Wielu sądzi, że człowiek surowy dla siebie i innych, sam tworzy swoje własne problemy oraz standardy nie do osiągnięcia. Gdyby tylko chciał, mógłby być inny. Niestety problem tkwi w tym, iż ludzi hiperkrytycznych nikt nie nauczył bycia miłym, a zwłaszcza wobec siebie.

Przeważnie ludzie surowi dla innych, są również bardzo surowi wobec siebie. Nawet jeśli tego nie widać na pierwszy rzut oka. Bycie surowym wynika z ogólnego nastawienia do życia, które w większości przypadków wywodzi się z dzieciństwa i krytycznych opiekunów.

Co robi dojrzały rodzic, gdy jego dziecko nabroi? Rozmawia z nim i tłumaczy różnicę pomiędzy dobrym a złym zachowaniem. Następnie opracowuje plan, aby kontrolować podobne zachowania w przyszłości. Co robi niedojrzały rodzic? Krytykuje i to przeważnie w bardzo niekonstruktywny sposób. W końcu można iść na łatwiznę i zawstydzić swoje dziecko lub pogrozić mu. Niestety nie da się tego określić mianem wychowania.

Człowiek surowy dla siebie i innych nie ma lekko

Głos rodziców często zostaje z dzieckiem na całe jego życie, jako jego dialog wewnętrzny. Jeśli rodzice byli kochający, wyrozumiali i cierpliwi, to ich dziecko również będzie takie dla siebie, gdy dorośnie. Stanie się znacznie szczęśliwszym człowiekiem niż osoba, która w dzieciństwie spotykała się z ciągłą krytyką.

Jeśli ktoś jest surowy dla siebie i innych, to życie wydaje mu się potwornie trudne i ciężkie. Oto kilka przekonań, które towarzyszą ludziom samokrytycznym.

  • Zasługuję na karę – dzięki temu czują się mniej winni za błędy, które popełnili.
  • Nie jestem wystarczająco dobry – osoby krytyczne mają wysokie standardy, nie pozwalają sobie na błędy i bez względu na swoje osiągnięcia czują się niezadowoleni z siebie.
  • Od siebie oczekuję dużo więcej niż od innych – dotyczy to ludzi samokrytycznych. Potrafią być wyrozumiali dla innych, ale nie dla siebie.
  • Potrzebuję feedbacku – łakną pochwał i podziwu, które służą im jako proteza brakującej miłości i troski.
  • Nie umiem słuchać komplementów – osoby krytyczne nie słyszały zbyt wielu dobrych rzeczy na swój temat od rodziców i dlatego w dorosłości ciężko im uwierzyć, że ktoś faktycznie jest z nich zadowolony.
  • Boję się otworzyć przed innymi – to strach przed okazaniem słabości. Tacy ludzie nie chcą, aby inni wiedzieli o ich niedoskonałościach, których się wstydzą.
  • Boję się prosić o pomoc – proszenie o pomoc jest oznaką słabości i niekompetencji. To oczywiście nieprawda, ale osoby krytyczne boją się pokazać, że sobie nie radzą, ze względu na strach przed krytyką.
  • Boję się zawieść innych – wszystko musi się udać za pierwszym razem. Samokrytyczni ludzie chcą, aby inni byli z nich dumni, choć głównie chodzi o dumę rodziców, której im brakuje.

Rodzice i nauczyciele powinni wiedzieć lepiej

Jeśli kiedyś zastanawiałeś się, czy warto być surowym rodzicem lub jak być surowym nauczycielem, to mam nadzieję, że znalazłeś odpowiedź. Bycie surowym nie jest dojrzałym rozwiązaniem. To pójście na łatwiznę kosztem dzieci, które nie powinny być mierzone miarą dorosłych.

Człowiek surowy dla siebie i innych jest najczęściej efektem krytyki oraz niezadowolenia ze strony swoich opiekunów. Stoi przed nim trudne zadanie – nauka miłości i akceptacji wobec siebie. Należy zastanowić się, jaki jest sens dobijania się w myślach, karania się i zmuszania do cięższej pracy, w trudnej chwili? Na pewno nie jest to ani efektywne, ani pomocne. Jest to natomiast znany schemat postępowania, który stosowali rodzice. Często to jedyny znany schemat radzenia sobie z trudnościami.

Człowieku surowy i krytyczny zastanów się, czy w wymagającym momencie nie warto potraktować siebie inaczej, niż byłeś traktowany? Czy nie warto okazać sobie współczucie i być dla siebie miłym? Nie lepiej wygenerować pozytywną energię? Naukowcy nie znaleźli korelacji pomiędzy samokrytyką a dobrymi osiągnięciami. Znaleźli natomiast korelację pomiędzy dobrym samopoczuciem a motywacją.

Dowiedz się, jak rozwijać inteligencję emocjonalną poprzez trening. Naucz się dbać o swoje potrzeby i uświadom sobie, jak wiele kosztuje Cię krytyka. Czas więc rozpocząć pracę nad niezdrowym schematem, bo właśnie taki jest – niezdrowy i destrukcyjny.

Chętnie poznam Twoją opinię – skomentuj tego posta na portalach społecznościowych. Nie zapomnij mnie otagować, jeśli chcesz mieć pewność, że zobaczę Twój komentarz.

Polub Brieftip