Poznaj dziesięć wielkich mocy, które mamy do dyspozycji.

Cel – niewyobrażalnie potężny motywator. Coś co nadaje sens naszemu życiu, sprawia że mamy po co rano wstawać, napełnia nas uczuciem ekscytacji oraz pasji. Dla niektórych ludzi cel staje się cudowną obsesją. Jeśli jest zgodny z Tobą, przyciąga Cię. Jeśli czujesz, że musisz się zbyt starać, że nie jest to dla Ciebie naturalny proces, że musisz napierać, to może jest to oznaka tego, że Twój cel jest zbyt mały. Może oznaczać, że jest coś znacznie większego w Twoim życiu, co sprawiłoby, że dążenie do tego przyszłoby Ci łatwo, naturalnie. Czytałem kiedyś o pewnym amerykańskim miliarderze, który nie lubi chodzić spać i robi to tak krótko, jak tylko może, ponieważ tak bardzo uwielbia swoją pracę i nie może się doczekać, aż do niej wróci. To właśnie jest przyciągający cel.

Każdego z nas coś rozprasza. Niektórzy żyją przeszłością. Cel potrafi naprowadzić na odpowiednią drogę za każdym razem. Dlatego jeśli nie jest dobrze zdefiniowany w Twoim życiu, łatwo rozproszysz się, łatwo ulegniesz poczuciu, że dzień jest kiepski, nieproduktywny. Tak ważne jest mieć coś, co jest ponad kiepskie dni, ponad trudności, ponad przyszły tydzień, ponad przyszły miesiąc i rok. Tym czymś właśnie jest nasz cel. Im wyraźniejszy jest, tym mocniej przyciąga.

Pewność siebie – jednym z jej źródeł, jest czucie się dobrze z samym sobą. Jeśli wiesz, że jesteś w porządku, masz do siebie szacunek i znasz swoje zalety, to będziesz pewien siebie. Z kolei jednym z najlepszych sposobów, aby czuć się ze sobą dobrze, to wiedzieć pod koniec dnia, że dałeś z siebie wszystko. Nie wolno zaniedbywać małych, codzienny rytuałów. To właśnie one w dłuższej perspektywie kształtują Twoje życie. Jeśli postanowisz sobie jeść zdrowo, ćwiczyć, rozwijać się i wykonywać dobrą pracę, to realizując te czynności każdego dnia, poczujesz się genialnie ze sobą. Będziesz ogromnie zadowolony i dumny z siebie. Im dłużej będziesz sobie dawał z tym radę, tym bardziej szczęśliwy będziesz i z tego wyrośnie Twoja pewność siebie. Musisz wiedzieć, że trzymając się małych nawyków, które są dobre dla Ciebie, zmienią się one z dni w miesiące, a następnie lata. To już jest coś co ma ogromne znaczenie.

Pewność siebie również wynika z umiejętności bycia ponad obecnymi warunkami. Ponad tym co się dzieje. Ponad rzeczy, które zabierają naszą odwagę. Pozwoli Ci to pozostać w miejscu, w którym każdy inny poddałby się. Tam gdzie inni odejdą Ty postanowisz zrobić to co konieczne, aby osiągnąć swój cel. Mam tu na myśli czytanie książek, uczenie się nowych rzeczy, konsultowanie się z ludźmi, inwestowanie w siebie, podejmowanie ryzyka. Im więcej takich przygód przeżyjesz, tym większa będzie Twoja pewność siebie. Będzie ona następstwem kontrastu porażek i sukcesów w Twoim życiu, Twojego doświadczenia.

Ekspertyza – chęć rozwijania siebie, swoich umiejętności oraz niegodzenie się na nic innego, niż wielkość. Chęć bycia najlepszym w swojej dziedzinie, bycia ekspertem, wymagania od siebie doskonałości. Poszerzanie umiejętności kontaktu z ludźmi, organizowania czasu, perswazji, używania języka ciała, ale także tych związanych z Twoją pracą.

Entuzjazm – najważniejsze co musisz wiedzieć o tej mocy, to fakt, że najpotężniejszy jest entuzjazm wewnątrz Ciebie, nie ten zewnętrzny, który okazujesz innym ludziom. To co ma moc zmiany świata i ludzi wkoło, to nie bycie głośnym i rozemocjonowanym. Entuzjazm musi być przede wszystkim w środku, musi być wewnątrz Ciebie i z tego miejsca wypływać na zewnątrz. Czy może miałeś sytuacje gdzie Ty, albo Twój znajomy okazywał wszystkim ogromny entuzjazm, ale tak naprawdę w środku nie był do końca przekonany? Ja potrafię kilka takich sytuacji odnieść do siebie. Dlatego wiem, że to co okazujesz powinno stanowić tylko część tego co naprawdę czujesz.

Ten rodzaj entuzjazmu jest osiągany przy pomocy celu, pewności siebie, chęci niesienia wartości innym ludziom. Wiesz, że zrobisz świetną robotę, że wpłyniesz na innych. Takie poczucie w dużej mierze jest ciche, wewnętrzne, ukryte, ale właśnie ten fragment, który pokażesz innym, będzie naprawdę potężny. Szczery, prawdziwy entuzjazm sprawi, że ludzie wyczują, iż to co mówisz to tylko czubek góry lodowej, która jest w Twoim wnętrzu.

Przygotowania – wielka część naszego życia polega na niczym innym jak przygotowywaniu się. W szkole, pierwsza klasa przygotowuje nas do drugiej, druga do trzeciej itd. Cała instytucja szkoły powinna przygotować nas do życia. Przed świętami przygotowujemy dom na nadejście gości. Aby napisać trwający 90 minut egzamin, musimy przygotowywać się całymi dniami lub tygodniami. Często jest to długi i mozolny czas. Może się wydawać, jak gdyby nigdy nie miał się skończyć, ale to właśnie decyzje, które podejmiesz podczas tego okresu, będą miały największe konsekwencje.

Tak banalne wydaje się bycie przygotowanym na sukces. Czy na pewno? Zauważ, że życie zwykle nie marnuje sukcesów na ludzi, którzy w jakiś sposób się nie przygotowali na jego nadejście. Zapoznaj się z życiorysami wielkich. Każdy z nich zasłużył sobie w jakiś sposób na to. Nawet jeśli część z nich miała dobre warunki na start, albo trochę szczęścia. Nie ma w tym nic złego. Dostrzegli i wykorzystali swoją szansę, w przeciwieństwie do większości ludzi. Zapytaj więc siebie, co możesz zrobić, aby być gotowym? Czego potrzebujesz? Dobre pomysły i idee przyjdą tylko jeśli będziesz ich szukać. To, że czytasz tego posta świadczy o tym, że poszukujesz i możesz być pewien, że prędzej czy później znajdziesz. Jest tylko jeden twardy warunek – szukaj. Bądź więc gotów na sukces, na wyzwania, na problemy, na okazje. Tylko wtedy dotrzesz tam, gdzie chcesz być.

Często czytasz coś i myślisz sobie – dobry tekst, ale nie jesteś specjalnie poruszony. Dlatego, każdy twórca powinien myśleć jak poprawić artykuły, jak wzmocnić ich siłę, jak dotknąć ludzi, jak sięgnąć do większej liczby czytelników? Ja muszę pytać siebie często, jaką przyszłość widzę dla tego bloga. Jak widzę go za rok, dwa, trzy, dziesięć lat? Kim chcę być, co chcę przekazywać oraz w jakim kierunku powinienem zmierzać ze swoimi postami?

Dotarłeś do końca części pierwszej. Została ona zainspirowana przemówieniami jednego z moich mentorów – Jima Rohna. Dziś omówiliśmy pięć z dziesięciu wybranych cudownych mocy, które każdy z nas ma do dyspozycji. Były to cel, pewność siebie, ekspertyza, entuzjazm, przygotowania. Następna część już za kilka dni, zapraszam!

Część druga

Chętnie poznam Twoją opinię – skomentuj tego posta na portalach społecznościowych. Nie zapomnij mnie otagować, jeśli chcesz mieć pewność, że zobaczę Twój komentarz.

Polub Brieftip