13 sposobów na ćwiczenie umysłu.

W poprzednich artykułach dowiedziałeś się w jaki sposób rutyna (a raczej jej brak) oraz intensywne bodźce, wpływają na rozwój Twojego mózgu.

Cała seria postów Jak zwiększyć możliwości mózgu i poprawić pamięć? skupia się na 5 kategoriach technik. Są to:

  • przełamywanie rutyny (link),
  • pobudzanie zmysłów (link),
  • odpoczynek i porządek (link),
  • ćwiczenia mentalne (ten artykuł),
  • ćwiczenia fizyczne (link).

W tym artykule przedstawię Ci 13 sposobów na ćwiczenie swojego mózgu. Zastanów się nad tym które z poznanych dotychczas technik mógłbyś wprowadzić na stałe do swojego życia? Jeśli zależy Ci na rozwinięciu umysłu, to czytanie artykułów nie wystarczy, trzeba działać.

1. Ucz się

Prawdopodobnie na dźwięk słowa nauka większość ludzi się wzdryga. To nie dlatego, że uczenie się jest złe. Ludzie z natury są ciekawscy i kochają się uczyć. Problem tkwi jednak w systemie szkolnictwa, który niszczy kreatywność, zabija dociekliwość i instaluje w ludziach stres oraz różne fobie.

Myślę, że kiedyś w przyszłości ludzie będą patrzeć na dzisiejsze szkolnictwo tak samo jak dziś patrzymy na średniowieczne tortury.

Oczywiste jest, że nauka rozwija i stymuluje mózg oraz poprawia pamięć. Jest to jeden z najlepszych sposobów. Oczywiście, niby wie to każdy, ale ilu ludzi faktycznie uczy się czegoś regularnie?

Sęk w tym, aby zajmować się rzeczami, które interesują Ciebie. Nie ucz się tego, co powinno Cię interesować, bo kiedyś przyniesie Ci pieniądze, albo jest praktyczne. Owszem to ważne, ale najszybciej i najprzyjemniej Twój mózg rozwinie się podczas poznawania tych dziedzin, które Cię pasjonują, które mógłbyś robić całymi godzinami.

Najszybszym sposobem na rozwój i naukę jest uczenie się od kogoś kto jest ekspertem w danej dziedzinie. Najlepiej w 4 oczy. Jeżeli masz taką możliwość zapisz się na kurs lub wykłady dotyczące interesującego Cię przedmiotu. Zawsze chciałeś tańczyć? Grać na instrumencie? Malować? Gotować? Blogować?

Zacznij to robić. Satysfakcja gwarantowana!

2. Gryzmol

Czy pamiętasz jak w szkolnej ławce, podczas gdy Twój nauczyciel zanudzał Cię suchą teorią, Ty sobie gryzmoliłeś głupoty w zeszycie? Prawdopodobnie nie miałeś pojęcia, że ta czynność stymulowała i rozwijała Twój mózg bardziej niż lekcja, w której uczestniczyłeś.

Badania sugerują, że gryzmolenie podczas różnych zadań umysłowych, stymuluje umysł, wpływa na kreatywność i poprawia pamięć.

3. Myśl o niebieskich migdałach

Skupianie się na trudnym problemie często nie przynosi efektów. Kiedy jednak odrywasz się od zadania, idziesz na spacer, bierzesz prysznic lub zajmujesz się czymś innym, dużo prostszym, Twój umysł podświadomie ciągle pracuje nad rozwiązaniem i w wielu przypadkach pojawia się ono znienacka.

Pomysł przychodzi bez Twojej świadomej pracy nad nim. Rozmyślanie, marzenie, myślenie o niebieskich migdałach zwiększa kreatywność i ma pozytywny wpływ na zdolność do rozwiązywania problemów. Jeśli chcesz wiedzieć więcej, przeczytaj mój artykuł na ten temat: Mało znane sposoby na wzbudzanie kreatywności (1).

4. Pisz na papierze

Osobiście już dawno nie spędziłem dłuższej chwili na pisaniu długopisem. Do pisania używam komputera. Jest wygodniej, szybciej, ładniej oraz z napisanym tekstem można zrobić wiele ciekawych rzeczy. Same zalety prawda? Nieprawda.

W przeciwieństwie do stukania w klawiaturę, odręczne pisanie ma bardzo pozytywny wpływ na zdolność uczenia się. Z tego powodu zaleca się, podczas nauki do egzaminów, robienie notatek papierowych. Jeżeli swoją listę rzeczy do zrobienia zapiszesz na papierze, to wzrasta prawdopodobieństwo, że ją lepiej zapamiętasz.

Badania pokazują, że dorośli znacznie szybciej zapamiętują słówka języka obcego, jeżeli notują je odręcznie, a nie na komputerze.

5. Pielęgnuj kontakty z innymi

Badania przeprowadzone na grupie starszych osób pokazały, że posiadanie pozytywnych kontaktów z ludźmi chroni przed utratą pamięci.

6. Przeprowadź uprzejmą konwersację

Krótkie, uprzejme, socjalne rozmowy nie wnoszą nic dożycia. Czy aby na pewno? Okazuje się, że niezobowiązujące rozmowy zwiększają zdolność umysłu do blokowania rozproszeń oraz poprawiają pamięć.

7. Uśmiechnij się

Głowisz się nad czymś od dłuższego czasu bez skutku? Może czeka Cię prezentacja i nie wiesz co powinieneś powiedzieć? Spróbuj obejrzeć film ze śmiesznymi kotami… Śmiech i dobry humor mają doskonały wpływ na kreatywność.

8. Wspomnij swoich przodków

Przeprowadzono badanie, w którym dokonano serii testów poznawczych. Pierwsza grupa, przed rozpoczęciem testów, miała skupiać się na czymkolwiek, natomiast druga miała myśleć o swoich przodkach oraz rodzinnej historii.

Okazało się, że to druga grupa uzyskała lepsze wyniki. Naukowcy twierdzą, że taki umysłowy zabieg zwiększa także poczucie kontroli nad życiem.

9. Pomedytuj

Medytacja doskonale wpływa nie tylko na umysł, ale również ciało. Na stałe potrafi zmniejszyć poziom stresu. Ponadto, dzięki medytacji poprawi się Twoja pamięć, zdolność do podejmowania decyzji, wewnętrzny spokój, zdolność do koncentracji. Istnieją nawet informacje, że medytowanie zmniejsza prawdopodobieństwo zachorowania na choroby psychiczne.

Jak medytować? Przedstawię Ci najprostszy sposób jaki znam. Usiądź wygodnie lub połóż się (tylko nie zaśnij), postaraj się skupić na oddechu i nie myśl o niczym. Owszem w Twojej głowie pojawią się jakieś myśli. Nie przejmuj się nimi. Kiedy tylko przyłapiesz się na tym, że znów o czymś myślisz, skup się na oddechu i spróbuj oczyścić umysł.

10. Rozwiązuj łamigłówki

Twój mózg rośnie kiedy mierzy się z trudnym problemem do rozwiązania. Nie poddaj się, im trudniej tym lepiej.

Zagraj w sudoku, rozwiąż krzyżówkę lub inną grę. Zmuś się do poważnego myślenia i analizy.

11. Zagraj na instrumencie

Granie na instrumentach jest niesamowicie rozwijającą czynnością. Jeśli nie potrafisz, to nauka gry, pozwoli Ci wynieść z tego procesu jeszcze więcej!

Gra rozwija inteligencję ruchową, przestrzenną oraz muzyczną. W obecnych czasach nie musisz za to płacić ani grosza. Wystarczy determinacja. Wiedzę i kursy znajdziesz na sieci.

12. Rozmawiaj ze sobą

Myślenie nagłos wbrew pozorom nie szkodzi (choć może zaniepokoić ludzi wokół). Podczas badań okazało się, że osoby, które do siebie mówią nagłos, miały większe zdolności do odnajdywania przedmiotów, które zostały przez nie zgubione.

Inne badania pokazują, że osoby, które wypowiadały nagłos przeróżne zdania, pamiętały je znacznie lepiej, niż ludzie, którzy tylko o nich myśleli. Właśnie dlatego powinieneś uczyć się nagłos.

13. Myśl pozytywnie

Bardzo wiele badań potwierdza prostą prawdę – ludzie uczą się szybciej, jeżeli wierzą, iż inteligencję można rozwinąć. Jesteś tym w co wierzysz. Jeśli sądzisz, że Twój umysł rozwinie się podczas czytania tego bloga, ponieważ będzie się uczył nowych rzeczy, to tak będzie.

Jeśli natomiast uważasz, że nic się nie nauczysz i nic Ci to nie da, to dokładnie taki efekt uzyskasz – żaden. Wiara w siebie i swoje zdolność jest kluczowym czynnikiem nie tylko rozwoju, ale każdej innej dziedziny życia.

Poznałeś dziś aż 13 sposobów na to jak tymczasowo lub na stałe zwiększyć możliwości swojego umysłu. Zapewne niektóre z nich były zaskakujące. Mam nadzieję, że artykuł zaciekawił Cię i był przydatny. Jeżeli tak to proszę o zalajkowanie i podzielenie się nim ze znajomymi.

część 4

Chętnie poznam Twoją opinię – skomentuj tego posta na portalach społecznościowych. Nie zapomnij mnie otagować, jeśli chcesz mieć pewność, że zobaczę Twój komentarz.

Polub Brieftip