4 nietypowe sposoby na zabicie rutyny.

Artykuł ten jest wstępem do całej serii wpisów, w których zapoznasz się z wieloma sposobami, które służą dwóm rzeczom:

  • stymulowaniu i zwiększeniu możliwości Twojego mózgu,
  • poprawieniu pamięci.

Wszystkie sposoby i ćwiczenia podzieliłem na 5 kategorii, które będą pojawiać się na blogu wraz z najbliższymi wpisami:

  • przełamywanie rutyny,
  • pobudzanie zmysłów (link),
  • odpoczynek i porządek (link),
  • ćwiczenia mentalne (link),
  • ćwiczenia fizyczne (link).

Garść wiadomości o najnowszych badaniach

Zanim zaczniemy warto dowiedzieć się dlaczego techniki, które Ci zaprezentuję, naprawdę działają oraz jaki efekt uzyskasz jeżeli je zastosujesz.

W ostatnich latach dość modnym tematem stała się neurogeneza. Jest to proces tworzenia nowych komórek nerwowych. Jak pokazują najnowsze badania, wykonanie kilku prostych czynności, zmian w otoczeniu i ćwiczeń ma potężny wpływ na zdolności naszego mózgu.

Ludzie lubią łatwe rozwiązania, które przynoszą duże efekty. Współczesna nauka oferuje nam kilka porad w stylu jak zhakować mózg.

Jakie korzyści płyną z technik, które poznasz? Twój umysł musi się uczyć oraz rozwijać i nie mam tu wcale na myśli nudnego ślęczenia nad książkami. Dzięki temu prawdopodobnie poprawi się Twoja pamięć, Twój umysł będzie pobudzony, a więc zwiększy się jego aktywność. W znacznym stopniu wzrośnie Twoja kreatywność i zdolność do zapamiętywania.

Co więcej – zmniejszy się prawdopodobieństwo zachorowania na choroby psychiczne, np. Alzheimera lub demencję. Igranie z umysłem jest zalecane osobom w każdym wieku. Więcej informacji znajdziesz tutaj, tutaj i tutaj. Przytoczono tam opinie ekspertów w tej dziedzinie oraz bardziej naukowe szczegóły. Tymczasem przejdźmy do praktycznych zastosowań wiedzy.

W tym artykule opiszę pierwszą z 5 kategorii, na które podzieliłem ćwiczenia zwiększające możliwości umysłu.

Przełamywanie rutyny

Twój mózg nie cierpi się nudzić. Owszem lubi schematy, ale także uwielbia wyłapywać rzeczy nietypowe, dziwne, wyjątkowe. Dlaczego? Dzięki takiemu postępowaniu pomaga nam przetrwać. Coś co nie jest rutynowe sprawia, że nasz umysł zostaje pobudzony do pracy. Być może to jakieś zagrożenie, które trzeba zidentyfikować. Może jakiś lew czai się za plecami, albo ktoś próbuje nas oszukać i okraść.

Rutyna zabija kreatywność i rozleniwia. Wszystko co nią nie jest, sprzyja rozwojowi mózgu. Poniżej prezentuję kilka łatwych sposobów, które wniosą powiew świeżości do Twojego życia.

1. Zacznij korzystać z drugiej ręki

Zacznij używać niedominującej ręki do codziennych czynności takich jak: szorowanie zębów, czesanie się, pisanie, otwieranie drzwi, podnoszenie różnych obiektów, itd.

Badania potwierdzają, że osoby oburęczne (nie leworęczne – to mit) są bardziej kreatywne. Korzystanie z tej drugiej, mniej wygodnej ręki, stymuluje mózg i sprawia, że musi się on dostosować do nietypowych warunków. Dzięki temu uczy się i rozwija.

2. Odwróć zdjęcia do góry nogami

Dr. Stephen Brewer, dyrektor medyczny z Canyon Ranch w Tucson, Arizona, twierdzi, że to doskonały sposób na poradzenie sobie z rozproszeniem i brakiem koncentracji.

Spróbuj odwrócić zdjęcia w domu lub pracy do góry nogami. Twój mózg zwiększy swoją zdolność do skupienia się, ponieważ w znanym i bezpiecznym otoczeniu zajdzie zmiana. Jak wiemy, zadaniem mózgu jest pilnowanie, abyś przeżył i odwrócenie zdjęć sprawi, że wejdzie w stan alarmowy. Pozwoli Ci to lepiej dostrzegać detale i małe rzeczy w trakcie dnia.

3. Przestaw rzeczy na biurku

To kolejna drobna czynność, która będzie stymulować Twój umysł. Owszem szukanie na biurku rzeczy, które nie są już w stałych miejscach może być rozpraszające. Dlatego zaleca się korzystanie z tej techniki wtedy, kiedy nie robimy nic co wymaga naszego pełnego skupienia jak np. nauka.

Postaw coś dziwnego na biurku, albo zmień standardowe rozmieszczenie elementów, tak żeby było nietypowe. Zrób to teraz, zanim skończysz czytać artykuł. Zostaw taki stan rzeczy na kilka godzin i sprawdź jak to wpłynie na Twoją kreatywność i pracę mózgu.

4. Jedź w nieznane miejsce

W domu jesteś zazwyczaj zrelaksowany i odprężony. Podróż sprawia, że musisz się skupić, być bardziej świadomym tego co dzieje się dookoła.

Spotykasz nowych ludzi, próbujesz nowego jedzenia. Widzisz i przeżywasz coś ciekawego. Wszystkie te małe rzeczy stymulują Twój mózg i zmuszają do rozwoju.

Nie wiem jak Ty, ale ja zauważyłem, że osoby, które dużo podróżują są niesamowicie rozwinięte. Zawsze wyróżniają się z tłumu swoimi poglądami, przemyśleniami, kreatywnością, historiami i otwartym umysłem. Czy zauważyłeś podobne zjawisko w swoim życiu?

Warto więc regularnie podróżować czy robić wypady w nowe miejsca.

Rutyna jest potrzebna, aby wypocząć i poczuć się bezpiecznie. Poważnym problemem jest to, że rozleniwia i sprawia, że odechciewa nam się działać. Kiedy doświadczamy czegoś nowego, jesteśmy zmuszeni się rozwinąć. Najlepiej rzucić się na głęboką wodę, nie planować, ale na bieżąco radzić sobie z tym co przyjdzie.

Łamanie zwyczajności, to do doskonały sposób na stymulowanie mózgu i zwiększanie jego możliwości. W pewnym sensie pozostałe kategorie, które opiszę w kolejnych postach, będą właśnie tym – robieniem rzeczy nietypowych, łamaniem rutyny. Dlatego też rozpocząłem cały cykl od tej grupy.

Jeśli artykuł podoba Ci się, to proszę o zalajkowanie i podzieleniem się nim ze znajomymi.

część 2

Chętnie poznam Twoją opinię – skomentuj tego posta na portalach społecznościowych. Nie zapomnij mnie otagować, jeśli chcesz mieć pewność, że zobaczę Twój komentarz.

Polub Brieftip