Im większy Twój cel, tym większe szanse sukcesu. Dlaczego?

Czy pamiętasz kiedy ostatnio postawiłeś sobie jakiś cel? Przypomnij sobie. Jak wielki był? Jak bardzo nieprawdopodobny? W dzisiejszych czasach jeśli już znajdzie się na tyle ambitna osoba, która wyznaczyła sobie cel, to bardzo często zaniża swoje możliwości. Brak wiary w siebie, logika i prawdopodobieństwo zabierają cały urok z wielkich marzeń, które kiedyś mieliśmy.

Dzisiaj chodzi o sukces, szanse powodzenia. Najlepiej, żeby wyznaczony przez Ciebie cel był zgodny z regułą S.M.A.R.T. (Specific, Measurable, Attainable, Realistic, Timely defined). Krótko mówiąc, jeśli czegoś chcesz, to dobrze żebyś nie chciał zbyt wiele i zbyt szybko. Z drugiej strony znamy historię ludzi, którzy mieli marzenie zupełnie nieprawdopodobne, dziwne i niekoniecznie ograniczone czasowo.

Czy sądzisz, że cel, który postawili sobie bracia Wright był realistyczny? Czy wylądowanie człowieka na Księżycu było możliwe do osiągnięcia? Zwłaszcza, że nikt nigdy czegoś takiego nie zrobił?

Zaprzeczenie reguły S.M.A.R.T. i podejście do wyznaczania swojego celu z innej strony, to filozofia Brendona Burcharda. Zapomnij więc na chwilę o logice i zastanów się nad urokiem wielkich marzeń. Dowiedz się, dlaczego wielki, potężny cel, zwiększa szanse na sukces.

Zamiast reguły S.M.A.R.T. (mądry) wprowadźmy więc regułę D.U.M.B. (głupi). Jest to podejście kierowane szczególnie do tych, którzy lubią marzyć. Podczas gdy S.M.A.R.T. narzuca restrykcje, D.U.M.B. zachęca to puszczenia wodzy fantazji.

D jak Dream Driven (napędzany marzeniem)

Co było by ideałem i cudem, który być może nawet jest poza Twoim obecnym pojęciem? Stop logice i stop możliwościom. Zamknij usta wszystkim, którzy mówią, że porywasz się z motyką na słońce. Przytłocz ich swoim marzeniem. Postaw sobie cel, który będzie przyspieszał pracę Twojego serca na samą myśl o nim.

Zwykły, codzienny cel jest dla większości ludzi niczym innym niż listą to do. Prawdziwy lider nie mówi do ludzi fajnie byłoby to zrobić… chciałbym żeby…. Nie. Lider, za którym idą masy, śmiało krzyczy z pewnością tego dokonamy! Kiedy masz właśnie takie podejście, całe Twoje ciało napełnia energia i chęć działania. O to chodzi!

To odpowiedź na pytanie dlaczego? rozbudzi Twój potencjał. Pytanie jak? nie jest tak ważne, ponieważ to nie ono będzie Twoim paliwem i motywacją. Pomyśl więc co chciałbyś osiągnąć w trakcie swojego życia. Spójrz z perspektywy staruszka, którym niegdyś się staniesz. Co dziś możesz zrobić, aby ten staruszek czuł się spełniony pod koniec swojego życia?

Twój cel powinien być magiczny. Dzięki niemu powinieneś czuć, że żyjesz. Mały cel, to często nic innego niż tylko kolejne rozproszenie i zajęcie, które rzadko ma dla ludzi znaczenie z punktu widzenia ich najskrytszych marzeń.

U jak Uplifting (podnoszący na duchu)

Mów i nazywaj swój cel w sposób, który będzie do Ciebie przemawiał. Czy widzisz różnicę pomiędzy poniższymi dwoma sformułowaniami:

Chcę stracić na wadze.

Będę tak piękny, szczupły i wysportowany, że wszyscy wokół mnie będą podziwiać moje ciało oraz czuć w mojej obecności, że jestem całkowicie spełniony.

Które z powyższych zdań podnosi Cię na duchu? Które sprawia, że chcesz działać nawet teraz? Które zdanie poprawiło Twój humor? Właśnie tak powinieneś opisać swój cel. Właśnie tak powinieneś mówić o swoich marzeniach. Chodzi o to, abyś użył sformułowań, które nie będą przypominać Ci o tym jak trudno będzie, ale o tym jak wspaniałym człowiekiem się staniesz.

M jak Method Friendly (przyjazny metodyce)

Co to znaczy? Powinieneś postawić sobie cel, który umożliwia łatwe opisanie sposobu jego osiągnięcia. Jak wyglądałaby mapa od miejsca, w którym znajdujesz się teraz, do miejsca, w którym chcesz się znaleźć? Jakie kroki powinieneś podjąć? Co powinieneś zrobić? Jakie są kolejne etapy? Twoje marzenie powinno być tak oszlifowane, abyś potrafił sobie łatwo odpowiedzieć na te pytania.

Stwórz więc plan, którego będziesz mógł się trzymać na co dzień. Nie musi być to coś skomplikowanego. Być może wystarczy, że postanowisz chodzić 3 razy w tygodniu na siłownię, albo wprowadzisz nowe rodzaje posiłków do swojego jadłospisu.

B jak Behaviour Driven (napędzany zachowaniem)

Dziwnie brzmi prawda? Pod tym sformułowaniem kryje się jednak głębsza mądrość. Twoje marzenie powinno zachęcać Cię do wkomponowania nowych zachowań w codzienność. Przykład? Za każdym razem kiedy idziesz do sklepu, ominiesz działy z chipsami, słodyczami i serami. Zawsze kiedy wstajesz, poświęcisz 5 minut na zastanowienie się i zapisanie tego, co możesz dziś zrobić, aby zbliżyć się do swojej wizji.

Niech Twoje standardowe czynności staną się zapalnikami nowych zwyczajów, które będą Ci służyć. Dzięki temu nie będziesz się zastanawiał nad tym kiedy zrobisz jakiś postęp. Zamiast tego stwórz plan, który uwzględni to jak wygląda Twój przeciętny dzień, a następnie wykorzystaj go, aby pomógł Ci osiągnąć to, czego chcesz.

Mam nadzieję, że dzisiejszy artykuł pomógł Ci spojrzeć na Twoje cele i marzenia z innej strony. Wykorzystaj swoją wyobraźnię i przestań się ograniczać. Dlaczego miałbyś to robić? Jeśli już zdecydujesz się coś robić, rób to z rozmachem. Niech reguła D.U.M.B. przypomina Ci, jak wiele może uczynić człowiek, który czuje się silny i podekscytowany na myśl o swoich marzeniach.

Chętnie poznam Twoją opinię – skomentuj tego posta na portalach społecznościowych. Nie zapomnij mnie otagować, jeśli chcesz mieć pewność, że zobaczę Twój komentarz.

Polub Brieftip