Co zrobić, gdy chcesz nabrać doświadczenia, ale nikt Cię nie chce zatrudnić, ponieważ Ci go brakuje? Sytuacja wydaje się nierozwiązywalna, prawda? Nie do końca.

Oczywiście jest to błędne i bezsensowne koło, które jednak jest codziennością dla wielu. Jak zdobyć cenne doświadczenie, które wymagane jest przez pracodawców?

Największa zaleta XXI wieku

Bardzo często piszę, że w obecnych czasach mamy dużo więcej możliwości działania niż choćby 15-20 lat temu. Gdy spotykam się z opiniami, że kiedyś to było dobrze, łapię się za głowę. Kiedy ktoś mi mówi, że dzisiaj dzieje się źle, wyrywam sobie włosy. Dlaczego?

Czasy są świetne. Mamy darmowy dostęp do nowoczesnej technologii i Internetu, który jest kopalnią wiedzy. Komputer kupisz za kilkaset złotych. Internet założysz za grosze, a w odpowiednich miejscach skorzystasz z niego całkiem za darmo.

W sieci:

  • możesz być malutką firmą i dotrzeć do milionów ludzi, za darmo,
  • liczy się przede wszystkim Twoja kreatywność i pomysłowość,
  • istnieje nieskończona liczba możliwości zarabiania pieniędzy,
  • jest bardzo, ale to bardzo cenna wiedza na wszystkie tematy.

Będąc wyposażonym w te darmowe narzędzia, jesteś w stanie dokonać tego, co dla wielu wydaje się niemożliwe. Problem tkwi w tym, że młodzi ludzie wciąż nie nadążają za technologią i możliwościami jakie daje Internet. Wykorzystują go przede wszystkim do rozrywki.

Jak więc zdobyć niezdobywalne doświadczenie?

Nieważne w jakiej dziedzinie jesteś. Nieważne czym się zajmujesz. Doświadczenia i prestiżu nabierzesz poprzez:

Powyższa lista to dzisiejszy post w pigułce. Opiszę jednak dokładniej co mam namyśli.

Wolontariat

Kiedy kończysz szkołę i brak doświadczenia jest największą Twoją przeszkodą w zdobyciu pracy, przestań się skupiać na chęci zarobienia za wszelką cenę. Skup się na zainwestowaniu czasu i energii w doświadczenie, które w przyszłości przyniesie Ci dużo większe korzyści.

Praca za darmo jest doskonałą okazją, aby zdobyć doświadczenie. Wiele firm i instytucji chętnie zatrudni kogoś, kto będzie pracował za darmo. Twoim zadaniem jest usiąść przed komputerem, włączyć wyszukiwarkę internetową i szukać czegoś co będzie dla Ciebie odpowiednie.

Z drugiej strony są dużo lepsze sposoby na pozyskiwanie doświadczenia. Jednym z nich jest:

Praca nad własnymi projektami

Jeśli nikt nie chce Cię zatrudnić, zatrudnij się sam. Niezależnie od tego w jakiej dziedzinie chcesz pozyskać doświadczenie, nie potrzebujesz pracodawcy. Zawsze możesz zrobić coś sam. Owszem, niektórzy będą mieli łatwiej (np. inżynierowie, malarze, muzycy, dziennikarze – ich praca polega na wytworzeniu konkretnego produktu), a niektórzy trudniej (np. lekarze, sportowcy).

Niemniej jeśli zatrzymasz się na chwilę i dasz sobie czas na myślenie, to wymyślisz coś co będziesz mógł zrobić. Twórz swoje portfolio. Niech każdy Twój projekt będzie inwestycją w przyszłą karierę.

Przytoczyłem kiedyś w artykule Zbudowałeś najlepszą pułapkę na myszy? cytat:

Jeśli ktoś potrafi napisać lepszą książkę, głosić lepsze kazania i zbudować lepszą pułapkę na myszy niż jego sąsiad, to choćby zbudował swój dom w leśnej głuszy, świat i tak wydepcze ścieżkę do jego drzwi.

Ralph Waldo Emerson

który następnie obaliłem. W dzisiejszych czasach nie wystarczy robić czegoś dobrze. Świat jest tak duży i konkurencyjny, że musisz stosować się do zasady, która brzmi:

Udzielaj się w tematycznych mediach społecznościowych

Facebook i YouTube są przez większość ludzi stosowane do konsumpcji treści. Ty, jeśli chcesz coś osiągnąć, musisz zacząć być ich producentem. Zamiast oglądać – nagrywaj. Zamiast czytać – pisz. Zamiast słuchać – mów.

Odszukuj w sieci grupy, fora, blogi, gdzie ludzie zajmujący się tym co Ty, dzielą się opiniami oraz poradami. Udzielaj się tam. Bądź aktywny i ponad wszystko – daj się łatwo odszukać.

Załóż konto na LinkedIn lub/oraz GoldenLine. Opisz tam swoją osobę i zamieść swoje portfolio. Aby to zrobić, musisz oczywiście mieć jakieś portfolio. Te strony służą temu, abyś zaprezentował się jako profesjonalista.

Bloguj!

Blog to doskonały sposób na bycie pro-aktywnym. W ten sposób pokazujesz, że poważnie traktujesz swoją dziedzinę i w pewnym sensie stajesz się ekspertem. Stajesz się kreatorem. Kimś, kogo się czyta. Blog w połączeniu z mediami społecznościowymi jest doskonałym sposobem na zbudowanie swojej marki i pozyskanie zainteresowania pracodawców.

O ile blog jest trudniej wypromować niż konto na YouTube czy Facebooku, to ma on przewagę – masz swoją prywatną platformę, na którą schodzą się ludzie. Nie polegasz na nikim. Jesteś królem na swojej stronie. Nic Cię nie ogranicza. Możesz ją sprzedać, możesz ją rozbudować, możesz ją zmienić lub uprościć. Czego tylko dusza zapragnie. Z drugiej strony, więcej z nim zachodu.

Oczywiście nic nie stanie się od zaraz. Blog to inwestycja długoterminowa, która wymaga dyscypliny. Moja pierwsza propozycja współpracy pojawiła się około, po około 6 miesiącach. Internetowe czasopismo zaproponowało mi napisanie artykułu do najbliższego wydania. Kilka wydań później byłem już autorem kilku artykułów, które z kolei zamieściłem na LinkedIn. Uwierz mi – jeśli jesteś autorem artykułów w poważnym czasopiśmie, to na rynku pracy spojrzą na Ciebie inaczej… :)

Twórz więc treść i promuj ją. Przestań być odbiorcą i zacznij być kreatorem. Aby jednak to wypaliło musisz przestrzegać kolejnej zasady.

Ciągle się ucz i rozwijaj

Nie przestawaj czytać. Nie przestawaj się dokształcać. Nie przestawaj brać udziału w kursach. Nie przestawaj pytać. Nie przestawaj drążyć tematu.

Powoli, małymi kroczkami pozyskuj coraz to większą wiedzę. Żeby o czymś blogować, musisz to dobrze umieć i rozumieć. Na brieftip.pl pojawiło się wiele artykułów na temat szybkiej i efektywnej nauki. Nie bez powodu. Uczenie się, jest być może jedną z najważniejszych umiejętności w życiu.

Nie chodzi o uczenie się na pamięć. Nie chodzi o przyswajanie informacji.

Chodzi o wyciąganie własnych wniosków. Chodzi o poznawanie opinii osób mądrzejszych. Chodzi o dostrzeganie zależności pomiędzy, niezwiązanymi na pozór, dziedzinami życia. Chodzi o rozwijanie się i drążenie tematu w celu porządnego zrozumienia.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na ten temat polecam artykuły:

A jak to jest ze mną?

Oczywiście sam staram się stosować do porad, o których dziś przeczytałeś. Zacząłem totalnie od zera. Bez żadnych znajomości. Bez wiedzy na temat marketingu internetowego. Bez odwagi, aby ogłosić wszystkim, że mam własną stronę.

Założyłem po prostu stronę i zacząłem pisać o tym co mnie interesuje, pasjonuje, czego się sam uczyłem. Z czasem zacząłem się trochę uczyć o samym blogowaniu. Zacząłem się udzielać w mediach społecznościowych.

Nie chcę tutaj opisywać szczegółów, ponieważ nie mają znaczenia. Najważniejsze jest to, że aktualnie co jakiś czas dostaję propozycje współpracy, a nie robię nic szczególnego. Ludzie/firmy sami mnie odnajdują w sieci i wychodzą z inicjatywą.

Jestem przekonany, że jeśli będziesz cierpliwie i konsekwentnie realizować sposoby zdobywania doświadczenia, które opisałem w artykule, to zaistniejesz na rynku pracy. Sam sobie stworzysz rzeczywistość, w której jesteś człowiekiem pożądanym przez pracodawców.

Mamy XXI. Wykorzystaj to!

Żeby nie było jednak zbyt różowo dodam – nic nie stanie się od razu. Cały proces pozyskiwania doświadczenia oraz zaistnienia w sieci może potrwać od kilku tygodniu do kilku lat – zależy jak bardzo się przyłożysz. Jest to więc działanie długoterminowe, ale dzięki niemu stworzysz naprawdę solidne fundamenty swojej przyszłej kariery.

Jeśli artykuł był pomocny oraz inspirujący, proszę o lajk. :)

Chętnie poznam Twoją opinię – skomentuj tego posta na portalach społecznościowych. Nie zapomnij mnie otagować, jeśli chcesz mieć pewność, że zobaczę Twój komentarz.

Polub Brieftip