do emocji. Emocje do czynów. Czyny do efektów. Efekty do przekonań i tak zamyka się krąg.

Chcesz coś zmienić? Zmień przekonania.

Lekcja 2: nie wkładaj wszystkich jajek do jednego koszyka

Chętnie poznam Twoją opinię – skomentuj tego posta na portalach społecznościowych. Nie zapomnij mnie otagować, jeśli chcesz mieć pewność, że zobaczę Twój komentarz.

Polub Brieftip