Ostatnio jedna z najpopularniejszych YouTuberek – Jenna Marbles dodała zaskakujący film, w którym wyjaśnia dlaczego małe oczekiwania są dobre. Oto 5 nietypowych zasad, które proponuje.

Jeśli (jeszcze) nie znasz Jenny Marbles, to polecam wejść na jej kanał. Przeważnie dodaje filmy tak głupie, że aż śmieszne. Nie ukrywam, że sam od czasu do czasu spędzam wolny czas na śmianiu się z jej pomysłów :).

Ostatnio dodała jednak nietypowo poważny film, w którym przedstawiła swoje podeście do życia. Główna zasada brzmi: małe oczekiwania są dobre. Zapraszam do czytania i analizy strategii życia, która w jej przypadku zdaje się sprawdzać.

1. Brak oczekiwań, to brak rozczarowań

Oczywistą sprawą jest, że życie nie jest łatwe. Osiąganie własnych celów nie jest łatwe. Owszem, można sobie ich wiele postawić, ale osiągnięcie wszystkich jest mało prawdopodobne. Jeśli masz wysokie oczekiwania i nie zbudowałeś poczucia własnej wartości, to rozczarowanie jest niemal nieuniknione.

Niskie oczekiwania Cię przed tym uchronią. Rób co możesz, ale nie oczekuj cudów. Sukces w czymkolwiek zawsze jest trudniejszy niż wydaje się na początku.

2. Oczekiwania to nie cele i standardy

To ciekawe podejście do sprawy, czyż nie? Owszem, możesz postawić sobie piekielnie wysoki cel i pracować niesamowicie ciężko żeby go osiągnąć, ale…

… Twój poziom oczekiwań powinien być jak najniższy. Już na samym początku zapobiegnij potencjalnej depresji. Być może słyszałeś, że wiele osób, po osiągnięciu wolności finansowej, popada w depresję. Powód? Wysokie oczekiwania i nierealne wyobrażenia, które te osoby powiązały z dużą ilością pieniędzy. Nagle okazało się, że już nie mają celu, nie mają co robić ze swoim czasem, nie mają pasji, nie mają bliskich, nie czują się tak świetnie jak sądzili. Ich oczekiwania były wysokie, ale rzeczywistość okazała się inna.

Jenna twierdzi, że posiadanie niskich oczekiwań wyzwala od strachu przed porażką. Akceptujesz, że Twoja praca może pójść na marne i to jest zdrowe podejście. W przypadku sukcesu możesz się cieszyć nawet bardziej, ponieważ nie zbudowałeś sobie jego fałszywej wizji.

3. Niskie oczekiwania w stosunku do ludzi są wyzwalające

Jeżeli czujesz się skrzywdzony z czyjegoś powodu, to dlatego, że oczekiwałeś od tej osoby innego zachowania. Jeśli jednak nie oczekujesz niczego, nie możesz być skrzywdzony. To stare jak świat podejście zen – nie oczekuj, obserwuj jak jest.

Gdy spotykasz nową osobę może być diamentem lub kapslem, ale Ty nie dowiesz się jaka jest, dopóki nie przeżyjesz z nią trudnych chwil. Jeśli nie oczekujesz niczego od ludzi, nie będziesz skrzywdzony. Mogą Cię tylko mile zaskoczyć.

PS. Są miejsca i sytuacje, w których należy wymagać i oczekiwać, np. praca.

4. Przestań się kreować

Kreowanie się to tworzenie obrazu siebie samego w głowach innych ludzi. Innymi słowy – sprawiamy, że inni będą mieli jakieś oczekiwania w stosunku do nas. Jeśli kreujesz się w sposób, który przedstawia Cię jako lepszego niż jesteś, masz gwarancję dwóch rzeczy:

  • Tobie będzie trudniej, ponieważ wszyscy będą oczekiwać, że będziesz kimś innym,
  • szydło wyjdzie z worka prędzej czy później, zawsze wychodzi.

Wniosek? Bądź prawdziwym, naturalnym sobą zawsze i wszędzie. Kiedy Cię chwalą i kiedy Cię obrażają. Nie próbuj przekolorować swojego obrazu, bo w dłuższej perspektywie czasu Ci to zaszkodzi.

5. Oczekiwania czynią Cię mniej elastycznym

  • Skończyłem dobrą szkołę, więc będę miał dobrą pracę.
  • Zdobyłem tę dziewczynę, więc już nie muszę się tak starać.
  • Ukończyłem edukację, więc nie muszę się już uczyć.
  • Po 5-10 latach pracy na pewno dostanę awans.

Każde z powyższych zdań jest jakimś oczekiwaniem. Pomyśl jak będzie pracować/żyć osoba, która ma takie przekonania i osoba, która ich nie ma. Kto będzie się bardziej starał? Oczywiście ten, który wcale nie jest taki pewny swojego sukcesu. Duże oczekiwania zamykają wiele dróg. Przestajesz być elastyczny. Przestajesz kombinować i przywiązujesz się do jednej konkretnej wizji przyszłości. Konkretniej pisałem o tym w artykule Czy potrzebujesz szczęścia, aby cokolwiek osiągnąć?

Z filmiku Jenny, szczególnie jedno sformułowanie przypadło mi do gustu (trochę sparafrazowałem):

Często ludzie myślą, że jeśli zrobią X, otrzymają Y. W rzeczywistości zrobienie X może przynieść dowolny efekt od A do Z, włącznie z X.

Miej otwarty umysł, ponieważ na świecie istnieją rzeczy o których nie wiesz. Nie wiesz także, czy nie będziesz z nimi szczęśliwszy. Nie podcinaj sobie skrzydeł. – powiedział mi to człowiek, który całe życie sądził, że będzie muzykiem. Dostał jednak ofertę pracy w dużej firmie produkującej instrumenty. Jego praca miała niewiele wspólnego z graniem, ale dziś jest bardzo zadowolonym człowiekiem na wcześniejszej emeryturze.

Mam nadzieję, że artykuł by inspirujący. Poniżej zamieszczam oryginalne wideo.

Chętnie poznam Twoją opinię – skomentuj tego posta na portalach społecznościowych. Nie zapomnij mnie otagować, jeśli chcesz mieć pewność, że zobaczę Twój komentarz.

Polub Brieftip