I kiedy z niej schodzisz? Dowiedz się dlaczego dieta nie jest dobrym pomysłem.

Jestem na diecie, nie, nie będę tego jadł jeszcze przez dwa miesiące, bo jestem na diecie, chcę schudnąć więc jestem na diecie, to świetnie, ale…

…bycie na diecie zakłada, że jest to jakiś skończony okres w Twoim życiu. Masz odgórne założenie, że prędzej czy później skończysz, zejdziesz z diety. I co dalej? Odżywiałeś się i zmieniłeś coś tymczasowo, ale co Ci to dało? Adekwatny – tymczasowy sukces. To znaczy, że katowałeś się przez kilka miesięcy, tylko po to, żeby lepiej wyglądać przez kolejnych kilka miesięcy. Czy to Ci wystarcza? Jeśli tak, to nie czytaj dalej, ale jeżeli interesuje Cię jak dokonać zmiany na całe życie, to zapraszam do dalszej lektury.

Na Twój wygląd, nadwagę i zdrowie ma wpływ wiele czynników: to czy ćwiczysz, jak się odżywiasz, ale największy wpływ ma Twoje otoczenie. Otoczenie może być kontrolowane lub naturalne.

Kontrolowane otoczenie możesz obserwować we wszystkich reality show, gdzie ludzie są odchudzani przed kamerami. Osiągają świetne wyniki, stają się piękni, szczupli, zdrowi. Nic dziwnego – nie mają wyboru! Nie mają władzy nad swoim otoczeniem, wszystko co robią jest obserwowane i kontrolowane przez grupę specjalistów, trenerów osobistych, stylistów. Każdy w takich warunkach jest w stanie osiągnąć piękną sylwetkę. Sam więc widzisz jak potężny wpływ ma odpowiednie otoczenie.

Co jednak po zakończeniu show? Kiedy już nikt się zbytnio nie interesuje losem bohaterów? Wracają do codzienności, rzeczywistego świata, który pozbawiony jest motywujących trenerów i kibicującej publiczności? Odpowiedzi zapewne domyślasz się sam.

To właśnie otoczenie naturalne, czyli nasza codzienność. Mam na myśli Twój dom, rodzinę, przyjaciół, pracę, auto, wydarzenia socjalne. Jeśli masz silną wolę i chęć zmiany, to świetnie. Musisz jednak wiedzieć bardzo ważną rzecz – Twoje otoczenie może Cię codziennie osłabiać w dążeniu do celu, albo pomagać Ci. Właśnie z tego powodu musisz ogarnąć środowisko i zmienić je tak, żeby Cię wspierało.

Tak naprawdę ta reguła dotyczy każdego celu, który chcesz osiągnąć, jednak w tym artykule skupię się na osiąganiu upragnionej sylwetki. Na początku należy przemyśleć sprawę kuchni. Wyrzuć słodycze, śmieciowe jedzenie i wszystko inne co jest niezdrowe i tuczące. Gwarantuję Ci, że jeśli masz takie pożywienie w swojej kuchni, to nieważne jak silna jest Twoja wola – prędzej czy później będziesz miał straszną ochotę na coś niezdrowego i kiedy będzie to w kuchni pod ręką czy sądzisz, że oprzesz się pokusie?

Co gdybyś nie miał w swoim domu nic niezdrowego? Musiałbyś się ubrać, iść do auta i jechać do sklepu. Prawdopodobnie będziesz zbyt leniwy żeby to zrobić i posilisz się tym, co masz na miejscu. O to właśnie chodzi. Przejmij więc kontrole nad swoją kuchnią. Jeśli zadbasz o nią prawidłowo, okaże się Twoim personalnym dietetykiem, który w każdej chwili będzie czuwał nad tym co jesz.

Zapewne Twoja praca lub szkoła to miejsca gdzie także regularnie jadasz. Wraz ze znajomymi wychodzisz na przerwę do bufetu lub pobliskiej restauracji. Są dwie opcje. Pierwsza jest taka, że zmieniasz miejsce, gdzie kupujesz jedzenie na takie, które oferuje zdrową żywność. Musi być równie blisko i pod ręką. Chcesz zagościć tam na stałe, a nie tylko od czasu do czasu. Jeśli nie masz możliwości, to gotuj własne jedzenie i przynoś je z domu. Pamiętaj, że Twoi znajomi, Twój szef, Twoi nauczyciele mają gdzieś czy będziesz szczupły i zdrowy. Sam więc musisz wziąć się w garść, Tobie przede wszystkim musi na tym zależeć.

Konieczne są regularne ćwiczenia i Twoi przyjaciele lub rodzina mogą Cię w tym wspierać lub przeszkadzać. Osoby, które są Ci najbliższe, z którymi spotykasz się każdego, dnia praktycznie definiują się. Jeśli Twoi przyjaciele to sportowcy, szczupli goście, którzy chodzą na siłownię – prawdopodobnie Ty też chodzisz i wyglądasz dobrze. Jeśli jednak wszyscy mają nadwagę, Ty również masz.

Bardzo ważne jest, żeby te najbliższe osoby, zdawały sobie sprawę z tego jak ważne są dla Ciebie ćwiczenia i zdrowe jedzenie. Jeśli chcą się z Tobą podroczyć, nie ulegaj. Wyznacz linię, której nie przekroczysz. Nabiorą większego szacunku do Ciebie i tego co robisz ze swoim życiem. Bardzo ważne jest uzyskanie wsparcia od tych ludzi. Nawet jeśli Cię nie wspierają daj im do zrozumienia, że nie ma dyskusji z Tobą na ten temat. Ty postanowiłeś i nie zmienisz swojego zdania.

Jeśli chodzisz na siłownię dobrze jest mieć w aucie zapasową butelkę wody i strój do ćwiczeń, nawet jeśli nigdy ich nie użyjesz. Kiedyś możesz mieć czas i nabrać ochoty na ćwiczenia. Nie pozwól sobie na luksus wymówki pod tytułem mam czas, ale za dużo roboty żeby wybrać się na siłownię. Miej wszystko czekające w gotowości. Warto jest mieć również jakieś zdrowe jedzenie w aucie. Są momenty kiedy robisz się głodny i ulegniesz, będziesz chciał coś zjeść, dlatego żeby nie jechać do najbliższego sklepu czy McDonald’s, warto mieć pod ręką jakiś zdrowy szejk itp.

Jest również ciemna strona takiej pełnej kontroli nad swoim otoczeniem – odmawianie sobie wszystkiego. Pamiętaj, że nie żyjesz po to żeby ćwiczyć, ale ćwiczysz po to, żeby rozwinąć swoje życie. Chcesz ćwiczyć żeby…? To bardzo ważne pytanie na które warto sobie teraz odpowiedzieć. Nadal możesz wychodzić ze znajomymi, imprezować itp. Warto pielęgnować tę sferę życia, ale kierując się kilkoma zasadami.

Planuj swoje wyjścia wcześniej. Jeśli wiesz, że będziesz tego dnia jadł wspólnie z rodziną lub znajomymi na jakimś okazyjnym wyjściu, to oszczędź sobie w domu pełnego posiłku. Po prostu jedz mniej. To samo jeśli planujesz pić alkohol. Warto jest również ćwiczyć przed takim spotkaniem. Jeśli masz w planach, że zrobisz to po wszystkim, to najprawdopodobniej już nie będzie Ci się chciało. Ominiesz trening i będziesz czuł się kiepsko z tego powodu.

Właśnie w tym momencie zastanów się, co możesz zmienić w swoim domu/kuchni, pracy/szkole i wszystkich innych płaszczyznach swojego życia w taki sposób, aby osiąganie sukcesu było czymś naturalnym. Chcesz zabrać sobie możliwość porażki. Chcesz żeby wszystko zmuszało Cię i popychało w kierunku marzeń. To zagwarantuje Ci, że nie poddasz się i wytrwasz w swoim postanowieniu. Powodzenia!

Chętnie poznam Twoją opinię – skomentuj tego posta na portalach społecznościowych. Nie zapomnij mnie otagować, jeśli chcesz mieć pewność, że zobaczę Twój komentarz.

Polub Brieftip