Poznaj dziesięć wielkich mocy, które mamy do dyspozycji.

Za chwilę poznasz kolejne pięć, z dziesięciu wspaniałych mocy, które w nas tkwią. Jeśli nie zapoznałeś się z częścią pierwszą, to znajdziesz ją tutaj.

Wyobrażenia – jest ich wiele rodzajów. Ty masz je na temat innych ludzi. Inni mają wyobrażenia na Twój temat. Wbrew pozorom to jak widzą Cię inni, jest bardzo ważne. Pierwsze wrażenie jest często kluczowe. Spowoduje, że albo będziesz walczył z kiepską opinią o sobie, albo wszyscy chętnie z Tobą będą współpracować. Usher Morgan w swojej książce From Rats To Riches pisze: The clothes make the man or woman. You want to be rich? Dress rich. You want to be a bum? Dress like one. Zadbaj o to jak wyglądasz, jak mówisz, jak poruszasz się, a nawet jak się czujesz. Koniecznie zdaj sobie sprawę z tego, że takie rzeczy mają ogromne znaczenie. Ważne jest to jak widzą Cię inni, ale dużo ważniejsze jest, jak widzisz samego siebie.

Jeśli chodzi o Twój obraz i wyobrażenia, należy mieć na uwadze nie tylko ubiór. Twoja osobowość musi komunikować, że jesteś liderem, że jesteś w stanie zapanować nad ludźmi. W innym wypadku nie będą mieli zaufania, że wiesz co robisz. Jeśli pokażesz im swoją wiarę i determinację, jeśli będą widzieć wyraźnie jaki jest sens ich pracy i jak wielki wpływ mają, to możesz spodziewać się, że będą pracować najlepiej jak potrafią. Przyciągniesz również zwolenników swoich działań. Jeśli nie będziesz liderem dla ludzi, jeśli dostrzegą, że nie masz kontroli nad sobą, nad swoim życiem, nad sytuacją, nikt za Tobą nie pójdzie. Większość lubi przebywać w pobliżu osób, które są silne, mają kontrolę, ale także wiedzą jak korzystać z takiej władzy.

Nadzwyczajna wydajność – wymaganie od siebie doskonałych wyników. Jeśli chcesz żyć wyjątkowo, musisz działać wyjątkowo. Chcesz wielkiego przychodu, musisz dokonać wielkich rzeczy. Rok po roku działaj nadzwyczajnie i możesz spodziewać się nadzwyczajnej nagrody. Nie jest to łatwe zadanie i dlatego musisz mieć wewnętrzne poczucie, i pragnienie, żeby mieć świetne wyniki. Nikt tak naprawdę nie może Cię do tego zmusić, a co najwyżej zainspirować. Zauważ, że społeczeństwo nie wymaga od Ciebie ponadprzeciętności. Rodzice też nie wymagają od nas zwykle niczego wielkiego. Wszyscy są przeciętni, toteż wystarcza im przeciętna wydajność. Dlatego więc niełatwo wybić się i wymagać od siebie dużo więcej, niż pozostali wymagają od nas. Dotyczy to zdrowia, rozwoju, nauki, finansów i wielu innych dziedzin życia.

Charakter – zostać osobą wartościową, kierującą się zasadami. Bądź szczery, zasłuż sobie na szacunek. Wielu ludzi sądzi, że zasługuje na szacunek ze względu na swoją pozycję społeczną lub wiek. Przykładem tu są nauczyciele, wykładowcy, dorośli, osoby starsze. Co z tego, że masz 90 lat, jeśli przez całe swoje życie niszczyłeś innych? Sądzisz, że należy Ci się szacunek? Co z tego, że masz tytuł doktora, a nie jesteś w stanie nauczyć i pomóc swoim studentom, za to traktujesz ich jak śmieci? Wydaje Ci się, że mimo wszystko powinni Cię szanować? Nie! To przykład słabych charakterów. Wiedz, że każdy bez wyjątku musi zasłużyć sobie na szacunek innych, tak jak inni mają zasłużyć sobie na Twój szacunek.

Miej zasady i trzymaj się ich. Nie działaj wykorzystując ludzi, ale służąc im. Jak wiele organizacji powstaje, których jedynym celem jest zysk. Zgromadzić jak najwięcej ludzi, wyssać od nich tyle pieniędzy ile się da i zniknąć. To właśnie brak charakteru, prawdziwego celu. Nie myśl tylko o wzbogacaniu się. Jeśli chcesz dokonać czegoś wielkiego, to możesz być pewien, że sam nie dasz rady. Potrzebujesz innych ludzi. Każdy więc musi polegać na kimś innym i jest to dużo łatwiejsze, gdy mamy do czynienia z osobami, które mają charakter.

Samodyscyplina – coś z czym każdy z nas musi się mierzyć. Gdy wszystko idzie dobrze, bardzo łatwo zwolnić i zacząć odkładać rzeczy na później. W tym momencie, łatwo też zawieść innych, bo gdyby wszyscy robili to co do nich należy, każdy byłby zadowolony. Niektórym niestety jest brak samodyscypliny. Ktoś odkłada coś na jutro i śpi spokojnie, ale przez niego ktoś inny nie zmruży oka, czekając na wykonanie pracy. Każdy musi zrozumieć, że jego wkład jest bardzo ważny i każde opuszczenie poprzeczki odbije się na wszystkich.

Poleganie na samym sobie – miło byłoby, gdyby ktoś dał Ci to czego chcesz i jeszcze parę bonusów ekstra. Wspaniale byłoby, gdyby wszyscy wykonywali swoją pracę jak należy. Nie masz nad tym kontroli. Dlatego musisz polegać głównie na samym sobie. Czuj się odpowiedzialny za to co się dzieje w Twoim życiu. Nie zwalaj winy na warunki lub ludzi, nie szukaj wymówek. Weź odpowiedzialność. Często osoby, które uważają się za dorosłe zachowują się jak dzieci. Za żadne skarby nie przyznają się do błędu i za każdym razem znajdą wytłumaczenie, dlaczego nie robią czegoś lub dlaczego żyją właśnie tak. Jeśli jesteś inny, to gratuluję, bo niezależnie od tego ile lat masz, reprezentujesz sobą prawdziwą dojrzałość.

Polegaj więc na sobie. Naucz się niezbędnych umiejętności, aby uczyć innych. Najpierw Ty rób to, co chciałbyś wymagać od reszty. Daj im przykład. Daj ludziom poczucie, że mogą na Tobie polegać. Naucz się liczyć przede wszystkim na siebie. Nigdy nie miej wymówki czemu nie wyszło i nigdy nie narzekaj. Wyciągaj wnioski, ucz się i idź do przodu. Pamiętaj, że ludzie dzielą się na tych, którzy narzekają i na tych, którzy myślą nad rozwiązaniami. Jak sądzisz, którzy są szczęśliwsi i odnoszą sukcesy częściej?

Poznałeś właśnie kolejne pięć wielkich mocy, które każdy z nas może w sobie rozwinąć. Inspiracją tego cyklu jest Jim Rohn, który stworzył taką listę. Zainspirowała mnie i uświadomiła wiele rzeczy. Mam głęboką nadzieję, że ma ona równie pozytywny wpływ na Ciebie.

Chętnie poznam Twoją opinię – skomentuj tego posta na portalach społecznościowych. Nie zapomnij mnie otagować, jeśli chcesz mieć pewność, że zobaczę Twój komentarz.

Polub Brieftip