Jak wykorzystać lenistwo na własną korzyść?

Wszyscy jesteśmy istotami ekonomicznymi. Każdy z nas nieustannie myśli jak wykorzystać dostępne okazje, jak pracować mniej i zarabiać więcej, jak zaoszczędzić czas i energię. Dzień trwa 24 godziny. To wie każdy. Oczywistym faktem jest również to, że każdy z nas ma pewną ilość energii, którą może zużyć w tym czasie.

Rezultatem naszej ekonomicznej natury jest lenistwo. Wszyscy jesteśmy leniwi, to nasza naturalna cecha. Nie jest ona ani negatywna, ani pozytywna. Tacy po prostu jesteśmy. To sposób w jaki ją wykorzystamy może być dobry lub zły. Może budować, ale może też niszczyć.

Pozytywną stroną lenistwa jest chęć szukania tańszych, szybszych i łatwiejszych sposobów osiągnięcia swoich celów. To jeden z głównych powodów rozwoju naszej cywilizacji. Dlaczego mamy podróżować gdzieś pieszo przez dwa dni, skoro może da się stworzyć szybszy sposób transportu? Najpierw tym sposobem były zwierzęta, obecnie są to maszyny. Czy dostrzegasz odrobinę próżności i wygodnictwa w postępie? Podobnie jest w technologii, medycynie, przetwórstwie i wielu innych dziedzinach. Warto być człowiekiem leniwym właśnie w taki sposób. Wszyscy chcemy osiągać coraz lepsze rezultaty przy zużyciu coraz mniejszej ilości naszej energii, czasu i pieniędzy.

Niestety jest również mroczna strona tego zagadnienia. Tę stronę zna każdy z nas. Próżność powoduje, że nie robimy rzeczy dokładnie, obijamy się, odkładamy pracę na później, marnujemy nasze zasoby, a zwłaszcza jeden, którego nie da się odzyskać – czas. Im mniej z siebie damy, tym gorsze rezultaty osiągniemy. Złe lenistwo potrafi okraść człowieka z tkwiącego w nim potencjału. Niektórzy ludzie, z tego powodu, nigdy nie odkryją na co naprawdę ich stać i czego są w stanie dokonać. Nigdy nie będzie im się chciało spróbować, albo spróbują byle jak i zawiodą. W związku z tym nie będą potrafili docenić siebie, a to odbierze im chęć do działania, rozwoju, próbowania oraz nadzieję na lepszą przyszłość.

Próżność i lenistwo samo w sobie jest neutralne, obojętne. Jest to zwykła cecha każdego człowieka. Sam sposób w jaki jest ono wykorzystane ma moc, aby zmienić życie. Mogą to być zmiany na gorsze jak również na lepsze.

Chętnie poznam Twoją opinię – skomentuj tego posta na portalach społecznościowych. Nie zapomnij mnie otagować, jeśli chcesz mieć pewność, że zobaczę Twój komentarz.

Polub Brieftip